Već pogođene ratom u obližnjoj Ukrajini, glavne valute istočne Evrope spremaju se da preuzmu još jedan udarac od nadolazeće recesije evrozone.
Prema podacima koje je prikupio Bloomberg, trgovci su u većoj meri oprezni u odnosu na mađarsku forintu, poljski zlot i češku krunu nego bilo koja drugu valuta zemalja u razvoju, osim ruske rublje i turske lire. I Goldman Sachs Group Inc., Fideliti International i InTouch Capital Markets vide da će istočna Evropa više patiti od drugih tržišta u razvoju ako evro oslabi.
Smatra se da su tri valute posebno osetljive na nestabilnu tražnju iz oblasti evrozone, koja kupuje oko 60 odsto izvoza svake od ovih zemalja. Od invazije Rusije na Ukrajinu u februaru, oni takođe sve više trguju sa evrom.
Opširnije
Evro izbrisao rast zbog nedovoljnih smernica Lagarde
Istorijsko podizanje kamatnih stopa nije uspelo da zadrži rast evra, zato što postoji neizvesnost o budućem putu politike Evropske centralne banke (ECB).
21.07.2022
Evro u paritetu sa dolarom prvi put u dve decenije
U trgovini u sredu evro je pao 0,4 odsto.
13.07.2022
Dan € za Hrvatsku
Na dnevnom redu Ecofina su tri odluke koje i formalno znače da će hrvatskoj valuti početi da se odbrojavaju poslednji meseci.
12.07.2022
Kraj jačanju dolara nije na vidiku, investitori traže sigurno utočište
Možda zbog usporavanja privrede ili recesije Fed iduće godine odluči da smanji kamatnu stopu.
31.07.2022
"Oprezni smo i negativni po pitanju valuta istočne Evrope", rekao je Paul Greer, menadžer novca u Fidelity International u Londonu koji veruje u dalji pad zlota i krune u odnosu na dolar. Region je "najranjiviji blok u okviru tržišta u razvoju u valutnom prostoru", rekao je on.
Dok je Međunarodni monetarni fond (MMF) u julu upozorio da bi svetska ekonomija uskoro mogla da bude na ivici recesije, izgledi za evroregiju izgledaju posebno strašni. Rekordna inflacija i povećana verovatnoća isključenja sa ruskih energenata prete da izazovu pad u evrozoni.
Valute istočne Evrope verovatno će doživeti najveći pad na tržištima u razvoju ako evro padne ispod pariteta dolara tokom dužeg perioda, s obzirom na njihovu izloženost tražnji evrobloka i poremećajima u gasu, kažu stratezi Goldman Sachs. Krajem jula, američka banka je smanjila svoj tromesečni cilj u odnosu na evro na 0,99 dolara sa 1,05 dolara.
"Evropa je u ovoj fazi daleko ranjivija, pa je razumno pretpostaviti da će centralne i istočne valute imati lošiji učinak, posebno ako padne evro-dolar", rekao je Piotr Matys, viši valutni analitičar u InTouch Capital Markets.
Veliki padovi
Valute regiona bile su među najteže pogođenim posledicama ruske invazije na Ukrajinu u februaru. Od početka rata forinta je oslabila 17 odsto prema dolaru i 8,2 odsto prema evru. Zlot je u tom periodu izgubio 12 odsto u odnosu na američku valutu, dok je kruna oslabila 9,5 odsto.
Sve veća povezanost valuta sa evrom naglašava potencijal za dalji uticaj bilo kakvog slabljenja zajedničke evropske valute. Kada se upare u odnosu na dolar, sva tri imaju inverznu korelaciju sa evrom od oko minus 0,8, gde bi minus 1 ukazivao da će se kretati u isto vreme sa evrom.
Za sada je brzo pooštravanje monetarne politike u Mađarskoj pomoglo da se stabilizuje forinta nakon što je u julu pala na rekordno nizak nivo u odnosu na evro. Činjenica da vlada premijera Viktora Orbana još nije obezbedila pristup fondu Evropske unije za oporavak od pandemije takođe utiče na valutu.
U Poljskoj su vlasti postigle veći napredak u pregovorima sa izvršnom vlašću EU o pristupu fondovima za oporavak. U međuvremenu, centralna banka zemlje je blizu kraja svog ciklusa monetarnog pooštravanja, koji je svoju ključnu stopu podigao na 6,5 odsto u poređenju sa 10,75 odsto u Mađarskoj.
Češka kruna je bila najstabilnija, uglavnom zbog valutnih intervencija centralne banke. Monetarne vlasti su prošle nedelje zadržale svoju ključnu kamatnu stopu nepromenjenu na 7 odsto, u skladu sa planom novog guvernera Alesa Michla da zaustavi agresivno monetarno pooštravanje. To će političarima dati vremena da procene ekonomski razvoj i uticaj sadašnjeg nivoa troškova zaduživanja, napisao je guverner nedavno u kolumni.
Izgledi za region su različiti, rekao je Oliver Harvey, koji u Deutsche Bank AG vodi istraživanje valuta za centralnu i istočnu Evropu, Bliski istok, Afriku i Latinsku Ameriku. Zabrinutost za mađarsku ekonomiju je uračunata u cenu, dok će kruna verovatno početi da zaostaje za svojim kolegama u regionu jer Češka gubi svoju konkurentnost i tempo intervencija se smanjuje, rekao je Harvey.
Ali pad evra ispod pariteta sa dolarom mogao bi da zapečati sudbinu ove tri valute.
"Ako je kretanje ispod pariteta vođeno faktorima specifičnim za evro – tj. daljim pogoršanjem sukoba između Rusije i Ukrajine i prelivanjem u ekonomiju evrozone – ove tri valute bi bile još lošije", rekao je Harvy.