Japan planira da predloži stvaranje svetskih rezervi prirodnog gasa, slično kao što postoje rezerve za hitne slučajeve u sektoru nafte, kako bi se izbegle buduće nestašice i stabilizovala cena. Vlada te zemlje će predložiti da Međunarodna energetska agencija (IEA) kreira okvir za skladištenje gasa za zemlje članice, navode osobe upućene u detalje. Predlog će biti iznet tokom konferencije u Tokiju u utorak, izjavila je jedna osoba koja je zatražila da ostane anonimna jer su detalji privatni.
Ministarstvo trgovine Japana, koje zajedno sa IEA organizuje Konferenciju o proizvodnji i potrošnji LNG-ja (prim. prev. LNG - tečni prirodni gas), nije odmah odgovorilo na zahtev za komentar u ponedeljak, kada je bio državni praznik u Japanu.
Vlada želi da njen predlog za skladištenje gasa bude uključen u dnevni red ministarskog sastanka IEA u februaru. IEA već zahteva od zemalja članica, poput SAD i Japana, da imaju rezerve nafte ekvivalentne najmanje 90 dana neto uvoza za vreme vanrednih situacija, a cilj japanskog predloga jeste stvaranje slične strategije za gas.
Opširnije
Evropske cene gasa krenule ka najvećem padu ove godine
Od početka godine, nakon volatilnosti u junu, cene gasa su niže za čak 60 odsto.
14.07.2023
Vučić: Srbija ima dovoljno gasa za predstojeću zimu
"Imamo dizela za 92 dana i benzina za 81 dan", rekao je Vučić.
06.07.2023
Ruski prihodi od nafte i gasa pali su za više od četvrtine u junu
Ruski prihodi od nafte i gasa su se prošlog meseca smanjili za više od četvrtine usled nižih cena sirove nafte i ograničenih tokova gasa u Evropu.
05.07.2023
Evropa: Prvi put uvoz LNG-ja nadmašio uvoz iz gasovoda
Evropski uvoz tečnog prirodnog gasa (LNG) prošle godine je prvi put premašio uvoz prirodnog gasa cevovodom, pokazuju podaci Instituta za energetiku.
26.06.2023
Buffett preuzima jednu od LNG fabrika u SAD za 3,3 milijarde dolara
Berkshire Hathaway Energy pristala je da kupi udeo Dominion Energy u projektu izvoza tečnog prirodnog gasa (LNG) u Merilendu za 3,3 milijarde dolara.
11.07.2023
Ruska invazija na Ukrajinu prošle godine poremetila je gasna tržišta širom sveta, izazivajući rekordno visoke cene i izazivajući brigu o sigurnosti snabdevanja gorivom. Na samitu G7 ranije ove godine, Japan i Nemačka su se zalagali za uključivanje reči u odluku koje bi otvorile mogućnost javnih investicija u gas.
Države članice Evropske unije već imaju ciljeve za skladištenje prirodnog gasa, ali globalni okvir još ne postoji. Skladištenje goriva tokom dužeg perioda moglo bi biti izazovno za azijske zemlje poput Japana i Južne Koreje, koje ga obično čuvaju u obliku tečnog prirodnog gasa koji isparava tokom vremena.