Cena bakra - koji se koristi u svemu, od kompjuterskih čipova i tostera do sistema za napajanje i klima-uređaja - pala je za skoro trećinu od marta. Investitori prodaju iz straha da će globalna recesija usporiti potražnju za metalom koji je sinonim za rast i ekspanziju.
Ne biste to znali ako pogledate današnje tržište, ali neki od najvećih rudara i trgovaca metalima upozoravaju da će se za samo nekoliko godina pojaviti ogroman nedostatak ključnog metala na svetu - onog koji bi sam mogao da zauzda globalni rast, podstakne inflaciju povećanjem troškova proizvodnje i zbaci globalne klimatske ciljeve sa kursa. Nedavni pad i nedovoljna ulaganja koja su usledila samo prete da pogoršaju situaciju.
"Osvrnućemo se na 2022. godinu i pomisliti: 'Ups'", rekao je John LaForge, šef strategije za realna sredstva u Wells Fargou. "Tržište samo odražava trenutnu zabrinutost. Ali ako zaista razmišljate o budućnosti, možete videti da se svet očigledno menja. Biće elektrifikovan i trebaće mu mnogo bakra."
Opširnije
Bakar vredan skoro pola milijardi dolara nestao u Kini
Kineske kompanije istražuju razlog zbog kog se u skladištu robe u severnoj Kini nalazi samo trećina koncentrata bakra koji su finansirali, izjavljuju ljudi upoznati sa temom.
05.08.2022
Loše prognoze za vodeći izvozni proizvod Srbije
Usred rudarskog buma u Srbiji, sa svetskih berzi stižu negativne vesti.
01.07.2022
Tektonski pomak u ozloglašenoj industriji kobalta
Prošle godine električni automobili su prvi put pretekli industriju pametnih telefona i računara i tako postali najvažnija grana industrije kobalta.
02.08.2022
Indija želi da se otvori za rudarenje litijuma
Zemlja želi da smanji zavisnost od uvoza ključnih minerala
28.07.2022
Zalihe koje prate trgovačke berze su blizu istorijskih minimuma. A najnovija volatilnost cena znači da bi nova proizvodnja rudnika - za koju se već predviđa da će početi da nestaje 2024 - mogla postati još manja u bliskoj budućnosti. Pre samo nekoliko dana, rudarski gigant Newmont odložio je planove za projekat zlata i bakra vredan dve milijarde dolara u Peruu. Freeport-McMoRan, najveći svetski dobavljač bakra kojim se javno trguje, upozorio je da su cene sada nedovoljne da podrže nove investicije.
Stručnjaci za sirovine upozoravaju na potencijalnu krizu bakra mesecima - ako ne i godinama. A najnoviji pad tržišta može pogoršati buduće probleme sa snabdevanjem – nudeći lažni osećaj sigurnosti, gušenjem toka gotovine i hlađenjem investicija. Potrebno je najmanje 10 godina za razvoj novog rudnika i njegovo pokretanje, što znači da će odluke koje proizvođači donose danas pomoći u određivanju zaliha za najmanje deceniju.
"Značajno ulaganje u bakar zahteva dobru cenu, ili barem dobru percipiranu dugoročnu cenu bakra", rekao je izvršni direktor Rio Tinto Groupa Jakob Stausholm u intervjuu ove nedelje u Njujorku.
Zašto je bakar važan
Bakar je neophodan za savremeni život. U prosečnom automobilu ga ima oko 30 kilograma, a više od 180 kilograma tog metala se nalazi u jednoj prosečnoj porodičnoj kući.
Metal, koji se smatra merilom za provođenje električne energije, takođe je ključan za zeleniji svet. Iako je veliki deo pažnje usmeren na litijum – ključnu komponentu današnjih baterija – energetska tranzicija će se pokretati raznim sirovinama, uključujući nikl, kobalt i čelik. Kada je reč o bakru, milioni metara bakarne žice biće od presudnog značaja za jačanje svetskih energetskih mreža, a tone i tone će biti potrebne za izgradnju vetroelektrana i solarnih farmi. Električna vozila koriste više nego duplo bakra od automobila na benzin, prema Copper Allianceu.
