Vest da je južnokorejski begunac Do Kwon u četvrtak uhapšen u Crnoj Gori odjeknula je u Srbiji, zemlji za koju se donedavno smatralo da je trenutno utočište ovog palog kripto-preduzetnika, a vlast susedne zemlje sada je naknadno obznanila da je zajedno sa njim slobode lišena još jedna, javnosti nepoznata osoba. Svetska potraga za Kwonom, inače, počela je prošle godine kada se njegov projekat Terraform Labs urušio i doveo do ukupnih gubitaka koji se mere milijardama dolara.
"Lišena su slobode i uz krivičnu prijavu privedena u ODT (Osnovno državno tužilaštvo, prim. aut.) u Podgorici dva državljanina Koreje, Kwon Do Hyeong i Hon Chang Joon, zbog krivičnog dela falsifikovanje isprave iz člana 412 stav 2 KZCG. Imenovani su dana 23.03.2023. godine, prilikom pasoške kontrole na letu za Dubai, upotrebili falsifikovane putne isprave Kostarike, što je i utvrđeno proverama Interpola", saopštilo je crnogorsko ministarstvo unutrašnjih poslova u četvrtak uveče, na svojim zvaničnim profilima na društvenim mrežama.
Kako su dodali iz te institucije, pregledom prtljaga pronađene su i putne isprave Belgije i Južne Koreje. "Proverama Interpola utvrđeno je da su isprave Belgije falsifikovane".
Opširnije
Zapis na blokčejnu probudio sumnju da Kwon pere bitcoine u Srbiji
Kripto-begunac Do Kwon navodno je u Srbiji unovčio 9,64 bitcoina, preneli su mediji pozivajući se na portal Digital Asset.
24.12.2022
Ko je pali kripto-biznismen za kog tvrde da se krije u Srbiji
Propali južnokorejski kripto-preduzetnik Do Kwon trenutno se nalazi u Srbiji, potvrdilo je u ponedeljak tužilaštvo u Seulu.
12.12.2022
Kripto-begunac Do Kwon tvrdi da se ne krije od vlasti
Suosnivač Terraform Labsa Do Kwon je optužen za praktično brisanje kriptovaluta vrednih 60 milijardi dolara.
27.09.2022
Po nalogu Osnovnog državnog tužilaštva, od lica su oduzeta tri laptop uređaja i pet mobilnih telefona, naveli su nadležni, dodajući da se prethodno, uvidom u aplikaciju Granica, videlo da nemaju evidentirani ulazak u Crnu Goru.
"Za njima je raspisana poternica od strane NCB Seul-Koreja zbog krivičnog dela kriminalno udruživanje", podseća se u objavi.
O kretanjima ovog 31-godišnjaka po Balkanu malo se zna, a otkako se krajem 2022. počelo govoriti da se nalazi u Srbiji, tek poneka štura informacija došla bi od južnokorejskih zvaničnika ili medija. O ovom pitanju naša policija se nije oglašavala.
Pre mesec i po pisalo se o poseti južnokorejske delegacije Srbiji ovim povodom, da bi posle nekoliko nedelja, ministar unutrašnjih poslova Crne Gore Filip Adžić objavio da je u Podgorici uhapšena osoba za koju se sumnja da je, kako je naveo u tvitu od četvrtka, "jedan od najtraženijih begunaca, južnokorejski državljanin Do Kwon".
"Nekadašnji 'kralj kriptovaluta', koji stoji iza gubitaka većih od 40 milijardi dolara, lišen je slobode na podgoričkom aerodromu sa falsifikovanim dokumentima, a istog potražuju Južna Koreja, Sjedinjene Američke Države i Singapur. Čekamo zvaničnu potvrdu identiteta", poručio je crnogorski ministar tada.
Vest je zatekla poznavaoce kripto-sveta i u našoj i u susednoj zemlji, a na pitanja Bloomberg Adrije, vlast u susednoj zemlji nije odmah odgovorila. "Upit je prosleđen Ministarstvu unutrašnjih poslova, na uvid i dalju nadležnost", naveli su u imejlu iz tamošnje vlade. Do objave ovog teksta, odgovori njihovog resornog ministarstva nisu stigli.
Iako je to telo naknadno iznelo gorenavedene detalje slučaja, mnoga pitanja ostala su i dalje otvorena. Stručnjak za kriptovalute u Crnoj Gori Novak Svrkota kao ključne stavke u ovoj situaciji navodi tri stvari: razlog zbog kog se Kwon obreo u toj zemlji, njegovo izručenje i zaplenu imovine.
-
Zašto baš Crna Gora - nije poznato
"Trenutno ne znamo više detalja - da li je bio u Crnoj Gori samo u prolazu ili je duže boravio? Ukoliko je druga opcija u pitanju, potrebno je istražiti i ko su mu bili kontakti na koje se oslanjao u Crnoj Gori", kaže Svrkota.
-
Očekuje se brzo izručenje
Prema podacima dostupnim na sajtu crnogorske vlade, zemlja nema bilateralni sporazum o ekstradicijini sa jednom od država koje je ministar Adžić naveo, ali sve one jesu članice Interpola (koji je lane raspisao crvenu poternicu za Kwonom), te su upućene na međusobnu saradnju.
"Crna Gora je poznata kao kriminal-frendli zemlja, a drago mi je da postaje i kripto-frendli. Šalu na stranu, u pitanju je najveće hapšenje u kripto-industriji pored Sama Bankman-Frieda", ocenjuje naš sagovornik, te stoga smatra da će uhapšeni verovatno u rekordnom roku biti isporučen nekoj od zemalja koja ga potražuje.
-
Da se ne ponovi scenario Silk Roada
Konačno, Svrkota naglašava da je u ovom trenutku bitno da se obezbede svi predmeti koji su zaplenjeni. "To iz razloga da eventualni novčanici sa kripto-sredstvima ne bi bili izgubljeni ili otuđeni kao što smo imali slučaj sa agentima FBI-ja koji su pokušali da ukradu hiljade bitcoina prilikom hapšenja osnivača Silk Roada. U pitanju su potencijalno sredstva koja su reda veličine godišnjeg budžeta ove zemlje", zaključuje on.