Međunarodna agencija za energetiku (IEA) predviđa da će svetska potražnja za naftom u drugom kvartalu usporiti na 1,9 miliona barela dnevno sa 4,4 miliona barela dnevno, koliko je iznosila u prvom kvartalu.
Tražnju za naftom u drugom kvartalu, ali i do kraja godine, predviđaju analitičari IEA, obuzdaće visoke cene goriva na pumpama i usporavanje privrednog rasta u svetu.
U izveštaju IEA navodi se da na usporavanje tražnje za naftom, takođe, utiče zatvaranje zbog kovida 19 širom Kine, koja je drugi najveći potrošač nafte u svetu.
Podsećaju da je Rusija u aprilu povukla skoro milion barela dnevno, što je, kako kažu, smanjilo svetsku ponudu nafte za 710.000 barela dnevno, i ona sada iznosi 98,1 milion barela dnevno.
Očekuju da će povećanje proizvodnje nafte na drugim mestima i sporiji rast tražnje zbog karantina u Kini sprečiti veliki deficit nafte.
„Očekuje se da će s vremenom stabilan rastući obim proizvodnje članica OPEK+ grupe sa Bliskog istoka i u SAD, zajedno sa usporavanjem rasta tražnje, otkloniti akutni deficit ponude izazvan pogoršanjem poremećaja isporuka iz Rusije, proizvodnja iz ostatka sveta bi trebalo da poraste za 3,1 milion barela dnevno od maja do decembra“, objavila je IEA u najnovijem izveštaju o nafti.
U izveštaju se navodi i da je novi paket sankcija EU prema Rusiji doveo do ponovnih tenzija u pogledu cena derivata, dodajući da visoke cene sirove nafte i velike razlike u cenama fjučersa sirove nafte i prerađenih proizvoda utiču na rast inflacije.