Vitol Grupa saopštila je da bi se cene nafte mogle vratiti na trocifrene vrednosti tokom ove godine kako se potrošnja bude povećavala i tržište zaoštravalo.
"Očekuje se da će potražnja dostići rekordne nivoe u drugoj polovini godine", rekao je glavni izvršni direktor Vitol Grupe Russell Hardy u intervjuu za Bloomberg TV. "Perspektiva viših cena u drugoj polovini godine od 90 do 100 dolara realna je mogućnost."
Referentna nafta brent trenutno se kreće oko 83 dolara po barelu. Nafta se do sada ove godine trgovala u uskom rasponu od jedan do 10 dolara, jer investitorima trgovanje otežava niz sukobljenih sila, među kojima su izgledi za snabdevanje iz Rusije, ponovno otvaranje Kine i putanja monetarne politike.
Evropa je uspela da uveze velike količine dizela u februaru čak i nakon početka sankcija Rusiji, njenog glavnog spoljnog snabdevača do početka ovog meseca.
U svetskim političkim i stručnim krugovima sve više se šire glasovi da bi 2023. godina mogla biti energetski teža od prošle.
17.01.2023
Autor: Suzana Peljto
Kretanje cene nafte u poslednjoj godini
I drugi trgovački giganti smatraju da će cena nafte porasti do kraja godine, pri čemu Trafigura predviđa da će cene biti iznad 90 dolara po barelu i dostići 100 dolara u nekom trenutku ove godine, a Mercuria Energy Group predviđa porast cena koji će se produžiti do 2024. Neka od najvećih imena na Wall Streetu kao što su Goldman Sachs Group i Morgan Stanley takođe predviđaju rast u drugoj polovini godine.
Nivoi zaliha nafte izgledaju stabilno u narednim mesecima, ali bi nakon toga trebalo da se pooštre, s obzirom na to da će ovogodišnja potražnja za naftom porasti za 2,2 miliona barela dnevno u odnosu na nivoe iz 2022. godine, prema procenama Vitola. Većina toga će biti od dizela, nafte i tečnog naftnog gasa, dok ih benzin i gorivo za mlazne avione "polako sustižu", rekao je Hardy u odvojenom intervjuu.
"Kada je reč o mlaznom gorivu, predviđamo da ćemo godinu završiti sa skoro pola miliona barela dnevno manje nego 2019", rekao je on.
Dodao je da se stvara pritisak i na zategnutu proizvodnju nafte, jer zemlje OPEC-a ne planiraju povećanje proizvodnje, Rusija je smanjuje i još ima logističke poteškoće da dostavi naftu na neevropska tržišta.
Bloomberg
"Realnost je da nemate mnogo prostora na strani ponude, tako da potencijal za povećanje cena svakako postoji", rekao je Hardy.
Sankcije Rusiji su stvorile neke logističke probleme jer se teret preusmerava na duže rute do kupaca u Aziji, što je podstaklo nedavno upozorenje Moskve da će obuzdati proizvodnju. Međutim, Evropa ima stabilan nivo zaliha i ne suočava se sa naprezanjem zbog tog preokreta, rekao je Hardy.
"Dugoročno gledano, planovi za velika ulaganja u obnovljive izvore energije dovešće do tačke u kojoj će globalna potrošnja nafte dostići vrhunac, što će se verovatno dogoditi krajem decenije", dodao je on. U međuvremenu su i dalje potrebna ulaganja u snabdevanje naftom.
"Mi smo na veoma brzom putu ka dekarbonizaciji", rekao je Hardy.
Cena plemenitog metala porasla je za čak 0,7 odsto u petak, dostigavši istorijski maksimum od više od 3.077 dolara za uncu, čime je oboren prethodni rekord postavljen u četvrtak.
Unesite svoju imejl adresu na koju ćemo Vam poslati link za obnovu lozinke.
Premašen je maksimalan broj uređaja. Ako ste vlasnik naloga, kliknite na "Pošalji prijavu putem e-pošte" da biste primili e-poštu s linkom za prijavu. Pratite link i moći ćete da upravljate uređajima povezanim s vašim nalogom.