Topliji početak zime od očekivanog u većem delu sveta ubrzano smanjuje strahove od krize s prirodnim gasom za koju se predviđalo kako će izazvati prekide u snabdevanju i povećati pritisak na račune za struju.
Vremenske prognoze ukazuju na temperature iznad uobičajenih za ovo doba godine, a isto se u većini Europe očekuje i u sledeće dve nedelje, dok se u SAD očekuje bolje vreme do sredine januara. Biće ugodnije i u većem delu Kine u naredne dve nedelje, a Tokio bi mogao da vidi i porast temperature oko sredine januara.
Cene fjučersa gasa strmoglavo padaju zbog smanjene potrošnje energenata i slabijih izgleda za potražnju, zajedno s padom američkih ugovora na njihovoj prvoj sesiji trgovanja u novoj godini. Evropski gas u ponedeljak je dotakao najniži nivo od početka rata u Ukrajini.
Opširnije
Procvat cena sirovina će se nastaviti 2023.
Niske zalihe i ograničeni rezervni kapaciteti održaće cene.
01.01.2023
Ministar: Cene gasa u Nemačkoj će biti visoke i u 2023.
Nemački ministar privrede kao rešenje energetske krize vidi tečni gas.
28.12.2022
Nafta oscilira nakon što je Rusija zabranila izvoz u određene zemlje
Nafta je oscilirala dok su investitori odmeravali posledice ruske zabrane izvoza kupcima koji se pridržavaju ograničenja cena Grupe sedam.
28.12.2022
Turska ima više rezervi prirodnog gasa nego što se mislilo
Turska sada predviđa da njena priobalna polja sadrže oko 710 milijardi kubnih metara gasa.
27.12.2022
Putin kaže da je spreman za razgovor, krivi drugu stranu
"Odsustvo razgovora o zaustavljanju rata nije krivica Moskve"
26.12.2022
"Rizik od ekstremne skučenosti tržišta zbog kog su ljudi bili zabrinuti pre početka zime sada se čini niskim. Evropa je obnovila zalihe, dok blaže vreme u severnoj Aziji znači kako će biti manje konkurencije za terete tečnog prirodnog gasa, rekao je Abhishek Rohatgi, analitičar BloombergNEF-a iz Singapura.
Vlade i komunalna preduzeća pripremala su se za nestašice gasa nakon što je Rusija prošle godine izvršila invaziju na Ukrajinu i pri tom prekinula isporuku energije i povećala i globalnu tražnju za LNG-om. Cene gasa i uglja postigle su rekordne vrednosti jer su uvoznici požurili da naprave zalihe goriva za zimu, kada je potrošnja na vrhuncu.
Napori izgradnje zaliha značili su da najveći potrošači sada poseduju finu količinu zaliha. Zapravo, Nemačka je krajem decembra uspela da doda više gasa u skladišta jer je blago vreme u kombinaciji sa manje aktivnosti tokom sezone praznika smanjilo potrošnju za gorivom.
Smanjenje potražnje poslednjih meseci takođe je pomoglo da se nuravnoteži tržište gasa. Neki industrijski potrošači širom Evrope prethodno su smanjili proizvodnju ili su je zatvorili jer nisu hteli da plaćaju visoke cene, dok su zemlje u razvoju poput Pakistana i Bangladeša prestale da uvoze LNG jer više nisu mogle da ga priušte.
Uticaj porasta slučajeva kovida u Kini trebalo bi da utiče na dodatno smanjenje potražnje za gasom u zemlji sledećih nekoliko meseci, prema trgovcima.
Ipak, pred nama su rizici od bilo kakvih neočekivanih napada ekstremnih vremenskih prilika. Dugotrajna hladnoća kasne zime mogla bi iscrpiti zalihe gasa i katapultirati cene goriva naviše. Komunalna preduzeća takođe će uskoro morati da počnu da planiraju kako bi izbegla ponovne nestašice sledeće zime dok se prilagode nedostatku ruskog goriva.