Na berzanskom parketu su prošle nedelje posebnu pažnju privukli: odluka ECB da zadrži kamatne stope na trenutnim nivoima, trgovinski sporazum između Japana i SAD koji je doprineo rastu japanskih akcija, i katastrofalni poslovni rezultati američke kompanije Tesla. Što se tiče slovenačkog tržišta, pisali smo o renesansi tržišta kapitala, padu cene akcije farmaceutske kompanije Krka iz Novog Mesta i izuzetnom rastu akcije Luke Koper zabeleženom ove godine.
Pogledajmo najpre berze. Japanski indeksi Nikkei i Topix su zbog trgovinskog sporazuma koji je Tokio sklopio sa Vašingtonom porasli za približno 3,5 odsto ponaosob. Značajan rast zabeležile su akcije japanskih proizvođača automobila. U Aziji je kineski indeks CSI 300 porastao za 1,41 odsto, hongkonški Hang Seng za 1,59 odsto, dok je korejski indeks KOSPI porastao za 0,15 odsto.
U Evropi je nemački indeks DAX izgubio 0,67 odsto, francuski indeks CAC 40 ostao je nepromenjen, londonski FTSE 100 dobio je 1,28 odsto, panevropski Stoxx Europe 600 i Stoxx Europe 50 po 0,42 odsto, odnosno 0,25 odsto.
Opširnije

Zlato stabilno nakon dogovora SAD i EU o carinama, ali tržišta ostaju oprezna
Investitori traže jasniju sliku globalnih trgovinskih odnosa.
pre 7 sati

Svetski kapital juri najvrelije berzansko tržište - Južnu Koreju
Južnokorejske deonice, koje su već ove godine među onima sa najboljim rezultatom na glavnim svetskim tržištima, postaju magnet za strane ulagače.
27.07.2025

Zanesenost mim-akcijama bledi, mali investitori traže nova uzbuđenja
Špekulativno ponašanje pogurano malim investitorima više ne ukazuje na generacijsko nezadovoljstvo ili postpandemijske poremećaje.
26.07.2025

ECB još ne spušta troškove zaduživanja
Banka je zadržala sve tri ključne kamatne stope na dosadašnjim nivoima.
24.07.2025
ECB donela odluku o kamatama
Upravni savet Evropske centralne banke (ECB) u četvrtak je odlučio da zadrži sve tri ključne kamatne stope na trenutnim nivoima. To znači da kamatna stopa za deponovanje preko noći kod centralne banke i dalje iznosi dva odsto, dok se za glavne refinansirajuće operacije i kreditnu podršku naplaćuje 2,15, odnosno 2,40 odsto.
Inflacija je na ciljnih dva odsto, novi podaci se slažu sa prethodnom procenom Saveta ECB u pogledu kretanja inflacije. Unutrašnji cenovni pritisci još uvek popuštaju, rast plata se usporava.
"Delimično kao posledica prethodnih snižavanja kamatnih stopa, ekonomija se do sada u zahtevnom globalnom okruženju pokazala kao generalno otporna. Istovremeno, ekonomsko okruženje ostaje krajnje nepredvidljivo, naročito usled trgovinskih tenzija", istakli su u javnom saopštenju.
Da li se isplati lov na dividendu neposredno pred njenu isplatu
Mnogi investitori, posebno početnici, odlučuju se na kupovinu akcija kompanije koja isplaćuje visoke dividende neposredno pred takozvani Dan dividende. To je poslednji trgovinski dan, odnosno prelomni trenutak kada akcionar kompanije ima pravo na isplatu dividende. Međutim, da li je to stvarno dobar i promišljen potez?
Dividende su za investitore važan izvor pasivnog prihoda, zato je važno da razumeju kada imaju pravo na dividendu, kada se isplaćuju i koliko to košta.
Šta treba da znaju investitori o ovogodišnjoj najuspešnijoj berzi na svetu
Slovenačko tržište kapitala doživljava renesansu. Kada bismo mogli da izmerimo sentiment indeksom straha i pohlepe, on bi trenutno na Ljubljanskoj berzi bio u zoni pohlepe.
Vodeći indeks SBITOP, koji prati devet slovenačkih "blue chip" kompanija ove godine je, sa prinosom u lokalnoj valuti od 40 odsto, drugi najuspešniji berzanski indeks na svetu. Prvo mesto je zauzeo ganski GSE Composite Index sa prinosom u visini od 64 odsto, preračunato u evre, pokazuju podaci Bloomberga.
Slovenački indeks se na ovoj listi svrstava zajedno sa vrlo egzotičnim indeksima. Pored već pomenutog ganskog, tu su još i atinski, korejski, varšavski, izraelski. Slovenačko tržište kapitala spada među takozvana granična tržišta (engl. frontier markets), a 28. juna je američka indeksna agencija MSCI uvrstila Sloveniju, zajedno sa Estonijom, Litvanijom, Letonijom i Rumunijom, u novoosnovanu podkategoriju naprednih graničnih tržišta (engl. advanced frontier markets).
