Kolaps FTX-a bio je jedan od najvećih promašaja kripto-industrije. To je transformisalo Sama Bankman-Frieda iz milijardera i spasioca industrije u korporativnog negativca praktično preko noći, iako ostaju otvorena glavna pitanja o tome šta se tačno dogodilo. Neki bi mogli dobiti odgovor ako bivši izvršni direktor održi planirani govor na samitu "New York Timesa" DealBook u sredu. Ovo su ključne teme koje tek treba da budu razjašnjene:
Kako je FTX završio sa manjkom od osam milijardi dolara
Bankman-Fried je ponudio zamršena objašnjenja onoga što se dogodilo, kako na Twitteru, tako i u intervjuima za medije. Na kraju je za rupu od osam milijardi dolara kompanije okrivio "loše interno označavanje" računa, iako je to zapravo samo pokrenulo dodatna pitanja. Intervju ga može primorati da pruži više jasnoće o tome šta se dešavalo u kompaniji koju sudski zapisi sada prikazuju kao onu koja je puna lošeg upravljanja, privatnog bogaćenja i nedovoljnog nadzora nad onim što se dogodilo novcu kupaca. Vršilac dužnosti izvršnog direktora FTX-a i glavni službenik za restrukturiranje John J. Ray, sudski nadzornik koji je radio na slučaju Enron, naveo je u podnesku da nikada u svojoj karijeri nije video takav potpuni neuspeh korporativnih kontrola. Ali Bankman-Friedova istorija lažiranja i nepoštenja može značiti da su direktni odgovori malo verovatni.
Da li su FTX i Alameda Research zloupotrebili sredstva klijenata?
Komisija za hartije od vrednosti i Komisija za trgovinu robnim fjučersima istražuju da li je FTX zloupotrebio sredstva klijenata, a objavljeno je da je kompanija pozajmila novac klijenata Alameda Researchu, firmi za trgovinu kriptovalutama čiji je suosnivač Bankman-Fried. Dve kompanije su imale bliske veze i FTX je primio neke depozite klijenata preko bankovnih računa koje drži Alameda. Ako je FTX zloupotrebio novac korisnika, sledeće pitanje bi se usredsredilo na to za šta su korišćena sredstva. Opcije uključuju pokriće Alamedinih obaveza, kao i podsticanje ulaganja, Bankman-Friedovu akciju spasavanja propalih projekata od milijardu dolara tokom leta ili kupovine poput njegove akvizicije 7,6 odsto udela u Robinhood Markets Inc. Dokumenta o bankrotu pokazuju da se Alamedi duguje 4,1 milijarda dolara za zajmove koje je dala "povezanim stranama", uključujući milijardu dolara Bankman-Friedu.
Opširnije
Bitcoin na dvonedeljnom maksimumu uoči Powellovog govora
Bitcoin je porastao za 3,7 odsto (na 17.010 dolara) u sredu uoči govora predsedavajućeg Federalnih rezervi Jeromea Powella.
30.11.2022
BlockFi prodao kriptovalute vredne 239 miliona dolara i najavio otkaze
Kripto-zajmodavac BlockFi Inc. prodao je oko 239 miliona dolara sopstvene kriptovalute.
29.11.2022
Zamotani bitcoin postaje najnovija žrtva krize zbog kolapsa FTX-a
Posledice kolapsa kripto-berze FTX Sama Bankman-Frieda proširile su se na novi ugao tržišta digitalne imovine.
30.11.2022
Mobius: Bitcoin će pasti na 10.000 dolara na ovako opasnom tržištu
Jedan od osnivača kompanije Mobius Capital Partners LLP je u intervjuu u Singapuru rekao da mu je sledeća tačka za bitcoin prag od 10.000 dolara.
29.11.2022
Plan za spas kripta ne uspeva da otera strahove
Kripto-industrija je i dalje zabrinuta zbog posledica urušavanja berze FTX.
25.11.2022
Ko su najveći kreditori FTX-a
FTX duguje svojim najvećim neobezbeđenim poveriocima - kojih je 50 - oko 3,1 milijardu dolara, ali je stečajni sudija odlučio da oni zasada mogu ostati anonimni. Nepoznavanje ko su ti kreditori pomaže da se prikrije puni obim prelivanja krize izazvane krahom FTX-a, te da se seju neizvesnost i pitanja o tome ko bi još mogao biti pogođen njegovim kolapsom. Zajmodavac kriptovaluta BlockFi Inc. pozvao se na dugove FTX-a u svojoj prijavi za bankrot, a zabrinutost u vezi s tim koje firme imaju sredstva povezana sa berzom umanjila je poverenje investitora u industriju. FTX svom najvećem neosiguranom poveriocu duguje više od 226 miliona dolara, a 10 najvećih poverilaca ima potraživanja od preko 100 miliona dolara svaki, prema podnescima o stečaju. Poznavanje ko su najveći kreditori FTX-a takođe bi pokazalo da li su glavni institucionalni investitori uhvaćeni u FTX-ovu mrežu i moglo bi ukazati da efekat prelivanja kolapsa kompanije nije ograničen samo na kripto.
Kako je 662 miliona dolara kriptovaluta nestalo sa FTX platforme posle njenog bankrota
Ubrzo pošto je FTX 11. novembra podneo zahtev za bankrot, serija misterioznih povlačenja novca je zbrisala 662 miliona dolara digitalne imovine sa kripto-berze. Iako je identitet naloga povezan sa napadom utvrđen, još postoji mnogo nepoznanica, uključujući i kako se to moglo dogoditi. Bilo kakve informacije od Bankman-Frieda mogle bi pružiti veću jasnoću i ublažiti spekulacije da je ovo bila akcija urađena iznutra, koju su izvršili sadašnji ili bivši zaposleni u FTX-u.
Šta je sledeće za Bankman-Frieda
Sa debelo narušenom reputacijom i regulatorima koji se obrušavaju na FTX, sledeći potez Bankman-Frieda biće pažljivo praćen. Detalji o tome kako sarađuje sa istražiteljima - ili čak samo osnovni uvid u to gde se trenutno nalazi ili u kakvom je stanju uma - mogli bi baciti svetlo na ono sa čime se problematični osnivač suočava sada kada njegova bivša imperija leži u ruševinama.