Britanska funta je u ponedeljak pala na najniži nivo u odnosu na američki dolar. Odnos funte prema dolaru bio je 1:1,035, međutim, trgovci ne misle da je pad kursa britanske valute dostigao dno, već očekuju njegovo dalje slabljenje.
Dakle, špekulanti se klade na paritet funte i dolara, ili čak na pad ispod njega. To je bilo nezamislivo u poslednjih nekoliko vekova. Naime, tromesečni ugovori koji se klade na pad vrednosti funte imaju najveći rast od 2016, dok ostali ukazuju na 43 odsto šanse da se paritet sa dolarom postigne do kraja godine.
Prognoze bankara Morgan Stanleyja i Nomura Internationala ukazuju da će biti postignut paritet dve valute, odnosno pad funte u odnosu na dolar.
"Mislim da će situacija postati teža, iako to, naravno, ne želim jer zarađujem u ovoj zemlji", rekao je Jordan Rochester, strateg investicione banke Nomura, za Bloomberg Surveillance.
Nakon petodnevnog pada funte na azijskom tržištu od skoro 6,5 odsto, danas je funta imala blagi rast od čak 0,9 odsto u odnosu na američki dolar, odnosno dostigla je vrednost od 1,0789 dolara za jednu funtu. Poređenja radi, jedna funta je sredinom 2021. vredela 1,4 dolara, dok je 2008. bila dva puta više, odnosno dva dolara za jednu funtu. Takav paritet dve valute nije zabeležen od 1985. godine, kada su velike sile postigle dogovor o devalvaciji američkog dolara.
Čak i prošle nedelje, funta je bila pod pritiskom stalnog rasta američkog dolara. Uzrok su delimično visoke cene energenata koje su povećale trgovinski deficit Ujedinjenog Kraljevstva, a delimično i povećanje kamatnih stopa Feda, što je privuklo investicije u Sjedinjene Američke Države. Padu vrednosti funte dodatno je doprinela i najava Liz Truss, nove britanske premijerke, najavom smanjenja poreza na cenu energenata, a sve u svetlu usporavanja privrede.
Strahovi investitora da će najavljeni potezi premijerke Truss povećati ionako visok budžetski deficit vlade izazvali su stampedo među vlasnicima državnih obveznica Velike Britanije. Istovremeno, moguća mera za stimulisanje privrede u Ujedinjenom Kraljevstvu bila bi u suprotnosti sa naporima tamošnje centralne banke (BOE), koja pokušava da obuzda inflaciju povećanjem kamatne stope.
Neizvesnost na tržištu valuta dovela je do povećanja premije za kratkoročne opcije, pa je jednonedeljna volatilnost mnogo veća od dugoročnih ugovora.
Britanski guverner Andrew Bailey rekao je juče da BOE neće oklevati da podiže kamatne stope sve dok je to neophodno za suzbijanje inflacije. On je tom izjavom pokušao da smiri tržište, ali je funta ipak dodatno oslabila.
Izjavom guvernera stavljena je tačka na spekulacije o ishitrenom povećanju kamatnih stopa kako bi BOE ojačala funtu, ali, kako navode u centralnoj banci, ne isključuju mogućnost razmatranja daljih poteza na sledećem zakazanom sastanku. Finansijski analitičari su, s druge strane, skeptični u pogledu ozbiljnog uticaja hitnog povećanja kamatnih stopa BOE na funtu.
Stratezi kompanije Nomura snizili su svoje prognoze do kraja godine za funtu i američki dolar, i to na jednu funtu za 0,975 dolara. Očekuju da će paritet biti razbijen do kraja novembra. Slična su predviđanja stratega Morgan Stanleyja, gde takođe očekuju paritet između funte i dolara do kraja godine.
"Stroža monetarna politika koja izaziva zabrinutost za ekonomski rast i fiskalnu održivost, direktno ili indirektno, verovatno neće dovesti do jačanja funte", objasnio je David Adams, valutni strateg iz Morgan Stanleyja.