Nisu sve krive na tržištu kriptovaluta otišle naniže, barem jedan indikator raste – takozvana dominacija bitcoina.
Početak trgovinskog rata između SAD i Kanade, Meksika (i očekivano širenje spora na EU) i Kine doveo je do nove rasprodaje na finansijskim tržištima. Tržište kriptovaluta je takođe u minusu. U ponedeljak su potonule cene bitcoina, ethera, XRP-ja, solane i drugih, čak i manjih kriptovaluta, mereno po tržišnoj kapitalizaciji. Oporavak je zabeležen u utorak ujutro.
Međutim, padovi nisu bili jednako strmi za sve kriptovalute. Dok je bitcoin u ponedeljak pao ispod granice od 100.000 dolara, njegov procentualni pad je najmanji među vodećim kriptovalutama. Izgubio je 3,3 odsto vrednosti za 24 sata i koštao je 95.378 dolara u vreme pisanja teksta. U utorak se za bitcoin ponovo moralo platiti više od 100.000 dolara.
Opširnije
Kripto-tržište krvari - ether pao za četvrtinu, bitcoin ispod 100 hiljada dolara
Nakon najavljenih Trumpovih carina, kripto-tržište je snažno reagovalo, a berzanski pokazatelji su u crvenom. U samo 24 sata iz kripto-tržišta je nestalo čak 188 milijardi dolara.
03.02.2025
Zavišić: Nije kasno za ulaganje u kripto, bitcoin nastavlja rast
Nije isključena mogućnost da bitcoin dostigne 140 hiljada dolara
29.01.2025
Šta finansijska elita u Davosu misli o kriptovalutama
Debate se odvijaju u senci pokretanja Trumpovog mim-koina.
23.01.2025
Kako uspeh sa kriptovalutama može transformisati nauku o mozgu i dugovečnosti
James Fickel uložio je 200 miliona dolara koje je zaradio na etheru, postavši jedan od najvećih investitora u svetu u ovim oblastima.
14.01.2025
Kripto-tržište se hladi - da li je sad vreme za kupovinu
Bitcoin je u utorak izgubio pet odsto vrednosti, nakon što je u ponedeljak ponovo prešao nivo od 100.000 dolara prvi put od 19. decembra.
09.01.2025
XBTUSD:CUR
XBT-USD Cross Rate
98.527,92 USD
-3.406,88 -3,34%
cena na otvaranju
101.934,79
prethodna cena na zatvaranju
101.934,8
ovogodišnja zarada
6,0752%
dnevni raspon
98.199,36 - 102.555,07
raspon u 52 nedelje
49.212,74 - 109.241,11
Ether, druga najveća kriptovaluta po tržišnoj kapitalizaciji, pao je za čak 14,31 odsto u istom periodu, na 2.622 dolara za novčić. Ether je čak zabeležio pad od 26 odsto u ponedeljak ujutro, ali u utorak ujutro se desilo povećanje od 13 odsto.
Kriptovaluta XRP, koja je na trećem mestu po tržišnoj kapitalizaciji, izgubila je 13,31 odsto za 24 sata i pala na 2,42 dolara za novčić. Solana je za 24 sata izgubila 5,25 odsto vrednosti i njome se trgovalo po ceni od 198,25 dolara.
Nakon početnog šoka, procene su počele da se koriguju naviše u ponedeljak, a 24-časovni grafikoni cena u utorak pretežno su zeleni.
Bitcoin čini 60 odsto kripto-tržišta
U međuvremenu, udeo bitcoina u tržišnoj kapitalizaciji na celom tržištu kriptovaluta raste i trenutno iznosi 60 odsto. Kapitalizacija bitcoina, odnosno vrednost svih bitcoina na tržištu, trenutno iznosi 1,89 biliona dolara. Tržišna kapitalizacija čitavog kripto-tržišta je 3,12 biliona dolara.
Šta je razlog za takva kretanja cena? Investitori moraju da prihvate činjenicu da je digitalna imovina u osnovi podeljena na bitcoin i preostalu kripto-imovinu, kaže Marko Pavlović, portfolio menadžer na platformi za kripto-trgovinu Iconomi.
Bitcoin je najbolje skladište vrednosti dostupno u investicionoj industriji, ocenjuje Pavlović. Kada dođe do previranja na tržištu, kao što je sadašnja zbog situacije u SAD, preostala digitalna imovina je pod većim pritiskom prodaje, kaže sagovornik.
Stoga se može zaključiti da investitori zatvaraju pozicije u takozvanim altkoinima (termin koji se odnosi na sve kripto-novčiće koji nisu bitcoin) koji su manje tržišne kapitalizacije i prebacuju novac u bitcoin. Osim toga, može se zaključiti da investitori gomilaju bitcoine u svetlu očekivane uloge SAD u ovoj oblasti, što posledično znači manji pritisak prodaje i manju korekciju u odnosu na altkoine, naveo je Pavlović.
Bitcoin je bio prva kriptovaluta i dugo je potpuno dominirao tržištem. Kako tržište kriptovaluta sazreva, razvijeni su i mnogi drugi kripto-tokeni s jedinstvenim karakteristikama i slučajevima korišćenja. Zbog toga neki predviđaju opadanje dominacije bitcoina tokom vremena kao znak da tržište kriptovaluta postaje zrelije i raznovrsnije, objašnjavaju na veb-stranici Coinmarcetcap (CMC).
Indeks straha i pohlepe
U međuvremenu, raspoloženje tržišta je prešlo na teritoriju straha, prema dobro poznatom indeksu straha i pohlepe. Indeks, koji je izračunao CMC, juče je pao na 39 na skali od 0 do 100, što ukazuje na to da su investitori ušli u zonu straha. Još u novembru i decembru prošle godine indeks je bio u zoni ekstremne pohlepe (iznad 80).
Indeks je prešao u teritoriju ekstremne pohlepe nakon pobede Donalda Trumpa na američkim predsedničkim izborima, što je izazvalo uzbuđenje među kripto-investitorima. Bitcoin je tada prvi put premašio granicu od 100.000 dolara. Trump je najavio svoju podršku kripto-industriji u SAD, a pojavio se i na konferenciji posvećenoj bitcoinu nekoliko meseci pre izbora.
Trump nije ispunio (visoka) očekivanja
Investitori su očekivali da će Trump nakon preuzimanja dužnosti u januaru ove godine objaviti stvaranje američkih strateških rezervi bitcoina, ali to se nije dogodilo. Za strateške rezerve bitcoina američka vlada bi kupovala bitcoine na tržištu, što bi, prema mišljenju investitora, umnogome povećalo cenu izvorne kriptovalute.
Druge zemlje bi verovatno sledile primer SAD, što bi moglo da pokrene trku za sticanjem što je moguće više bitcoina, a što bi posledično povećalo njihovu cenu. To se nije dogodilo, a cena bitcoina je pala.
Boris Majstorović, direktor i suvlasnik Balkan Crypto Exchangea (BCX), prve kripto-menjačnice u Bosni i Hercegovini (BiH), upozorio je u prognozi BBA za 2025. da bi tržište moglo pasti ako ne budu ispunjena velika očekivanja u pogledu Trumpove pobede.