"Ova klasifikacija je važan korak ka većoj međunarodnoj prepoznatljivosti Slovenije i dokaz zrelosti slovenačkog kapitalnog tržišta kapitala", rekli su u Ministarstvu finansija, na čijem je čelu Klemen Boštjančič. Cilj Slovenije je njeno svrstavanju među tržišta u razvoju.
STA
Da li će Trumpove carine posredno ugroziti poslovanje Krke
Američki predsednik Donald Trump je prošle nedelje upozorio Rusiju da u roku od 50 dana mora da okonča agresiju na Ukrajinu, u protivnom će Kremlju uvesti carine od 100 odsto. Sekundarne carine bi mogle najviše pogoditi zemlje sa kojima Rusija, uprkos sankcijama i embargu, još uvek ima aktivnu trgovinu. Na vrhu liste su Rusija i Indija sa po 244, odnosno 68,7 milijardi dolara bilateralne robne razmene, ali tu je i Slovenija. Ona je prošle godine sa Rusijom razmenila za robu vrednu 1,28 milijardi evra, u više od 60 odsto izvoza farmaceutskih proizvoda, gde prednjači Krka.
Slovenija je 2024. godine u Rusiju izvezla robu vrednu dobrih 1,1 milijardi evra, dok je njen uvoz iznosio 117 miliona, pokazuju podaci javne agencije Spirit. Rusija je za Sloveniju još uvek pozicionirana na prilično visokom 21. mestu među trgovinskim partnerima. Glavni ekonomista Privredne komore Slovenije Bojan Ivanc navodi da su farmaceutski proizvodi u poslednjih 12 meseci činili 69 odsto ukupnog izvoza u Rusiju, što predstavlja vrednost od 860 miliona evra. Postavlja se pitanje prete li Krki američke sankcije na najvažnijem ruskom tržištu.
Akcija Krke iz Novog Mesta je nakon trgovanja u utorak izgubila više od četiri odsto vrednosti, nakon što je poslednjih nekoliko dana oscilirala neposredno ispod psihološke granice od 200 evra. U petak je za akcije Krke trebalo izdvojiti 195,50 evra.
Potencijalne američke sekundarne carine ruskim trgovinskim partnerima neće imati negativan efekat na poslovanje Krke na njenom glavnom izvoznom tržištu. Prodaja farmaceutskih proizvoda je, naime, uprkos ratnim sankcijama dozvoljena odredbama Ženevske konvencije, a Slovenija, kako ističe ekonomista i predavač Matej Lahovnik, ne narušava nikakve sankcije uvedene protiv Rusije.
Zašto je akcija Luke Koper ojačala više od 50 odsto
Akcija Luke Koper je od početka godine zabeležila rast od preko 50 odsto i trenutno njena cena iznosi 62 evra. To je, pre svega, posledica dobrih poslovnih rezultata u 2024. godini, nastavljanja pozitivnog trenda kretanja u prvom kvartalu 2025. i opsežnog investicionog ciklusa.
Luka Koper se pozicionirala kao ključna luka na severu Jadrana za pristup tržištima srednje i istočne Evrope. To joj omogućavaju razvijena pristanišna infrastruktura i snažna železnička veza sa unutrašnjošću. Čak polovina tereta koji stigne u Koper se u unutrašnjost EU otprema vozom, što predstavlja najveći udeo u celom Sredozemlju.
Taj udeo će nastaviti da se povećava sa izgradnjom drugog koloseka.
Elon Musk: Moglo bi uslediti još nekoliko težih kvartala
Tesla je kvartalnim rezultatima (period april-jun) koje je objavila u sredu razočarala investitore, što je uticalo na vrednost akcije, nakon trgovanja u sredu pala je za skoro 5,5 odsto. Objavljeni rezultati pokazuju da su prihodi dostigli 22,5 milijardi dolara, što predstavlja pad od 12 odsto u poređenju sa istim kvartalom prošle godine. To je ujedno i najveći pad u poslednjih deset godina, navodi Bloomberg. Dobit (prilagođena) iznosila je 40 centi po akciji, što je bilo ispod već sniženih očekivanja analitičara Wall Streeta, koji su predviđali 42 centa.
Američka vlada će kasnije ove godine ukinuti dodatnih 7.500 dolara subvencija za električna vozila. Kako će to uticati na Teslinu prodaju? Elon Musk je rekao da bi moglo uslediti još nekoliko težih kvartala. "Ne tvrdim da ćemo ih doživeti, ali postoji mogućnost, znate, četvrti kvartal, prvi, možda drugi, međutim kada budemo u drugoj polovini sledeće godine dostigli potpuno autonomnu vožnju u većem opsegu, definitivno do kraja sledeće godine, bio bih iznenađen ako Teslini finansijski rezultati ne bi bili veoma ubedljivi."
