Sada kada je američka Komisija za hartije od vrednosti (engl. Securities and Exchange Commission - SEC) u svom napadu na kripto naciljala Coinbase Global Inc., jedinu američku listiranu berzu digitalnih valuta, postavlja se pitanje da li je kompaniji uopšte trebalo da bude dozvoljeno da izađe na berzu.
Kada je Coinbase listiran 2021. godine - jašući na talasu buma u maloprodajnom trejdingu, gde je valuacija Netflix Inc. dostigla 86 milijardi dolara - upozorio sam da njihove akcije manje liče na deonice velikih, multinacionalnih tehnoloških kompanija, a više na špekulativni zalet sličan bitcoinu ili ARK Innovationu Cathie Wood. Ispostavilo se da je čak i to bilo previše optimistično.
Pad cene akcija Coinbasea od 85 odsto sa vrhunca iz 2021. na trenutnu tržišnu vrednost od 12,5 milijardi dolara je stvarno kategorija za sebe, sa učinkom slabijim i od onog kod kripta, a i kod ARK-a. Kako je FOMO (engl. fear of missing out - u ovom slučaju strah od propuštanja prilika, prim. prev.) za digitalne valute ispario, tako su isparili i obim trgovanja i prihodi Coinbasea. Dok je berza pokušavala da implementira master plan za uvođenje novih proizvoda i aplikacija, regulatori su je napali zbog potencijalnog kršenja zakona o hartijama od vrednosti. Njen prihod je pao za 57 procenata prošle godine i očekuje se da će biti neprofitabilna do 2024. I to nije primer onog investiranja u osnovnu tehnologiju koja se dalje koristi za neki drugi konačni proizvod ili uslugu - to je jednostavno indikator da je nešto šuplje.
Opširnije
Srdoč: Nužna krovna organizacija za kripto-menjačnice
U istoj nedelji, američka Komisija za hartije od vrednosti tužila je dve najveće kripto-platforme - Binance i Coinbase.
08.06.2023
Coinbase spreman da protiv SEC-a ide do Vrhovnog suda
SEC tvrdi da je Coinbase dozvolio korisnicima da trguju tokenima koji su zapravo neregistrovane hartije od vrednosti.
07.06.2023
SEC tužio Coinbase zbog kršenja pravila o hartijama od vrednosti
Američka Komisija za hartije od vrednosti tužila je saveznom sudu u Njujorku Coinbase Global Inc.
06.06.2023
Coinbase: AI je važna prilika za kripto
Ukrštanje veštačke inteligencije i kripta predstavlja važnu priliku za preduzetnike, kaže šef istraživanja u Coinbaseu.
03.06.2023
Jasno je da ne postoji ništa u procesu listiranja na berzi što bi sprečilo da dođe do precenjene vrednosti kompanije, pada cene akcija ili čak do tužbe zbog vođenja neregistrovanog poslovanja. Investitori su izričito upozoreni - i to na oko 60 stranica u delu o faktoru rizika u prospektu - da bi mnoge stvari mogle poći naopako uprkos utopijskom obećanju Coinbasea da će uvesti takozvani internet vrednosti (koncept koji predviđa internet gde ljudi mogu praktično istog momenta da prebace bilo koju vrednu imovinu između sebe, bez posrednika i nepotrebnih troškova, prim. prev.). Regulatorni nadzor, istrage, novčane i druge kazne - sve je to navedeno kao potencijalne pretnje, pored prevrtljive prirode same kripto-trgovine i rizika da bi SEC jednog dana mogao da zauzme stav da su tokeni na Coinbaseovoj platformi neregistrovane hartije od vrednosti, što je regulator i uradio ranije ove nedelje. Investitori su mogli da budu saglasni s tim ili ne, ali su bili jasno obavešteni.
Ipak, možda bi trebalo da raspravljamo o fundamentalnijem zahtevu kada je u pitanju inicijalna javna ponuda kao što je ona Coinbaseova. Imajući u vidu sve te opasnosti koje se mogu identifikovati, da li ovo izgleda kao kompanija koja je pogodna za ulaganja - kao održivi poslovni model, sa nematerijalnim rizicima u pogledu pravne usklađenosti, koji služi nekoj vrsti korisnosti van pukog špekulativnog trgovanja? Gledajući unazad, možda i ne. Martin Finnegan, partner u Punter Southall Lawu, kaže da, iako je očigledno odgovornost Coinbasea da ne krši zakon, takođe je tačno da su berze prva linija odbrane kada je u pitanju podobnost neke inicijalne javne ponude - i da, u ovom slučaju pravni rizici su možda zaslužili više pažnje od samo uvrštavanja na listu crvenih zastavica.
Protivargument bi mogao biti, kao što je izvršna direktka Nasdaq Inc. Adena Friedman rekla ove nedelje, da je odluka o tome da li se kompanije koje se kotiraju na berzi pridržavaju pravila trgovanja hartijama od vrednosti "zaista posao za SEC" - i da je u slučaju Coinbasea izgleda došlo do izvesnog pojačavanja otkrivenih faktora rizika, verovatno da bi se ponovo istaklo da bi tokeni na Coinbaseu mogli da padnu na čuvenom Howey testu, kojim Vrhovni sud Sjedinjenih Američih Država (SAD) određuje da li se neka transakcija kvalifikuje kao ugovor o ulaganju. Neko bi mogao da saoseća sa teškom situacijom šefa SEC-ja Garyja Genslera: dozvoliti velikoj kripto-berzi da se listira i da bude smeštena u SAD možda je izgledalo kao bolja alternativa nego da se kompanija premesti negde van domašaja regulatora.
Ali opet, imajući u vidu niz i ozbiljnost svih tih rizika, ovo zvuči pomalo površno. Odgovornost Coinbasea je da ne krši zakon, ali sa tako očiglednim rizikom od nepoštovanja, ovde postoji jasna pretnja reputaciji javnog tržišta, čemu loši rezultati akcija nisu pomogli. Kripto ne bi bila prva industrija koja je dobila regulatornu kofu hladne vode nakon ludila na berzi - onlajn kockanje i trava tu padaju na pamet, jer je reč o industrijama koje su prošle kroz špekulativne procvate i krahove uprkos nedostatku pravne jasnoće. Ali u vreme kada su zaštita potrošača i zaštita investitora najvažniji u suočavanju sa kripto-industrijom koja je podložna prevarama, kriminalnim aktivnostima i hakerskim napadima na ključnu infrastrukturu, uobičajeno poslovanje jednostavno nije dovoljno dobro.
Tradicionalne finansije se nisu proslavile nad Coinbaseovim listiranjem: bankari, analitičari i investitori su očigledno zauzeli podjednako opušten stav kao i neki od najglasnijih kritičara banaka koji dolaze iz sveta decentralizovanih finansija. Kako se regulatorni zastoj preliva na polje Howey testa, možda bi trebalo da industrija razmisli više o prikladnosti - pre nego što sledeća vruća industrija dođe u grad.