Svet je preplavljen prirodnim gasom, što gura cene niže i stvara preobilje goriva i u Evropi i u Aziji - barem u narednih nekoliko nedelja.
Ta tendencija je bila retka u poslednjih godinu dana otkako je rat u Ukrajini preokrenuo energetska tržišta, a Evropa je požurila da obezbedi što više alternativnih izvora snabdevanja.
Sada se zalihe pune od Južne Koreje do Španije, što je rezultat uglavnom blage zime i napora da se smanji potrošnja. Tankeri napunjeni tečnim prirodnim gasom - zamena za izgubljene tokove ruskih gasovoda - sada se često bore da nađu dom i provode nedelje na moru.
Opširnije
Mađarska nastavlja saradnju sa Rusijom, od SAD moguće sankcije
Među pojedincima će verovatno biti i zvaničnici banke u Evropskoj uniji (EU) i državi NATO-a, rekao je jedan od izvora.
12.04.2023
Evropa pokreće novu LNG referentnu vrednost
Evropa ima novo merilo za tečni prirodni gas (LNG) za koje se regulatori nadaju da će odvojiti tržište od različitih skokova cena kojima je kontinet bio izložen prošle godine.
03.04.2023
Izgradnja novih gasovoda na Zapadnom Balkanu višestruki rizik
Planovi za izgradnju novih gasnih projekata za LNG na Zapadnom Balkanu predstavlja rizik za ekonomsku i energetsku bezbednost, navodi se u istraživanju Global Energy Monitora i Bankwatcha.
31.03.2023
Gazprom 'prisilio' Federaciju BiH na Turski tok
Bosna i Hercegovina je jedna od retkih evropskih zemalja koja 100 odsto zavisi od Gazproma i ruskog gasa.
30.03.2023
EU traži način da članice blokiraju uvoz ruskog LNG-a bez novih sankcija
EU traži način da zemlje članice imaju opciju da efikasno zabrane uvoz ruskog tečnog prirodnog gasa bez uvođenja novih energetskih sankcija.
28.03.2023
Potražnja za gasom obično pada kako se grejna sezona završava, pre nego što toplije vreme podigne potrebe za hlađenjem kasnije tokom leta. Gorivo tada uglavnom ide u skladišta kako bi se pripremilo za narednu sezonu, ali ove godine pokušaji da se popune skladišta u Evropi mogli bi da se završe već krajem avgusta, saopštio je Morgan Stanley.
"Čini se da postoji kratkotrajna prezasićenost gasom koja bi trebalo da održi pritisak na cene LNG-ja u narednih nekoliko nedelja, što bi potencijalno moglo da podstakne referentne vrednosti na nešto niže nivoe", rekao je Talon Custer, energetski analitičar Bloomberg Intelligence.
Sve oči su uprte u letnje vreme, jer bi ekstremne vrućine i suše mogle da povećaju potrošnju. Do početka trećeg kvartala uvoznici će početi da se pripremaju za zimu, što će povećati konkurenciju, rekao je Custer.
Ali zasada, prezasićenost raste.
U Španiji, gde se nalazi najviše LNG terminala u Evropi, skladište gasa je već 85 odsto popunjeno, što znači da bi nacionalno tržište moglo brzo da se ima višak kapaciteta i da utiče na spot cene, saopštio je RBC Capital Markets.
U Finskoj, slotova za uvoz LNG-ja za letnji period smanjeni su na 10 sa 14, delom zbog očekivanog smanjenja potražnje. Evropa je brzo instalirala mobilne terminale za uvoz LNG jer je smanjila zavisnost od ruskog gasa iz gasovoda, a ove i sledeće godine biće dodato još više.
U međuvremenu, globalni izvoz LNG-ja se u martu vratio na najviši nivo u istoriji, delom zbog oporavka proizvodnje u SAD. Dodatna ponuda doprinosi nižim cenama dok se trgovci bore da pronađu odredište za pošiljke.
Britanski izvoz gasa u Evropu raste jer zemlji nedostaju velika skladišta, a LNG nastavlja da teče rekordnim brzinama za to doba godine. Pored toga, Kina je zabeležila rekordan izvoz LNG-ja usred sporog oporavka nakon ukidanja ograničenja pandemije, a neki brodovi se sklanjaju od drugog velikog uvoznika LNG-ja, Južne Koreje. Japan, veliki kupac, takođe prodaje gas kako bi sprečio preveliku domaću ponudu.
U Južnoj Americi potražnja ostajaće slaba sve dok Argentina ne postavi svoj drugi plutajući uvozni terminal u maju, na vreme za hladnije dane na južnoj hemisferi, rekao je Leo Kabouche, analitičar kompanije Energy Aspects Ltd.
Ipak, planirano godišnje održavanje gasnih postrojenja od kraja aprila do leta moglo bi stati na kraj prevelikom snabdevanju. Ostali rizici takođe ostaju, od daljih rezova do ruskih isporuka ili neočekivanih prekida. Očekuje se da će globalno snabdevanje LNG-jem ostati ograničeno još dve godine.
To se odražava na cene fjučersa, koje su više u narednim mesecima, a posebno u zimskom periodu, i ostaju povišene do početka 2025.
"Za 2023. evropski gasni bilans je mnogo krhkiji" nego prošle godine, saopštio je francuski institut za međunarodne odnose prošle nedelje. "Svaki manji prekidi u snabdevanju mogu imati velik uticaj."