Energetska kriza u Evropi mogla bi da se produži do kraja 2023. godine, jer se kontinent bori sa snažnom tražnjom i smanjenjem ponude, što je pogoršano ruskim ratom u Ukrajini, smatra Energy Aspects Ltd.
"Ovo nije priča za jednu zimu", rekla je Amrita Sen, glavni analitičar nafte u konsultantskoj kompaniji koja se bavi tom industrijom, u Bloomberg TV intervjuu sa Shery Ahn i Haidi Lun. Rusija je potrebna za balansiranje tržišta, ne samo za predstojeću zimu, već i potencijalno za hladno vreme koje će doći krajem sledeće godine, dodala je ona.
Ruska invazija na Ukrajinu preokrenula je tokove u energetici, što se osetilo na svetskim tržištima, podižući cene prirodnog gasa u Evropi i izazivajući drastične mere kao što je nemačka nacionalizacija svog najvećeg uvoznika goriva. Očekuje se da će u četvrtom tromesečju doći do dalje nestabilnosti nafte, pod uticajem raznih faktora, uključujući zabrinutost zbog moguće recesije i kineskih zatvaranja zbog virusa kovid 19, rekla je Sen.
Opširnije
UAE: Manjak investicija u fosilna goriva je recept za katastrofu
Neophodno je mnogo više ulaganja u zelene tehnologije kako bi se popunila praznina, kaže izvršni direktor Abu Dhabi National Oil Co.
23.09.2022
Cene nafte skočile nakon Putinovog poziva na mobilizaciju
Nakon što je ruski predsednik naredio delimičnu mobilizaciju kako bi zadržao okupirane teritorije u Ukrajini, cene nafte su skočile.
21.09.2022
Srbija će imati problema da održi konkurentnost privrede
Pošto Srbija deli sudbinu Evrope i ima problema u energetici, imaće velike izazove da održi konkurentnost privrede, rekao je predsednik Srpske asocijacije menadžera Dragoljub Damljanović.
20.09.2022
Privrednici već očekuju novo poskupljenje struje
Nije prošlo ni tri nedelje od poskupljenja struje za privredu, a već se govori o novom.
20.09.2022
Nafta će se verovatno trgovati za 90 dolara u kratkoročnom periodu pre nego što poraste na oko 120 dolara po barelu do kraja ove godine, rekla je ona. Globalna referentna nafta brent bila je blizu 90 dolara u petak, sa cenama skoro 30 odsto nižim od junskog maksimuma.
Ključni razvoj događaja na tržištu koji investitori posmatraju je predloženo ograničenje cena ruske sirove nafte i koliko dodatne nafte od proizvođača OPEC+ mogu da apsorbuju Kina i Indija kada zabrana uvoza Evropske unije stupi na snagu u decembru. Sen kaže da najveći azijski potrošači imaju kapacitet da uzmu dodatne barele, ali potencijalne bankarske sankcije mogu ograničiti tokove.
"Očekujemo mnogo više ruske nafte koja će plutati u Aziju, ponovo biti etiketirana i tako će naći domove", rekla je ona. "Ali to znači da će mnogo brodova biti zauzeto velikim količinama nafte."
- Uz pomoć Ananda Menona.