Koliko će biti velika nestašica
Kako svet postaje sve električniji, ciljevi neto nulte emisije će udvostručiti potražnju za metalom na 50 miliona tona godišnje do 2035. godine, prema studiji S&P Globala, koju finansira industrija. Iako je ta prognoza uglavnom hipotetička s obzirom na to da sav taj bakar neće moći da se potroši ako nije dostupan, druge analize takođe ukazuju na potencijal za rast. BloombergNEF procenjuje da će potražnja porasti za više od 50 procenata od 2022. do 2040. godine.
U međuvremenu, rast ponude rudnika dostići će vrhunac oko 2024. godine, sa nedostatkom novih projekata i gašenja postojećih izvora. To najavljuje scenario u kome bi svet mogao da vidi istorijski deficit od čak 10 miliona tona 2035. godine, prema istraživanju S&P Globala. Goldman Sachs Group procenjuje da rudari treba da potroše oko 150 milijardi dolara u narednoj deceniji da bi rešili deficit od osam miliona tona, prema izveštaju objavljenom ovog meseca. BloombergNEF predviđa da bi do 2040. proizvodni jaz (odstupanje stvarnog od potencijalnog autputa) u kopanju mogao dostići 14 miliona tona, što bi trebalo nadomestiti recikliranjem metala.
Da bismo videli koliko bi taj nedostatak bio ogroman, uzmite u obzir da je 2021. globalni deficit iznosio 441.000 tona, što je ekvivalentno nivou manjem od dva odsto potražnje za rafinisanim metalom, prema International Copper Study Groupu. To je bilo dovoljno da te godine cene skoče za oko 25 odsto. Trenutne najgore projekcije S&P Globala pokazuju da će manjak u 2035. biti ekvivalentan nivou od oko 20 odsto potrošnje.
A šta to znači za cene?
"Postaće ekstremne", rekao je Mike Jones, koji je proveo više od tri decenije u metalskoj industriji, a sada je izvršni direktor Los Andes Coppera, kompanije za istraživanje i razvoj rudarstva.
Kako će se kretati cene
Goldman Sachs predviđa da će se referentna cena na Londonskoj berzi metala (London Metal Exchange - LME) skoro udvostručiti na godišnji prosek od 15.000 dolara po toni 2025. U sredu je bakar na LME bio na 7.690 dolara po toni.
"Svi znaci na polju snabdevanja ukazuju na prilično kamenit put ako proizvođači ne počnu da grade rudnike", rekao je Piotr Kulas, viši analitičar baznih metala u CRU Groupu, istraživačkoj firmi.
Naravno, sve te prognoze megapotražnje zasnovane su na ideji da će vlade nastaviti da guraju napred sa ciljevima neto nula koji su očajnički potrebni za borbu protiv klimatskih promena. Ali politički pejzaž bi se mogao promeniti, a to bi značilo i sasvim drugačiji scenario za upotrebu metala (i planete).
A tu je i uobičajena poslovica na tržištima sirovina koja bi mogla da postane aktuelna: visoke cene su lek za visoke cene. Iako je bakar pao sa martovskog rekorda, i dalje se trguje na oko 15 odsto iznad svog desetogodišnjeg proseka. Ako cene nastave da rastu, to će na kraju podstaći industriju čiste energije da osmisli načine da se smanji potrošnja metala ili čak potraže alternative, kaže Ken Hoffman, jedan od šefova grupe za istraživanje materijala za baterije za električna vozila (EV) u kompaniji McKinsey.
Snabdevanje otpadom može pomoći da se popune praznine u proizvodnji rudnika, posebno kako cene rastu, što će "podstaći da se više recikliranih metala pojavi na tržištu", rekao je Sung Choi, analitičar BloombergNEF-a. S&P Global ukazuje na činjenicu da kako se više bakra koristi u energetskoj tranziciji, to će takođe otvoriti više "prilika za reciklažu", kao što je slučaj kada EV odu u otpad. Reciklirana proizvodnja će predstavljati oko 22 odsto ukupnog tržišta rafinisanog bakra do 2035. godine, u odnosu na oko 16 odsto u 2021, procenjuje S&P Global.
Trenutne globalne slabosti privreda takođe naglašavaju zašto je glavni ekonomista BHP grupe, najvećeg svetskog rudara, upravo ovog meseca rekao da bakar ima "neravni" put zbog zabrinutosti za potražnju. Citigroup vidi pad bakra u narednim mesecima zbog recesije, posebno izazvane dešavanjima u Evropi. Banka predviđa nivo od 6.600 dolara u prvom kvartalu 2023.
