Ove nedelje biće obeležena puna godina otkako je Rusija započela rat u Ukrajini. Konflikt je rezultirao smrću desetina hiljada ljudi, milionima raseljenih Ukrajinaca, osakaćenim ekonomijama, uništenom infrastrukturom i preokretom na svetskom tržištu hrane i nafte. Ali relativna smirenost se uspostavila na nekim tržištima čak i dok rat traje.
Nafta
Naftom se trguje niže nego pre godinu dana, a planirano smanjenje snabdevanja Rusije za mart nije poremetilo njenu nedavnu stagnaciju. Dok se tržište suočilo sa ekstremnim promenama nakon invazije, kada su dnevni pokreti od pet dolara po barelu ili više bili uobičajeni, poboljšana likvidnost danas je doprinela skromnijim fluktuacijama. I globalni fjučersi nafte brent i West Texas Intermediate trgovali su se u uskim rasponima. Ali s obzirom na to da OPEC ove godine predviđa zategnutije globalno tržište nego što se ranije očekivalo, možda će biti još nestabilnih dana.
Prirodni gas
Evropa se dobro snabdela prirodnim gasom, uprkos smanjenju ruskog izvoza, nakon što su se kupci na kontinentu prošle godine utrkivali da pronađu alternativu i gomilali gas po rekordnim cenama. To je bilo u pripremi za sumornu zimu koja se nije ostvarila. Blaže vreme i napori da se uštedi gas su zaista doprineli relativno ograničenoj potražnji za grejanjem. Zajedno sa velikim isporukama tečnog prirodnog gasa, zalihe ovog goriva su blizu istorijskih maksimuma, što je dovelo i do niže cene. Evropski gasni fjučersi su pali sa avgustovskog vrhunca od više od 300 evra na ispod 50 evra po megavat-satu prvi put u 17 meseci. I pored toga, analitičari postavljaju pitanje da li pad cena može potrajati. Niži troškovi mogu da podstaknu potrošnju gasa u proizvodnji električne energije ili u industrijama, preteći da naruše krhku ravnotežu. Veća potražnja za LNG iz Azije takođe predstavlja rizik, kao i potencijalno hladnija zimska sezona 2023 - 2024.
Opširnije
Blagi oporavak nafte nakon prošlonedeljnog gubitka
Cena nafte na svetskom tržištu je porasla nakon prošlonedeljnog gubitka, u nadi da će se kineska potražnja ubrzati nakon ukidanja politike “Covid-Zero”.
20.02.2023
Rusija će smanjiti proizvodnju nafte, osveta za sankcije Zapada
Rusija je saopštila da će sledećeg meseca smanjiti proizvodnju nafte za 500.000 barela dnevno.
10.02.2023
Cena gasa ispod 50 evra, vratila se na nivoe pre rata
Cena gasa na holandskoj TTF berzi spustila se ispod 50 evra po megavat-satu.
17.02.2023
EU bi trebalo da smanji potrošnju gasa bar za 13 odsto
Trebalo bi da EU proširi mere za smanjenje potrošnje prirodnog gasa kako bi obezbedila manje problema sledeće zime, saopštio je Bruegel.
03.02.2023
Očekuje se da će zlato rasti 2023. uz ublažavanje monetarne politike
Zlato će godinu završiti blizu nivoa cena na kojem je počela 2022, odnosno oko 1.800 dolara za uncu od 31,1 grama.
02.01.2023
Analitičar BBA: Cene sirovina na ovom nivou većim delom 2023.
Do kraja 2022. i većim delom 2023. cene sirovina će biti na ovim nivoima i blago niže, ocenio je finansijski analitičar Bloomberg Adrije Ratko Gudurić.
26.09.2022
Na farmi
Sukob Rusije i Ukrajine nastavlja da potresa tržišta žitarica i drugih useva na svetskom nivou. Kao takvi, trgovci će biti fokusirani na godišnji forum o izgledima američkog ministarstva poljoprivrede, koji počinje u četvrtak. Očekuje se da će USDA objaviti nove prognoze za sezonu rasta 2023 - 24, uključujući i površinu. Bloombergovo istraživanje pokazuje da analitičari očekuju da će poljoprivrednici ove godine posaditi više kukuruza, soje i pšenice u odnosu na pre godinu dana. Uprkos tome, agencija je ranije ovog meseca prognozirala da će ukupan prihod farme pasti za 16 odsto u 2023. nakon dve uzastopne godine rekordnog profita pošto se inflacija za mnoge vrste hrane smanjila. Fjučersi pšenice u Čikagu su se posebno povukli nakon turbulentne godine, uprkos stalnoj zabrinutosti da će Rusija intenzivirati rat.
Cene prevoza robe
Svetske cene prevoza robe su pod pritiskom sporije potražnje kako inflacija raste. Obim trgovine nekim od najvažnijih metala u svetu, poput rude gvožđa i čelika, opao je, dok potrošači troše manje na hranu i plastičnu robu. To je uticalo na potražnju za otpremom, snižavajući indekse kontejnera i tereta na najniže vrednosti u poslednje dve i po godine. Ipak, nejasno je da li će ponovno otvaranje Kine podstaći potražnju za mlaznim gorivom u Aziji. Cene tankera za transport destilata širom sveta ovog meseca ponovo rastu, nadmašujući druge klase transportnih sredstava.
Zlato
Zlato, bezbedno utočište u prvim danima nakon ruske invazije, pomalo gubi sjaj. Tromesečni pobednički niz trebalo bi da se završi, jer su Federalne rezerve spremne da nastave da podižu kamatne stope kako bi pomogle u obuzdavanju inflacije. Okupljanje globalnih prinosa na obveznice trebalo bi da zadrži značajne dobitke u polugama, jer više stope i jači dolar čine zlato manje privlačnim.
- U pisanju teksta pomogli Dominic Carey, Michael Hirtzer, Elena Mazneva, Ann Koh i Catherine Traywick