Bitcoin beleži novi pad, približavajući se vrednosti koju je imao u julu prošle godine.
U 14.03 sati njegova vrednost je iznosila 32.983 dolara, što predstavlja pad od približno 3,6 odsto u odnosu na juče, kada se novčić trgovao za 34.225 dolara.
Ako se pad nastavi, bitcoin će potonuti ispod najniže vrednosti koju je imao ove godine - u januaru je u jednom trenutku vredeo 32.951 dolar. U proteklih 365 dana bitcoin je najnižu vrednost zabeležio 20. jula, kada je koštao 29.865 dolara.
Vrednost druge vodeće kriptovalute - ethereuma, pala je za oko 5,4 odsto. Juče se on trgovao po ceni od 2.540 dolara, dok sada vredi 2.402 dolara.
Akcije na berzama u Sjedinjenim Američkim Državama, Evropi i Aziji takođe su dobrim delom u padu. Berzanski indeks S&P 500 u velikoj meri korelira sa najjačom kriptovalutom.
BloombergVeza između bitcoina i indeksa S&P 500
"Finansijska tržišta, uključujući i tržište kriptovaluta, beleže veće oscilacije vrednosti (veću volatilnost) u poslednjih nekoliko meseci, što ukazuje na rastuću neizvesnost. U poslednje vreme se kretanja na tržištu kriptovaluta u značajnom meri poklapaju sa kretanjima na tržištima kapitala. Rekordni skok cena roba i usluga u svetu, kao i geopolitičke tenzije, odnosno rat u Ukrajini neki su od faktora koji uzrokuju rastuće rizike. Fed je povećao kamatne stope i najavio njihov dalji rast, što je uticalo ne samo na tržište novca već i na vrednost bitkoina. Investitori očekuju da će i Evropa uskoro beležeti postepeni rast kamatnih stopa da bi se obuzdale visoke stope inflacije", objašnjava profesor Beogradske bankarske akademije Mališa Đukić.
Inflacija i pooštravanje monetarnih politika utiču na manjak interesovanja investitora. Indeks potrošačkih cena (Consumer Price Index - CPI) posle manje-više stabilnog leta, počeo je iz meseca u mesec da raste. U septembru 2021. je iznosio 5,4, dok je, prema najnovijim podacima, u martu ove godine njegova vrednost bila 8,5.
"Mislim da su razlozi mnogo više u vezi sa opštom globalnom situacijom nego sa situacijom unutar same kripto-industrije. Generalno su se među investitore uvukli strah i neizvesnost, a deluje da je IT sektor posebno pogođen. Vrednost akcija Facebooka je pala 42 odsto od početka godine, PayPala 60, a Netflixa čak više od 70 odsto. U pitanju su giganti kojima se ovako strmoglavi padovi za ovako kratko vreme dešavaju ekstremno retko", napominje osnivač servisa za otkup i prodaju kriptovaluta ECD, Aleksandar Matanović.
Dodaje da se štampanjem novca ne mogu rešiti svi problemi, kao što se pokušalo tokom kovid pandemije.
"Sada je to došlo na naplatu, a rat u Ukrajini je samo dodatno pogoršao situaciju koja je inače bila daleko od sjajne. Kratkoročno, deluje da će kripto-tržište nastaviti da prati situaciju na tradicionalnim berzama, kakva god ona bila. Dugoročno sam uvek optimista, jer vidim koliko toga se dešava iza kulisa i koliko broj korisnika kriptovaluta raste iz dana u dan", zaključuje Matanović.
Kako navodi profesor Đukić, vlade vodećih zemalja menjaju stavove prema virtuelnom novcu i zahtevaju regulisanje ove oblasti uz paralelno uvođenje digitalnog novca centralnih banaka, koji će za razliku od kriptovaluta biti pod potpunom kontrolom države.
"Kina je zabranila kriptovalute, a Ruska Federacija najavila strogo regulisanje ove oblasti. Još jedan faktor koji kriptovalute čini manje atraktivnim jesu sve učestaliji hakerski napadi i krađe. Tehnologija nije dovoljno bezbedna i vlasnici kriptovalute se mogu naći u poziciji da ostanu bez svoje digitalne imovine", kaže on.
Ističe da je očekivanje da će volatilnost, odnosno nagli skokovi i padovi vrednosti kriptovaluta trajati do stabilizacije ključnih fundamentalnih pokazatelja.
"Izloženost riziku se može ublažiti smanjenjem učešća kriptovaluta u ukupnoj vrednosti portfolija tako da eventualni gubici značajno ne ugroze ukupan prinos portfolija", poručuje profesor.
Trumpovi ponovni napadi na američku centralnu banku, uključujući dosad najdirektnije pretnje o smeni predsednika Feda Jeroma Powella, dodatno su zaoštrili tenzije.
Uprkos globalnim trgovinskim tenzijama i uticaju američke politike, tržišta zemalja Adria regiona pokazuju iznenađujuću otpornost i potencijal za dugoročni rast
Evropski indeks Stoxx 600 ojačao je za 0,7 odsto, podstaknut vestima o spajanjima i akvizicijama, nakon što je Mediobanca ponudila 6,3 milijarde evra za preuzimanje sektora upravljanja imovinom italijanskog osiguravača Assicurazioni Generali.
Trumpovi ponovni napadi na američku centralnu banku, uključujući dosad najdirektnije pretnje o smeni predsednika Feda Jeroma Powella, dodatno su zaoštrili tenzije.
Oporavku japanskog tržišta doprinela su i očekivanja da bi pregovori mogli da dovedu do smanjenja američkih carina na uvoz iz Japana, što bi ublažilo strahovanja od ekonomskih posledica Trumpove politike.
Unesite svoju imejl adresu na koju ćemo Vam poslati link za obnovu lozinke.
Premašen je maksimalan broj uređaja. Ako ste vlasnik naloga, kliknite na "Pošalji prijavu putem e-pošte" da biste primili e-poštu s linkom za prijavu. Pratite link i moći ćete da upravljate uređajima povezanim s vašim nalogom.