Makroekonomski hedž fond EDL Capital se kladi da će evro pasti na nivoe koji nisu viđeni od prvih dana njegovog osnivanja pre više od 20 godina, pošto neumerena inflacija podstiče nestabilnost u politici i na tržištu obveznica koje bi mogle da testiraju koheziju regiona.
To bi moglo da izazove početak "bear" tržišta evra za razliku od trenutnog naleta snage dolara koji je oslabio zajedničku valutu, rekao je Edouard de Langlade, osnivač EDL-a. On tvrdi da će rizici snabdevanja gasom iz Rusije podstaći rekordnu inflaciju, primoravajući agresivno povećanje kamatnih stopa u vreme recesije i dovodeći do toga da Nemačka potencijalno odustane od troškova održavanja zone evra.
"Evropa je na ivici katastrofe, što bi potencijalno moglo da dovede do njenog raspada", rekao je de Langlade klijentima u pismu ovog meseca koje je Bloomberg video. "Mogli bismo da dođemo do toga da nije dolar jak u odnosu na sve, već evro postaje slab u odnosu na sve", rekao je on, ciljajući na to da evro može pasti na 80 američkih centi.
Opširnije
Uprkos potezu ECB-a evro i dalje pod pritiskom
U petak je evro oslabio 0,9 odsto o u odnosu na dolar, energetika i dalje u fokusu
22.07.2022
Goldman Sachs sumnja u intervenciju na evru, ali moguća je na jenu
Predsednica Christine Lagarde i njene kolege imaju važnijih problema kojima se moraju pozabaviti.
22.07.2022
Analitičar BBA: Još nestabilnosti u narednim mesecima biće nepovoljno i za naše tržište
Možemo očekivati još nestabilnosti u narednim mesecima, što će biti nepovoljno, između ostalog, i za naše tržište, rekao je glavni analitičar Bloomberg Adrije.
21.07.2022
Menadžer novca, koji upravlja sa 751 miliona dolara u svom makroekonomskom hedž fondu, poznat je po svojim velikim i smelim opkladama. De Langlade, koji je ranije trgovao za Moore Capital Management, uglavnom je zarađivao novac za svoje klijente od osnivanja fonda 2015. godine, ali pretrpeo je rekordne gubitke u februaru zbog opklada na Rusiju.
Kombinacija rastućeg dolara, podstaknutog pooštravanjem monetarne politike Federalnih rezervi, i evropskih rizika dovela je do toga da je evro već ovog meseca pao iznad pariteta, prvi put u 20 godina. De Langlade vidi dalji pad, blizu nivoa na kojem je Evropska centralna banka intervenisala da ojača evro 2000. godine.
ECB ovog meseca počinje ciklus povećanja kamatnih stopa koji otkriva ranjivost različitih ekonomija u evrozoni, deceniju nakon što je bivši šef ECB Mario Draghi obećao da će učiniti sve što je potrebno da sačuva evro. Strah je da trgovci izazovu nagli rast troškova pozajmljivanja zaduženijih zemalja kao što je Italija klađenjem na njihove obveznice.
Da bi se izborila sa negativnim posledicama, ECB je predstavila alat koji bi joj omogućio da kupi obveznice zemalja koje se suočavaju sa porastom prinosa na državne obveznice zbog tržišnih špekulacija, pod određenim uslovima. Međutim, troškovi za to mogu biti preveliki, tvrdi de Langlade.
"Evropa nema zajednički trezor i cena održavanja Evrope na okupu je visoka", naveo je on u pismu. "Veoma je moguće da će Nemci, kada se jednom nađu u sopstvenim finansijskim poteškoćama, odbiti da urade sve što je potrebno da zadrže usku razliku između prinosa na obveznice."
De Langlade je rekao da bi snaga dolara mogla da opadne, okončavajući njegovu apresijaciju u odnosu na ostale valute. Klađenje protiv evra preko kanadskog ili australijskog dolara tada bi moglo biti "odličan način da se igra", napisao je on, dok zajednička valuta i dalje pada zahvaljujući visokim cenama energije.
Evropske ekonomije već trpe posledice zbog nestašice ruskog gasa, dok kolaps Draghijeve koalicione vlade u Italiji pojačava zabrinutost zbog daljih političkih turbulencija. De Langlade je takođe podsetio na prinudnu ostavku britanskog premijera Borisa Johnsona i glasanje za ekstremiste u Francuskoj.
(Dodate druge valute u deveti pasus, dodat grafikon)
© 2022 Bloomberg L.P.