Ovo su bile teške nedelje za kripto-ekipu koja se nedavno zabavljala u Majamiju.
Lično bogatstvo osnivača Coinbasea Briana Armstronga je u novembru prošle godine iznosilo 13,7 milijardi dolara, da bi u aprilu palo na oko osam milijardi dolara. Kako pokazuje Bloombergov indeks milijardera, ono se sada istopilo na 2,2 milijarde dolara, nakon što su rasprodaje digitalnih valuta, od bitcoina do etera, rezultovale padom tržišne vrednosti najveće američke kripto-menjačnice Coinbase.
Vrednost deonica kompanije stropoštala se za 84 odsto od početka trgovanja u aprilu 2021. godine, a njena vrednost je u sredu nakon zatvaranja berze iznosila 53,72 dolara, što je pak bio rezultat upozorenja iz te kompanije kako očekuju da će u drugom kvartalu imati manje mesečnih transakcija nego u tromesečju ranije.
Time se otvorilo pitanje koliko se Coinbase može odupreti oštrom padu cena kriptovaluta, na šta je putem Twittera reagovao Armstrong. Izvršni direktor poručio je kako nema rizika od bankrota čak ni u slučaju da se pojavi "crni labud", te kako je novac ulagača siguran.
Tu je i Michael Novogratz. Izvršni direktor kripto banke Galaxy Digital osiromašio je sa 8,5 milijardi dolara krajem novembra na 2,5 milijardi dolara. On je bio jedan od prvoboraca terra USD-a, algoritamske kriptovalute stabilne vrednosti, kojoj sada pak preti potpuna propast nakon što se strmoglavila cena lune, kriptovalute iz istog ekosistema.
"Verovatno sam jedini čovek na svetu koji ima tetovaže i bitkoina i lune", govorio je Novogratz još 6. aprila ove godine na konferenciji Bitcoin 2022 u Majamiju.
Kako je trgovac kriptovalutama sa 10.000 dolara spao na 200 za par dana
Bogatstvo kripto-milijardera koje je nabujalo tokom protekle dve godine bledi nakon rasprodaje koja je počela prelivanjem deonica u digitalni novac. Vrednost bitcoina, najpopularnije kriptovalute, ali i etera i više se nego prepolovila u odnosu na lanjske rekorde.
I dok su gotovo svi vlasnici kriptovaluta pretrpeli gubitke, ova je kriza najteže pogodila osnivače menjačnica na kojima trgovci kupuju i prodaju digitalne valute.
Tako je, barem na papiru, Changpeng Zhao, izvršni direktor Binancea, izgubio još više od Armstronga ili Novogratza. Osvanuo je u januaru na Bloombergovom indeksu milijardera s neto vrednošću od 96 milijardi dolara, jednom od najvećih na svetu. Međutim, do srede njegovo bogatstvo se izduvalo na 11,6 milijardi dolara, prema prosečnoj vrednosti poslovanja u odnosu na multiplikatore prodaje Coinbasea i kanadske kripto-firme Voyager Digital kao osnovama za računicu.
Međutim, čini se da su američke kripto menjačnice pogođenije od globalne konkurencije. Volumen trgovine na Coinbaseu postojano pada od početka godine, dok je Binance, koji je više usmeren na međunarodne trgovce, prošlog meseca imao blagi rast trgovine. Međutim, poslovanje Binancea usredsređeno na američko tržište imalo je još oštriji pad od onoga koji je imao Coinbase.
Tyler i Camerom Winklevoss, suosnivači konkurentske kripto-menjačnice, izgubili su ove godine svaki po oko 2,2 milijarde dolara, ugrubo oko 40 odsto njihovog bogatstva. I Sam Bankman-Fried, izvršni direktor kripto-menjačnice FTX izgubio je do kraja marta polovinu svog bogatstva koje sada iznosi 11,3 milijarde dolara.
Bitcoin u padu, stručnjaci objašnjavaju šta brine investitore
Armstrong nije jedini milijarder iz Coinbasea koji gubi novac. I suosnivač Fred Ehrsam, bivši trgovac Goldman Sachsa, trenutno je težak 1,1 milijardu dolara, a ove je godine osiromašio za više od 60 odsto.
Inače, kako stoji u dokumentima Coinbasea, Armstrong je vlasnik 16 odsto Coinbasea i ima 59,5 procenata glasačkih prava, dok Ehrsam ima 4,5 odsto udela i 26 procenata glasačkih prava.
Po dnu su zaorale i korporativne obveznice Coinbasea, kojima se u poslednje vreme trguje po sličnim cenama kao nekim od najrizičnijih vrednosnih papira.