Južnokorejski begunac Do Kwon - tvorac propalog kripto-projekta Terraform Labs, za kog je nedavno saopšteno da se nalazi u Srbiji - navodno je u našoj zemlji unovčio 9,64 bitcoina, preneli su u petak strani mediji pozivajući se na tekst južnokorejskog portala Digital Asset.
Na tom sajtu, naime, objavljeni su podaci o kripto-novčaniku Luna Foundation Guarda (LFG) - neprofitne organizacije koju je Kwon osnovao u Singapuru. Navodi se da je osmog novembra oko 9,64 bitcoina (tada vrednih približno 190.000 dolara) prebačeno iz novčanika LFG-a u novčanik na kripto-berzi Binance - što, razume se, otvara mogućnost da se sredstva na berzi potom zamene za neku fiat valutu.
Za Kwona kriptomati nisu opcija
Portal implicira da se upravo tako nešto i dogodilo i ističe kako je poznato da Srbija ima kriptomate. Međutim, u našoj zemlji jedine kriptomate ima kripto-menjačnica ECD, te da bi neko podigao sredstva sa njih, morao bi biti ECD-ov korisnik. A kako kaže osnivač i izvršni direktor ove menjačnice Aleksandar Matanović, Kwon nije njihov korisnik, niti je pokušavao da postane.
Opširnije
Ko je pali kripto-biznismen za kog tvrde da se krije u Srbiji
Propali južnokorejski kripto-preduzetnik Do Kwon trenutno se nalazi u Srbiji, potvrdilo je u ponedeljak tužilaštvo u Seulu.
12.12.2022
Bankman-Fried pušten uz kauciju od 250 miliona dolara
Sudija smatra da je mali rizik od bega Bankman-Frieda, kao i od ponavljanja nekog sličnog dela.
22.12.2022
Klupko se odmotava: Saradnici Bankman-Frieda priznali prevaru
Suosnivač FTX-a Sam Bankman-Fried sleteo je u SAD u sredu da bi se suočio sa nizom krivičnih prijava.
22.12.2022
Firma koja je nadgledala Binanceove rezerve prekinula sav rad u kriptu
Mazars Group zaustavio je sav rad za kripto-klijente, zadavši veliki udarac industriji koja želi da ojača poverenje.
16.12.2022
Collins opovrgao da je Tether pun rupa
Suosnivač Tethera Reeve Collins demantovao je kritike o nedovoljnoj transparentnosti kompanije.
05.12.2022
Najsjajnija zvezda na kripto-nebu i dalje daleko od digitalnog zlata
Bitcoin je daleko od digitalnog zlata, epiteta kojim su ga pobornici neretko kitili.
11.12.2022
"Sem toga, zbog ograničenih iznosa transakcija na kriptomatu, on svakako ne bi mogao da proda pomenuti iznos u kriptovalutama preko naših kriptomata", dodaje.
Matanović kaže i da niko iz Ministarstva unutrašnjih poslova i Ambasade Republike Koreje nije kontaktirao sa njima ovim povodom.
"Mislim da nije ni realno da neko ko se krije od zakona koristi usluge povezane sa digitalnom imovinom kod nekoga ko vrši proveru identiteta korisnika. Mnogo je verovatnije da on kriptovalute prodaje tako što pronalazi ljude koji su spremni da od njega za gotov novac izvrše otkup, na diskretan način, uživo, bez ostavljanja bilo kakvog traga na nekom uređaju (kao što je kriptomat) ili na nekom sajtu koji traži registraciju i verifikaciju", ocenjuje naš sagovornik.
Identitet i lokacija se ne mogu pročitati s blokčejna, organi i dalje nemi
Osnivač kripto-menjačnice objašnjava da se na blokčejnu ne može videti fizička lokacija na kojoj je neko unovčio kriptovalute. "Za to su neophodne dodatne informacije koje se na blokčejnu ne nalaze."
Ovde se, kaže, transakcije prate zahvaljujući tome što je pomenuta adresa ranije povezana sa njim, pa se pretpostavlja da su i nove transakcije sa te adrese inicirane od strane Doa Kwona. To ne mora nužno biti slučaj, naglašava Matanović, mada svakako jeste moguće.
U međuvremenu, srpska vlast se ne oglašava o Kwonovom slučaju. Upiti Bloomberg Adrije upućeni resornom ministarstvu i ambasadi zasad ostaju bez odgovora.
Naša zemlja nema bilateralni sporazum o ekstradiciji sa Južnom Korejom, ali su obe države pristupile Evropskoj konvenciji o ekstradiciji. Takođe, Srbija je članica Interpola, koji je, podsetimo, za Južnokorejcem početkom jeseni raspisao crvenu poternicu. Kako je nedavno za naš portal rekao advokat i saradnik Beogradskog centra za ljudska prava Marko Štambuk, država se, shodno tome, obavezala na saradnju sa drugim zemljama koje su deo te međunarodne organizacije.
S druge strane, begunac bi mogao da se brani ćutanjem, kao i da se usprotivi izručenju ako bi smatrao da za to nisu ispunjeni svi zakonski uslovi.
I posle milijardi dolara gubitka, novčić još živi
Do Kwon optužen je u rodnoj Južnoj Koreji za, između ostalog, kršenje zakona o tržištu kapitala. Do toga je došlo pošto se u maju urušio njegov sistem baziran na algoritamski povezanim kripto-novčićima terraUSD (čija je vrednost zamišljena da bude stabilna) i luna (čija vrednost je trebalo da raste). Kolaps na tržištu zbrisao je 60 milijardi dolara u digitalnoj imovini.
Lokacija propalog preduzetnika postala je nejasna nakon što su vlasti sredinom septembra izdale nalog za njegovo hapšenje. Tužioci su u oktobru naveli da je Kwon odleteo za Dubai, za koji se veruje da mu je bio usputna stanica nakon što je napustio Singapur, gde je Terraform Labs imao sedište. Kako se dočepao Srbije, takođe trenutno je nepoznanica.
Inače, kada je projekat doživeo krah, Terra zajednica je odlučila da razdvoji dva novčića, to jest da presudi terraUSD-u: originalni blokčejn Terra je preimenovan u Terra Classic i on više ne uključuje stejblkoine (stabilne novčiće), dok je luna, koja je tog meseca pala blizu nule, preimenovana u luna classic sa oznakom LUNC.
LUNC je školski primer neumoljivog optimizma kripto-zajednice - uprkos raspoloženju medveda među analitičarima, pojedini investitori nastavili su ga da kupuju i posle sloma.