Misterija nastavlja da prati milijarde dolara nestalih na bankrotiranoj kripto-berzi FTX nakon što je njen osramoćeni osnivač Sam Bankman-Fried negirao pokušaj da izvrši prevaru, istovremeno priznajući teške menadžerske greške.
U svom prvom velikom javnom nastupu posle implozije FTX-a i sestrinske trgovačke kuće Alameda Research 11. novembra, Bankman-Fried je rekao da je "zeznuo stvar" vodeći berzu i da je trebalo više da se fokusira na upravljanje rizikom, zaštitu klijenata i veze između FTX-a i Alamede.
"Napravio sam mnogo grešaka", rekao je 30-godišnjak u sredu putem video-poziva na samitu DealBook u Njujorku. "Postoje stvari za koje bih dao sve da mogu ponovo da ih obavim. Nikada nisam pokušao da počinim prevaru nad bilo kim."
Opširnije
Sam Bankman-Fried pred javnošću koja zahteva objašnjenje za propast
Kolaps FTX-a bio je jedan od najvećih promašaja kripto-industrije.
30.11.2022
Zamotani bitcoin postaje najnovija žrtva krize zbog kolapsa FTX-a
Posledice kolapsa kripto-berze FTX Sama Bankman-Frieda proširile su se na novi ugao tržišta digitalne imovine.
30.11.2022
Mobius: Bitcoin će pasti na 10.000 dolara na ovako opasnom tržištu
Jedan od osnivača kompanije Mobius Capital Partners LLP je u intervjuu u Singapuru rekao da mu je sledeća tačka za bitcoin prag od 10.000 dolara.
29.11.2022
Plan za spas kripta ne uspeva da otera strahove
Kripto-industrija je i dalje zabrinuta zbog posledica urušavanja berze FTX.
25.11.2022
Bankman-Friedovo učešće je bilo kontroverzno s obzirom na to da postoje nerešena pitanja o tome kako je FTX sa sedištem na Bahamima završio sa rupom od osam milijardi dolara u svom bilansu stanja i da li je pogrešno upravljao sredstvima klijenata. Izveštaji da je FTX pozajmio novac klijenata Alamedi za rizične trgovine izazvali su takve zabrinutosti.
U intervjuu koji je vodio kolumnista New York Timesa Andrew Ross Sorkin, pali kripto-mogul nije dao direktan odgovor na to da li je ponekad lagao.
Bankman-Fried je na samitu rekao da "nije svesno mešao sredstva". Istovremeno, rekao je da su FTX i Alameda "znatno više" povezani nego što je planirano i da nije obratio pažnju na "preveliku" maržu trgovačke kuće.
Rekao je da ne vodi Alamedu i dodao da je "nervozan zbog sukoba interesa". Nijedna osoba nije bila zadužena za pozicioni rizik u FTX-u, rekao je on, navodeći nedostatak nadzora kao grešku.
Van kontrole
Komentari bacaju malo svetla na pitanje gde su završila sredstva klijenata dok se Bankman-Fried zaglavio u haotičnoj situaciji u vezi s tim kako je Alameda imala veliku maržu na berzi.
Ekspert za restrukturiranje koji je preuzeo firmu u stečaju John J. Ray III predstavio je FTX kao loše vođenu kompaniju koja je u velikoj meri van kontrole, u sukobima, i kojoj nedostaju osnovne računovodstvene prakse, nazivajući sve to najgorim neuspehom korporativne kontrole koji je ikada video.
Bankman-Fried se suočava sa složenom mrežom tužbi i regulatornih istraga o navodnim prekršajima. Neki posmatrači spekulišu da bi se njegovi javni komentari mogli koristiti protiv njega u parnici.
Pažnja je takođe pala na kulturu kompanije koja se zasnivala na principu "working and playing hard" (izraz koji se koristi da opiše balans između privatnog i poslovnog života u okviru kog se istovremeno prioritizuju profesionalni rast i lično zadovoljstvo). Bankman-Fried je rekao da nije bilo divljih zabava i da nije video ilegalnu upotrebu droga. Dodao je da su mu tokom vremena prepisivali lekove kako bi pomogli u fokusiranju i koncentraciji.
Kripto-zaraza
Sektor digitalne imovine je spreman za sve veću "zarazu" (prelivanje krize) od FTX-a, koji se nekada hvalio procenom vrednosti od 32 milijarde dolara pre nego što je skliznuo u bankrot. Svojim najvećim neobezbeđenim poveriocima - kojih je 50 - duguje ukupno 3,1 milijardu dolara, a procenjuje se da ima možda i više od milion poverilaca širom sveta.
Kripto-zajmodavac BlockFi Inc. podneo je zahtev za bankrot u ponedeljak nakon što je bio pogođen krahom. Brokerska kuća Genesis ovih dana nastoji da izbegne istu sudbinu.
Izvršni direktor BlackRock Inc. Larry Fink rekao je ranije na samitu DealBook da će većina kripto-kompanija verovatno nestati posle kolapsa FTX-a. Najveći svetski menadžer imovine bio je među firmama pogođenim haotičnim raspletom Bankman-Friedove zapletene mreže od 100 i više subjekata povezanih sa FTX.
Bankman-Fried je na društvenim mrežama i u intervjuima za druge novinske kuće predstavio zamršene račune o tome šta je dovelo do nevolja FTX-a. Savetnici koji nadgledaju ruševine njegovog poslovanja kritikovali su nepostojeći nadzor.
Potencijalni hak
Kao da takve nevolje nisu bile dovoljne, pa je došlo i do odliva od 662 miliona dolara iz FTX-a kad je pao u bankrot, a taj događaj ostaje još jedna enigma priče. Bankman-Fried je u intervjuu na samitu rekao da je postojao neprikladan pristup FTX-u nakon njegovog pada u krizu.
Američka ministarka finansija Janet Yellen, još jedna govornica na samitu u Nujorku, nazvala je debakl FTX-a "Lehman trenutkom u kriptu", misleći na kolaps giganta investicionog bankarstva Lehman Brothers tokom 2008.
Kripto-tržišta su se donekle stabilizovala posle pada u novembru kada su se desila previranja zbog FTX-a. Čak i s tim, indeks koji prati 100 najvećih kripto-novčića je pao za više od 60 odsto ove godine, pogođen pooštravanjem monetarne politike i nizom kripto-pucanja od kojih je FTX-ov najspektakularniji.
Bankman-Friedovo bogatstvo je u jednom trenutku dostiglo 26 milijardi dolara, a pre samo nekoliko nedelja opisan je kao John Pierpont Morgan digitalne imovine, voljan da da svoje bogatstvo kako bi spasao industriju. On je tokom intervjua rekao da ima jednu kreditnu karticu i 100.000 dolara u banci.
Pod pritiskom da se utvrdi da li je bio iskren u vezi sa FTX-om, Bankman-Fried je rekao: "Izneo sam istinu u meri koliko sam upoznat sa stvarima."
(Dodati komentari Bankman-Frieda od drugog paragrafa nadalje.)
- U pisanju teksta pomogli Allyson Versprille, Jenny Surane, Gregory Korte i Annie Massa