Vlada SAD-a tiho podstiče poljoprivredne i prevozničke kompanije da više kupuju i prevoze rusko đubrivo, budući da su sankcije protiv Rusije dovele do snažnog pada ponude i rasta cena hrane, ističu izvori bliski razgovorima.
Napori su deo složenih pregovora u koje su uključenie i Ujedinjene nacije (UN) kako bi se povećao izvoz đubriva, žitarica i drugih poljoprivrednih proizvoda iz Rusije i Ukrajine.
Američki i evropski zvaničnici optužili su Moskvu da koristi hranu kao oružje tako što onemogućuje izvoz iz Ukrajine. Rusija to odbacuje i govori da su za poremećaje u snabdevanju krive sankcije.
Iako su EU i SAD napravile izuzetke u poslovanju sa jednim od glavnih svetskih proizvođača đubriva, mnogi prevoznici, banke i osiguravači nastoje da ostanu po strani jer se boje se da ih ne optuže za kršenje sankcija. Ruski izvoz đubriva pao je za 24 odsto ove godine i sada se SAD našala u pomalo paradoksalnoj situaciji da želi da poveća ruski izvoz.
Ovaj primer dobro oslikava izazov pred Vašingtonom i zapadnim saveznicima koji žele jačati pritisak na ruskog predsednika Vladimira Putina, a istovremeno i smanjiti kolateralnu štetu za globalnu privredu koja je poprilično zavisna od sirovina iz Rusije poput gasa, nafte, đubriva ili žitarica.
SAD su poslale ovog meseca predstavnika na pregovore u Moskvi koje vodi UN, navode anonimni izvori bliski temi. Bela kuća nije želela ništa da komentariše.
Moskva od SAD traži garancije za kupce i prevoznike đubriva i žitarica da neće biti podvrgnuti sankcijama, sugerišući da je to i uslov za deblokadu ukrajinskih poljoprivrednih proizvoda.
"Za Rusiju je važno da SAD pošalje jasan signal da su ti trgovački dogovori dopušteni i u interesu sigurnosti globalnog snabdevanja hranom", rekao je Ivan Timofejev iz Ruskog saveta za međunarodne odnose.
Prevozničke kompanije izbegavaju Crno more zbog sankcija i zabrinutosti oko sigurnosti, a privrednici tvrde da je neophodna čvršća međunarodna akcija kako bi im se pružile dovoljno uverljive garancije.