Cene prirodnog gasa padaju treći dan uzastopno dok Evropska unija (EU) planira tržišnu intervenciju kako bi ublažila energetsku krizu.
Referentne cene pale su za čak 4,8 odsto. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen predstaviće u sredu kraću verziju svog plana u pet tačaka, pri čemu EU nastoji da smanji potrošnju električne energije i obezbedi likvidnost u pokušaju da spreči da kriza zahvati širu ekonomiju.
Dok EU razrađuje mere, gas nastavlja da se pumpa u skladišta, a zvanični početak grejne sezone je za nešto više od dve nedelje. Evropska skladišta su popunjena oko 84 odsto, nešto iznad petogodišnjeg proseka. Skladišta u Nemačkoj su popunjena 88 odsto.
Ruski rezovi u snabdevanju gasom zadesili su Evropu tokom leta, a industrije koje proizvode sve, od metala do đubriva, primorane su da smanje proizvodnju i dovedu ekonomiju na ivicu recesije. Inflacija je porasla na višegodišnji maksimum, a kriza troškova života se produbila. To je primoralo vlade da se umešaju da pomognu u ublažavanju krize.
Kao deo svog plana, EU ima za cilj da smanji potražnju za električnom energijom i ograniči prekomerne prihode kompanija koje proizvode električnu energiju iz izvora koji nisu gas. To bi se uradilo kroz ograničenje cene energije iz obnovljivih izvora, lignita ili nuklearne energije.
"Snažno povećanje skladišta gasa i uglja zahvaljujući smanjenju potražnje u evropskoj industriji i drugde bilo je na strani medveda", rekao je Andy Sommer, vođa tima za fundamentalnu analizu i modeliranje u švajcarskom komunalnom preduzeću i trgovac Axpo Solutions AG. "Samo trenutna ograničenja tržišne likvidnosti mogu pomoći da se u potpunosti objasne cene koje su tokom avgusta doživele ogroman skok, koje su se u početku više nego udvostručili pre nego što su pale za 30 do 40 odsto."
Holandski gasni fjučersi bili su niži za 4,3 odsto na 182,33 evra po megavat-satu u 9.37 ujutru u Amsterdamu. Cene su pale za 14 odsto u prethodne dve sesije.