Južnokorejski kripto-begunac Do Kwon i njegov poslovni partner Han Chong-joon proglašeni su krivim za korišćenje lažnih pasoša (izvršenje krivičnog dela falsifikovanje isprava) i Osnovni sud u Podgorici osudio ih je na kaznu zatvora od po četiri meseca. Kako se navodi na sajtu sudova Crne Gore, u kaznu će se uračunati vreme provedeno u pritvoru od 23. marta do 15. juna ove godine.
"Istom presudom im je izrečena mera bezbednosti, oduzimanje javnih isprava, i to: dva pasoša Kostarike, dva pasoša Belgije i dve lične karte", navodi se u zvaničnom saopštenju.
Presuda će biti napisana i dostavljena strankama u zakonskom roku od 30 dana. "Nezadovoljna strana ima pravo žalbe u roku od osam dana od dana prijema pisanog otpravka presude."
Opširnije
Crna Gora je kripto-raj u nastajanju
Crna Gora ima priliku da postane svojevrstan finansijsko-fiskalni eksperiment koji može dovesti do velikih prihoda, ali sa visokom stopom rizika, piše Aleksandar Đokić.
18.06.2023
Možda Coinbase nikad nije ni smeo da izađe na berzu
Kolumnista Bloomberga Lionel Laurent otvara pitanje da li je američkoj kripto-berzi trebalo da bude dozvoljeno listiranje.
09.06.2023
Računarska snaga rudara bitcoina na najvišem nivou ikad
Rudari bitcoina proizvode više računarske snage nego ikad pre, sa moćnim specijalizovanim računarima.
03.06.2023
Podsetimo, Kwon je suosnivač propalog kripto-projekta Terraform Labs, dok je Chong-joon njegov bivši finansijski direktor. Uhapšeni su 23. marta na podgoričkom aerodromu, kada su pokušali da odlete za Dubai sa falsifikovanim pasošima. Prošle godine, rodna Južna Koreja podigla je optužnicu protiv Kwona i potvrdila da je Interpol za njima raspisao crvenu poternicu, nakon što je njegovo poslovanje propalo i zbrisao desetine milijardi dolara tržišne vrednosti.
"Pasoše sam nabavio preko agencije iz Singapura koja izdaje pasoše i državljanstva... To nije nepoznata praksa ni u drugim državama u svetu i nisam imao razloga da sumnjam u izdata dokumenta. I u Crnoj Gori postoji institut ekonomskog državljanstva. Takve agencije postoje u Grenadi, Portugalu, Dubaiju", kazao je Kwon prošle nedelje na suđenju, prenela je Beta.
Dan pre toga, u okviru drugog postupka pred Višim sudom u Podgorici, optuženima je određen ekstradicioni pritvor od šest meseci, po zahtevu Južne Koreje za izručenje. U tom periodu sud će odlučiti da li će ga isporučiti toj azijskoj zemlji.
Kwon je deo bekstva proveo u Srbiji, a kako je Bloomberg Adria već pisala, uspeo je da u Beogradu otvori i firmu, dok je pritom živeo u stanu od dva miliona evra na Dedinju. U Agenciji za privredne registre su ranije za naš portal poručili da nisu imali saznanja o Interpolovoj poternici, a sve i da jesu - to ne bi moglo da utiče na sam postupak registracije firme.
Nekadašnjem "kralju kriptovaluta" prete decenije iza rešetaka, budući da njegovo izručenje traže i Južna Koreja i Sjedinjene Američke Države, a još je otvoreno pitanje u čije će ruke prvo pasti.