Pre otprilike petnaestak dana, u kasnijim večernjim satima George Boubouras je gledao utakmicu kriketa u svom domu u istočnom Melburnu kada su ga zasule poruke i telefonski pozivi.
Evro se upravo izjednačio u vrednosti s dolarom, pa su svi – klijenti, fondovski menadžeri i trgovci – želeli da znaju šta im Boubouras, šef analitike u K2 Asset Managementu, preporučuje. Njegov odgovor je bio jednostavan: "U ovom trenutku ne takmičite se sa dolarom."
Nakon toga su odjeknula još dva tržišna događaja. Kanadska centralna banka povećala je kamatnu stopu za čitav procentni poen, a monetarna vlast u Singapuru intervenisala je kako bi poduprle svoju valutu u odnosu na dolar.
Tada je zvonio telefon Mitula Koteche, strateškog analitičara u singapurskom TD Securitiesu, koji je bio na odmoru sa suprugom na plaži u Tajlandu.
"Sve se događalo u užasno kratkom razdoblju. Nisam mogao da verujem, prava drama", izjavio je.
Dolar je u poslednje vreme u takvom uzlaznom trendu u odnosu na druge valute da je teško prisetiti se nečeg sličnog u nedavnoj istoriji. To je prvenstveno rezultat agresivnog Fedovog dizanja kamatne stope. S obzirom na to da Fed zasad nema nameru da promeni pravac, malo je toga što može uticati da se jačanje dolara ne nastavi.
USDEUR:CUR
USD
0,9836 EUR
cena na otvaranju
0,9804
prethodna cena na zatvaranju
0,9804
ovogodišnja zarada
11,4637%
dnevni raspon
0,00 - 0,00
raspon u 52 nedelje
0,84 - 1,00
Snažan dolar oseti se na svakom kraju sveta. Logično, jer se radi o valuti kojom se iskazuje oko 40 posto godišnje svetske trgovine vredne 28,5 biliona dolara.
"Sada imamo zabrinutost zbog recesije, što doprinosi jačanju dolara, a onda stezanje monetarne politike još više jača zabrinutost zbog moguće recesije. Za to nema brzog rešenja", ističe analitičar HSBC-a u Hongkongu Joey Chew.
Razlozi potražnje za dolarom jednostavni su. Kada globalna tržišta polude, investitori traže sigurno utočište.
Brendan McKenna, analitičar u Wells Fargo Securitiesu u New Yorku, ipak smatra kako bi Fed mogao smanjiti kamatnu stopu u nekom trenutku dogodine kada privredni rast uspori, što bi barem ublažilo trend jačanja dolara.
U međuvremenu, valute razvijenih zemalja i tržišta u nastajanju zbog jakog dolara nastavljaju da trpe.
Tako snažan dolar jača profite proizvođača nafte i izvoznika sirovina, kao i kompanija poput japanske Toyote koje veliki deo prihoda ostvaruju u SAD-u.
To je i pravi dobitak za američke turiste na putovanjima po Evropi i svetu.
"Tek u trenutku kada investitori ponovno budu spremni da kupuju rizičniju imovinu možemo očekivati okretanje trenda, a to se neće dogoditi pre nego što se uvere da Fed namerava da promeni pravac", rekla je Jane Foley koja vodi trgovinu valutama u holandskoj banci Rabobank.
U sredu je Fed kamatnu stopu podigao za 75 baznih bodova drugi mesec zaredom nakon što je godišnja inflacija u junu došla na 9,1 odsto.
Dok ne bude jasnije kada bi se ciklus poremećaja na globalnim tržištima i Fedova odlučnost u obuzdavanju inflacije mogli privesti kraju, teško da će se bilo koji investitor odlučiti da se kladi protiv dolara.