Svetske investicije u naftu stagniraju ove godine i mogu čak i pasti jer se proizvođači suočavaju sa rastućom inflacijom i nestabilnim cenama izazvanim ratom u Ukrajini, navodi Međunarodni energetski forum (IEF).
Cene sirove nafte su porasle od početka rata u Ukrajini, jer je neizvesnost u pogledu snabdevanja uznemirila tržišta. U međuvremenu, OPEK i njegovi saveznici su spori u otklanjanju koordinisanih smanjenja proizvodnje, a neki članovi grupe se bore da obnove proizvodnju usled političkih protesta.
Pored toga, sve veći troškovi za energetske projekte, kao i problemi u lancu snabdevanja, otežavaju nabavku opreme i mogu obeshrabriti potrošnju, rekao je konsultant i savetnik iz Rijada.
Opširnije
Cena nafte je blizu tromesečnog maksimuma
Zalihe sirove nafte su se smanjile u ključnom skladištu u SAD, a zalihe benzina se smanjuju 10. nedelju zaredom
09.06.2022
Rusija prinuđena na popust kupcima nafte u Aziji
Uprkos rastu izvoza ruske nafte morskim putem, Rusija zarađuje manje jer je prinuđena da ponudi popust azijskim kupcima.
08.06.2022
NIS ostaje bez ruske nafte, uvoziće je iz Iraka
NIS ostaje bez ruske nafte koju dobija preko Jadranskog naftovoda (JANAF), potvrdilo je za Bloomberg Adria resorno ministarstvo.
06.06.2022
"Ova pitanja čine investicione odluke izazovnijim i manje verovatnim", rekao je generalni sekretar IEF-a Joe McMonigle u intervjuu. "Za 2022. godinu izgleda da se situacija ne popravlja i da može postati još gora."
Investicije će biti ispod 441 milijarde dolara, koliko su iznosile u 2019. godini, što je pad treću godinu zaredom, ugrožavajući buduću energetsku sigurnost, navodi IEF. Konsultant je u decembarskom izveštaju sa IHS Markitom, istraživačkom kućom S&P Global Platts, rekao da potrošnju treba održati na oko 525 milijardi dolara godišnje do 2030. da bi se zadovoljila globalna potražnja za naftom i proizvodima.
Saudijska Arabija, defakto lider takozvane Organizacije zemalja izvoznica nafte i njenih saveznika, kritikovala je nedostatak potrošnje u industriji, rekavši da je to ono što je stvorilo osnovne probleme sa snabdevanjem tržišta.
"Biće veliki pritisak na rezervne kapacitete i to će uticati na povećanje cena", rekao je McMonigle. Samo proizvođači poput Saudijske Arabije i Ujedinjenih Arapskih Emirata moći će da pumpaju znatno više nafte, dok je povećanje proizvodnje u SAD sporije nego što se očekivalo, dodao je on.
Međunarodna referentna nafta brent je ove godine porasla za oko 50 odsto, dok su naftni proizvodi takođe dostigli višegodišnje najviše nivoe kako su se tržišta zaoštrila. U drugoj polovini 2022. godine videće se veće cene i oscilacije na tržištima sirove nafte, rekao je McMonigle, a zalihe će verovatno biti produžene kako Kina i druge zemlje u Aziji ukidaju blokade zbog kovida 19. Dodao je i da se potražnja za avionskim gorivom oporavlja.
OPEK+ bi mogao da pumpa više nafte kada njegov trenutni program smanjenja snabdevanja istekne u avgustu. Grupa je imenovala novog generalnog sekretara, što je prilika za promenu politike, rekao je McMonigle.
"Promena dolazi, šta je zaista nejasno", rekao je on.