Gledajući tržišnu cenu opcija, sve je verovatnije da će britanska funta ove godine pasti na paritet u odnosu na dolar.
Implicirana volatilnost para funta-dolara sugeriše da postoji verovatnoća od 60 odsto da će spot cena dostići 1,00 pre kraja ove godine – na osnovu spot trgovanja na 1,0552 – u poređenju sa 32 odsto u petak. Valutni par pao je na rekordno nizak nivo od 1,0350 u ponedeljak u azijskoj trgovini nakon što je Kwasi Kwarteng, novi kancelar blagajne, nagovestio da bi moglo biti u planu još smanjenja poreza.
Tržišta takođe očekuju ekstremne turbulencije, te je tromesečna implicirana volatilnost funte porasla za 4,31 procentnih poena na 20,05 odsto u ponedeljak. To se brzo približava vrhuncu od 20,62 odsto postignutom tokom pada pandemije 2020.
Opširnije
Evropske akcije pale četvrti dan zaredom, funta najniža od 1985.
Indeks Stoxx 600 pao je 1,64 odsto, vođen padom akcija industrijskih i tehnoloških kompanija.
16.09.2022
Inflacija u UK pala sa najvišeg nivoa u 40 godina
Indeks potrošačkih cena porastao je za 9,9 odsto u odnosu na pre godinu dana prošlog meseca sa 10,1 odsto u julu, saopštila je u sredu Kancelarija za nacionalnu statistiku.
14.09.2022
Ekonomija UK oslabila više nego što se očekivalo
Povećanje od 0,2 odsto usledilo je nakon pada od 0,6 odsto u junu, saopštila je u ponedeljak Kancelarija za nacionalnu statistiku.
12.09.2022
Pomeranja su usledila nakon što je britanska vlada u petak objavila najradikalniji paket smanjenja poreza od 1972. godine, što je zabrinulo investitore i ekonomiste jer fiskalni stimulansi mogu dovesti dug zemlje na nepristupačne nivoe i izazvati dalju inflaciju.
Bivši ministar finansija Lawrence Summers bio je jedan od najglasnijih kritičara koji je napao ekonomsku politiku novopostavljene britanske premijerke Liz Truss, rekavši za "Wall Street Week" Bloomberg televizije da promene stvaraju okolnosti u kojima bi funta potonula ispod pariteta sa američkim dolarom.
Funta je već bila pod pritiskom nakon što je Banka Engleske prošle nedelje odlučila da podigne stope za samo 50 baznih poena u poređenju sa 75 baznih poena Federalnih rezervi. Negativnom raspoloženju prema funti doprinose i zabrinutost oko inflacije u Velikoj Britaniji, za koju se smatra da je dostigla vrhunac od preko 10 odsto, rekordno nisko poverenje potrošača i podaci iz ankete koji sugerišu da su i proizvodni i uslužni sektori u padu.