A izgledi za potražnju iz Kine, najvećeg svetskog potrošača metala, takođe će biti ključni pokretač.
Ako se kineski sektor nekretnina znatno smanji, to znači strukturno manju potražnju za bakrom, rekla je Timna Tanners, analitičarka Volfe Researcha. "Za mene je to važna kompenzacija za prognoze potrošnje zasnovane na neto-nultim ciljevima", rekla je ona.
Ali čak i recesija će značiti samo "kašnjenje" potražnje i neće "znatno umanjiti" projekcije potrošnje u 2040. godini, prema prezentaciji BloombergNEF-a od 31. avgusta. To je zato što se tolika potražnja u budućnosti postavlja "zakonodavno" kroz fokusiranje vlada na zelene ciljeve, što čini bakar manje zavisnim od šire globalne ekonomije nego što je bio, rekao je LaForge iz Wells Fargoa.
Osim toga, ima malo prostora za pomeranje na strani ponude u jednačini. Fizičko tržište bakra je već toliko zategnuto da uprkos padu cena fjučersa, premije plaćene za trenutnu isporuku metala rastu.
Šta koči zalihe
Samo pogledajte šta se dešava u Čileu, legendarnoj rudarskoj naciji koja je dugo bila najveći svetski dobavljač metala. Prihodi od izvoza bakra opadaju zbog borbe u proizvodnji.
U zrelim rudnicima, kvalitet rude se pogoršava, što znači da autput izostaje ili se mora obraditi više kamena da bi se proizvela ista količina. A u međuvremenu, niz projekata u industriji počinje da se gasi. Nove rezerve postaju sve teže i skuplje za pronalaženje i razvoj. U Peruu i Čileu, koji zajedno čine više od trećine svetske proizvodnje, neke investicije u rudarstvo su zaustavljene, delimično zbog regulatorne neizvesnosti jer političari traže veći deo profita kako bi rešili ekonomske nejednakosti.
Rastuća inflacija takođe povećava troškove proizvodnje. To znači da je prosečna podsticajna cena, ili vrednost potrebna da bi rudarstvo postalo atraktivno, sada otprilike 30 odsto viša nego 2018, na oko 9.000 dolara po toni, prema Goldman Sachsu.
Na globalnom nivou, zalihe su već toliko tesne da proizvođači pokušavaju da iscede sitne grumenčiće iz otpada. U Sjedinjenim Američkim Državama kompanije nailaze na dozvoljavanje blokade puteva, dok u Kongu slaba infrastruktura ograničava potencijal rasta velikih nalazišta.
Tu je i kontradikcija kada je u pitanju bakar: metal je neophodan za zeleniji svet, ali njegovo iskopavanje iz zemlje može biti prilično prljav proces. U vreme kada svi, od lokalnih zajednica do globalnih menadžera lanca snabdevanja, pojačavaju svoje ispitivanje ekoloških i društvenih pitanja, dobijanje odobrenja za nove projekte postaje sve teže.
Ciklična priroda sirovinskih industrija takođe znači da se proizvođači suočavaju sa pritiskom da održe jak bilans stanja i nagrađuju investitore umesto da agresivno krenu u rast.
"Podsticaj da se novčani tokovi koriste za povraćaj kapitala, a ne za ulaganje u nove rudnike je ključni faktor koji vodi ka nestašici sirovina koje treba da dekarbonizuju svet", rekli su analitičari Jefferies Groupa u izveštaju ovog meseca.
Čak i ako proizvođači promene brzinu i iznenada počnu da ulažu novac u nove projekte, dugo vreme isporuke za rudnike znači da su izgledi za snabdevanje prilično zakucani za sledeću deceniju.
"Kratkoročna situacija doprinosi jačoj dugoročnoj perspektivi jer utiče na razvoj ponude", rekao je Richard Adkerson, izvršni direktor Freeport-McMoRana u intervjuu. U međuvremenu, svet postaje sve naelektrisaniji gde god da pogledate, rekao je, što neizbežno donosi novu eru potražnje.
- U pisanju teksta pomogao Joe Deaux.
Da kontaktirate sa autorom priče:
James Attwood u Santjagu na jattwood3@bloomberg.net