Državne dvogodišnje obveznice ponuđene su na prodaju po drugi put ove godine, a ostvareni prinos je ovaj put iznosio 5,85 odsto, za desetinu procentnog poena manje u odnosu na aukciju održanu krajem januara.
Obim prodaje je takođe bio nešto manji, pa su tako prodate hartije od vrednosti u iznosu od 22,3 milijardi dinara. Na prvoj aukciji dvogodišnjih dinarskih zapisa, prodato je 27,16 milijardi dinara duga.
Na aukciji su prihvaćene 24 od 33 ponude, od čega je polovina došla iz bankarskog sektora. Osam ponuda poslala su ostala pravna lica, tri ponude došle su od kastodi klijenata, a samo jednu prihvaćenu ponudu poslalo je fizičko lice.
Opširnije
Prinos na japanske obveznice premašio limit BOJ
Prinos na desetogodišnje obveznice je dostigao 0,505 odsto.
21.02.2023
Finansijski mehuri teško puknu
Premda izgledaju neodrživo, finansijski mehuri mogu da izdrže iznenađujuće dugo.
21.02.2023
Šta su hrvatske narodne obveznice i da li bi dobro došle i Srbiji?
Problem u Srbiji je što se većina ljudi koji steknu višak novca odlučuje da kupi nekretninu ili deponuje novac u banku uz skromnu kamatu.
21.02.2023
Ispunjen plan na aukciji 12,5-godišnjih obveznica, prinos 7,1 odsto
Za razliku od prethodne aukcije, prodato je više obveznica nego što je planirano.
07.02.2023
Dužničke hartije od vrednosti koje su danas ponuđene izdate su 23. januara, a na naplatu dospevaju 25. januara 2025. godine. Kuponska stopa zapisa, koja se isplaćuje jednom godišnje do dospeća, iznosi pet odsto.
Povratak fiksnih prinosa
Nakon dužeg vremenskog perioda, obveznice su ponovo jedan od investicionih instrumenata koje ne treba zanemarivati pri kreiranju investicionog portfolija, naveli su za Bloomberg Adriju nedavno ekonomski stručnjaci.
Za razliku od deponovanja novca u banci, ulaganje u dužničke hartije od vrednosti nudi veći povrat, a praćeno je gotovo identično niskim stepenom rizika.
U danima koji su prethodili aukciji, redakcija Bloomberg Adrije je razgovarala sa investitorima i brokerima o mogućnostima za ulaganje u Srbiji. Vladimir Pavlović, izvršni direktor WM Equity Partnersa, rekao je da obveznice ne treba otpisati.
"Posle mnogo vremena, ovaj vid ulaganja ponovo ima smisla, i jedan deo investicionog portfolija treba da bude investiran u obveznice. Koliko? To je posebno pitanje za svakog pojedinica", rekao je Pavlović.
Jedan od hroničnih problema je skromno učešće fizičkih lica na aukcijama, što je pokazala i današnja ponuda. Na ovaj problem je ukazao i Nenad Gujaničić iz brokersko-dilerskog društva Momentum securities, koji je u autorskom tekstu ukazao na razliku između kamata na depozite i prinosa na obveznice.
"Svako drugo tržište bi veoma brzo dovelo do arbitraže u ceni i približavanju ovih prinosa, ali ovde to nije slučaj ili barem neće biti u bližoj budućnosti. Pre svega zbog slabe edukovanosti deponenata, ali i koncepcije države kojoj je u prikupljanju kapitala mnogo jednostavnija korespondencija sa nekolicinom međunarodnih investicionih banaka negoli animiranje sopstvenih građana", naveo je broker.
Uprava za javni dug će dvogodišnje obveznice ponovo ponuditi 23. marta, pre čega će uslediti aukcija 12,5-godišnjih dinarskih zapisa.