Ruski egzodus koji je prouzrokovala invazija Vladimira Putina na Ukrajinu je ove godine valute bivših sovjetskih republika bacila na sam vrh svetskih lista valuta.
Gruzija i Jermenija na planinama Kavkaza, kao i Tadžikistan u Srednjoj Aziji nalaze se među državama s najboljim rezultatima u odnosu na američki dolar nakon što su se od februara tamo naselile desetine hiljada ruskih građana i sa sobom doneli štednju ekvivalentnu milijardama dolara.
Male države ispostavile su se kao privlačna mesta za beg jer za putovanja nisu potrebne vize, raširen je ruski jezik i ne postoje ograničenja pri prenosu ušteđevine u lokalne banke.
Opširnije
Kazahstanci kupuju ruski dug od investitora zarobljenih sankcijama
Zaobilazno rešenje omogućava da se ubere brzi profit.
22.12.2022
Putin odgovara na ograničenje cene nafte zabranom prodaje za učesnike
Kremlj je zabranio izvoz ruske sirove nafte i rafinisanih proizvoda stranim kupcima koji se pridržavaju gornje granice cena.
27.12.2022
Zbog toga je jermenski dram od početka godine porastao za 22 odsto u odnosu na dolar, što ga čini pobednikom među svetskim valutama, pokazuju podaci koje je prikupio Bloomberg. Gruzijski lari i tadžikistanski somoni su ojačali za, redom, 16 i 10 odsto, te time nadmašili rast ruske rublje koja se više ne nalazi među valutama kojima se slobodno trguje jer su hitna ograničenja kretanja kapitala zaustavila pad.
"Radi se o Rusima koji se zbog geopolitičkih razloga već duže vreme sele u te zemlje i koji svoj novac drže u tim valutama, pa guraju kurs prema gore", rekla je Natalia Milchakova iz Freedom Holdinga.
Rat je razlog koji stoji i iza peterostrukog povećanja doznaka koje ove godine u Gruziju pristižu iz Rusije, a radi se o iznosu koji čini više od 60 odsto svih transakcija i premašuje 1,75 milijardi dolara, pokazuju podaci Nacionalne banke Gruzije. Novčani transferi u Jermeniju su u prvih deset meseci iznosili 2,8 milijardi dolara, što je gotovo četvorostruko više nego u istom razdoblju 2021. godine. U oktobru su dosegnuli najviši nivo od barem 2004. godine, saopštila je jermenska centralna banka.
Valutna poplava od cunamija ruskih građana značajnija je u manjim bivšim republikama. Kazahstan, čijih je 19 miliona stanovnika oko šest puta više od Jermenije ili Gruzije, takođe je dočekao ruske pridošlice – ali bi tenge u odnosu na dolar godinu mogao završiti na oko sedam odsto nižem nivou.
Ekonomski rast nije se očekivao početkom rata, pa se procenjivalo kako će ruski susedi trpeti jer će njihov najveći trgovinski partner pokleknuti pod međunarodnim sankcijama. U stvarnosti su enormni transferi kapitala povećali njihove međunarodne rezerve i poboljšali bilans tekućeg računa. Jermenska ekonomija je u drugom i trećem kvartalu ostvarila dvocifren rast, dok je gruzijska ekonomija zabeležila gotovo desetprocentni porast od početka juna do kraja septembra.
U Tadžikistanu su novčani transferi u prvom delu godine skočili barem 50 odsto, rekla je Natalia Lavrova iz BCS Financial grupe, citirajući podatke iz bilansa plaćanja. To ovu državu stavlja na trag rasta od sedam odsto ove godine, u odnosu na ranije prognoze od četiri do pet odsto, rekla je.
Međunarodni monetarni fond je prognozu za gruzijski rast ove godine podigao na deset odsto ukazujući na "skok useljavanja i finansijskih tokova koje je pokrenuo rat". U međuvremenu, jermenska centralna banka je zbog useljavanja Rusa svoju prognozu rasta BDP-a podigla s 4,9 na 13 odsto, prenose lokalni mediji, citirajući guvernera Martina Galstjana.
"Snažan skok u doznakama svakako objašnjava tako brzi rast", rekla je Lavrova iz BCS grupe. I u Jermeniji i Gruziji novčani transferi su se prelili u povećanu potražnju potrošača i građevinarstvo, dodala je.