Propali kripto-preduzetnik Do Kwon - optužen u rodnoj Južnoj Koreji zbog sloma terra-luna ekosistema - trenutno se nalazi u Srbiji, prema potvrdi tužilaštva u Seulu. Reč je o čoveku koji se tereti za kolaps na tržištu u okviru kog je zbrisano 60 milijardi dolara u digitalnoj imovini. Južna Koreja mu je oduzela pasoš, a za njim je početkom jeseni raspisana Interpolova crvena poternica. Naše Ministarstvo unutrašnjih poslova zasad se nije oglasilo o tom slučaju - stoga se postavlja pitanje šta zasad uopšte znamo o ovom čoveku i padu njegove imperije.
Školovan na Univerzitetu Stanford, sa radnim iskustvom u Appleu i Microsoftu, Do Kwon je 2016. bio tek osnivač nepoznatog startapa Anyfi koji se bavio stvaranjem rešenja za takozvano P2P (engl. peer-to-peer - model internet komunikacije koji se uglavnom koristi za deljenje datoteka) povezivanje, koristeći mesh network (sistem sačinjen od grupe uređaja za povezivanje - poput rutera za bežični internet - koji deluju kao jedna mreža).
Međutim, dve godine kasnije, ovaj 31-godišnjak je, zajedno s Danielom Shinom, osnovao daleko poznatiji Terraform Labs. Novčić koji su napravili - terraUSD (UST), kreiran je kao stejblkoin čija vrednost je trebalo da bude tačno jedan dolar. Na inače vrlo volatilnom kripto-tržištu, takva ideja, prirodno, zvuči prilično atraktivno, ali i izazovno za realizaciju. Blokčejn Terra brzo je postao drugi najveći blokčejn u decentralizovanim finansijama (DeFi).
Opširnije
Kako je trgovac kriptovalutama sa 10.000 dolara spao na 200 za par dana
Ovo je bilo pre nego što su stvari dotakle dno, pre nego što su se kripto-bogatstva srušila.
13.05.2022
Veliko bogatstvo kripto-milijardera srušilo se kao kula od karata
Ovo su bile teške nedelje za kripto-ekipu koja se nedavno zabavljala u Majamiju.
13.05.2022
Kriptomilijarder Novogratz nazvao Lunu velikom idejom koja nije uspela
Mike Novogratz prekinuo je tišinu o strmoglavom padu TerraUSD-a, nazvavši to ''velikom idejom koja nije uspela''.
19.05.2022
Za razliku od drugih stabilnih novčića za koje se rezervna sredstva drže u realnom svetu - obično u dolarima ili hartijama od vrednosti - ovde to nije bio slučaj. Stav kompanije bio je da bi to bilo u suprotnosti s njihovim osnovnim načelima u vezi s DeFijem, budući da bi tako nešto uključivalo banke ili druge centralizovane finansijske institucije. Time se daje mogućnost regulatorima da, između ostalog, stave tačku na projekat i zaplene imovinu, tvrdili su pojedini kripto-entuzijasti.
Umesto toga, na scenu stupa luna. Naime, stabilnost terraUSD-a branila se ovim sestrinskim novčićem. Stejblkoin je stoga trebalo da vredi jedan dolar ne zato što iza njega direktno stoji taj dolar, već zato jer se može otkupiti za količinu lune jednaku jednom dolaru. Ideja je bila sledeća: ako vrednost terraUSD-a premaši jedan dolar - algoritmom će biti uništena ekvivalentna vrednost lune, a ako cena padne ispod jednog dolara - terraUSD-ovi će biti zamenjeni za lunu. Vrednost lune trebalo je da raste kako mreža postaje popularnija, jer je prikupljala naknade za korišćenje. Dakle, terraUSD je trebalo da bude stabilan, dosadan novčić, dok je planirano da luna bude zabavniji deo sistema koji će zgrnuti bogatstvo.
Stvar je doživela veću popularnost u martu 2021, kada je predstavljen i treći deo mreže - Anchor, kripto-banka u kojoj su korisnici mogli da deponuju svoje terraUSD-ove i zarade na kamati od 20 odsto. Neki su rekli: "Previše dobro da bi bilo istinito", upoređujući mehanizam s Poncijevom prevarom, jer zahteva da potražnja za novčićima nastavi da raste. Paralele sa ovom shemom su inače prilično uobičajene u svetu kripta. Bitcoin se takođe navodi kao vid takve prevare od trenutka svog nastanka. Problem s terra-luna sistemom je taj što kada korisnici izgube poverenje, mogu da rasprodaju novčiće, a mreža onda može da izda više lune onima koji žele da izađu. Što se više lune izda, njena cena je niža, što primorava mrežu da izdaje još novčića, čime se doliva ulje na vatru. Na Wall Streetu ova pojava se naziva "spirala smrti". A izdavanje lune ni iz čega da bi se održala cena stejblkoina, jasno, nije održivo rešenje.
Kriza Kwonog kripto-kraljevstva počela je sedmog maja. Vrednost lune počela je da pada usred šireg pada kripto-tržišta. Nakon što je jedan trejder zamenio veliku količinu terraUSD-ova za druge, rivalske stejblkoine, cena je pala na 99 centi. Kwon je potom prikupio bitcoina u vrednosti od više milijardi dolara, kao rezervu da podrži svoj stabilni novčić. Međutim, rasprodaja terraUSD-ova sutradan se nastavila, što je značilo izdavanje dodatne količine sestrinske lune. Njega cena pala je zatim za više od 50 odsto - na manje od 30 dolara, da bi sledećeg dana izgubila još dve trećine vrednosti. Spirala smrti se nastavljala. Do jutra 13. maja, u opticaju je bilo 6,5 biliona luna, a cena im je pala na 0,00001834 dolara.
Krah je doveo do gubitka milijardi dolara i južnokorejski zvaničnici su ubrzo optužili Kwona i još pet osoba za kršenje zakona o tržištu kapitala. Izdali su nalog za Kwonovo hapšenje, delimično zato što je postojao posredni dokaz o bekstvu, budući da se on ranije ove godine preselio u Singapur, gde je bilo sedište Terraform Labsa. Krajem septembra, njegova rodna država saopštila je i da je Interpol zatražio od organa nadležnih za sprovođenje zakona širom sveta da ga lociraju i uhapse.
A drugi suosnivač Terre? Sud u Južnoj Koreji nedavno je odbacio zahtev tužioca za izdavanje naloga za hapšenje Daniela Shina. U presudi, sud je naveo da Shinovo ponašanje tokom istrage ne daje osnova za verovanje da postoji rizik od bekstva ili uništavanja dokaza. Organ je takođe saopštio da je iz istog razloga odbacio naloge za hapšenje još sedam osoba umešanih u slučaj. To uključuje tri rana investitora i četiri programera Terre, prema izveštaju Yonhapa.
"Teško je razumeti odluku suda", navelo je tužilaštvo u tekstualnoj poruci posle odluke. Sud je priznao ozbiljnost optužbi, ali je ipak odlučio da odbije naloge za hapšenje onih koji su neopravdano profitirali, pod izgovorom da štiti njihova prava na odbranu, rekli su oni. Kako je ranije saopšteno, tužioci će razmotriti prekidanje sudskog spora i odlučiti da li će izdati još jedan nalog za hapšenje.