Američki dolar održava dominaciju, ali rizici ostaju
Amerika je ponovo podigla gornju granicu duga, ovaj put za čak pet hiljada milijardi dolara, što je najveće povećanje u istoriji SAD. Takav potez otvara brojna pitanja o njenom uticaju na ekonomiju. Zemlja je, naime, već sada snažno zadužena, jer odnos između javnog duga i BDP prevazilazi 100 odsto, a prognoze pokazuju dalji rast tog odnosa u narednim godinama.
EURUSD:CUR
EUR-USD X-RATE
1,1726 USD
-0,00230 -0,20%
cena na otvaranju
1,1749
prethodna cena na zatvaranju
1,1749
ovogodišnja zarada
13,2992%
dnevni raspon
1,17 - 1,18
raspon u 52 nedelje
1,01 - 1,18
Pitanje američke gornje granice zaduživanja ostaje u centru pažnje globalnih tržišta, jer ona ima posledice na finansijska tržišta, posebno na tržište državnih obveznica. Svaki put kada SAD dostignu zakonski određeni nivo zaduženosti, kongres mora odobriti povećanje, da bi se izbegao tehnički bankrot i omogućilo dalje finansiranje državnih rashoda.
Međutim, rastući javni dug u kombinaciji sa višim kamatnim stopama poskupljuje njegovo finansiranje.
Kineske akcije beleže pad od 40 odsto - prilika ili zamka
Američki indeks S&P 500 je u ponedeljak ponovo zabeležio rekordnu vrednost, prešavši prag od 6.300 poena. Rast primarno pokreću akcije iz grupe "veličanstvenih sedam". Međutim, sve je više upozorenja na visoko vrednovane američke akcije i na naduvavanje balona.
Na azijskim tržištima situacija je drugačija. Tamo se ne govori se o berzanskom balonu, već o prilikama koje investitori mogu iskoristiti na tržištu za koje neki kažu da se nudi sa popustom. Indeks MSCI China je trenutno skoro 40 odsto ispod poslednjeg rekorda dostignutog 2021. godine. Ove godine je indeks ostvario prinos u visini od sedam odsto (preračunato u evre).
Bloomberg
Zašto je danas nemoguće ponoviti uspeh Warrena Buffetta
Warren Buffett, legendarni investitor koji je transformisao kompaniju Berkshire Hathaway u konglomerat vredan oko 1,2 biliona dolara, saopštio je početkom maja da će se krajem godine povući sa pozicije izvršnog direktora, čime se oprašta od vođenja kompanije koje je trajalo šest decenija i koje je definisalo američki poslovni svet i svet investiranja.
Njegov višedecenijski uspeh se zasniva na izgradnji portfolija u koji je uključeno više poznatih kompanija, kao što su Geico, Coca-Cola, American Express i železnica BNSF. Međutim, Buffettov uspeh se nije zasnivao isključivo na talentu za biranje akcija. Njegova formula za uspeh je sadržavala više bitnih sastojaka, kaže Vasko Bogdanovski iz investicione kuće Opfolio Investicii.
Šta pratimo ove nedelje
Utorak, 29. jul
-
U SAD će biti objavljeni podaci o radnim mestima JOLTS, robno-trgovinski bilans i poverenje potrošača.
-
U Španiji biti objavljeni podaci o BDP-u.
-
Podatke o poslovanju će objaviti Visa, Spotify, Booking, Boeing i L'Oreal.
Sreda, 30. jul
-
U Francuskoj će biti objavljeni podaci o BDP-u.
-
U Nemačkoj će biti objavljeni podaci o maloprodaji i BDP-u.
-
Podatke o BDP-u će objaviti i Eurostat.
-
U SAD biti objavljeni podaci o BDP-u i prodaji domova.
-
Fed će doneti odluke o kamatnim stopama.
-
O poslovanju će izvestiti HSBC, Microsoft, Meta, Adidas, Airbus, Mercedes, Qualcomm i UBS.
Četvrtak, 31. jul
-
U Japanu će biti objavljeni podaci o industrijskoj proizvodnji.
-
U Kini će biti objavljeni podaci o proizvodnom PMI.
-
Japanska centralna banka će odlučivati o kamatnim stopama.
-
U Francuskoj će biti objavljeni podaci o inflaciji.
-
U Nemačkoj će biti objavljeni podaci o nezaposlenosti i inflaciji.
-
Eurostat će biti objavljeni podaci o nezaposlenosti.
-
O poslovanju će izvestiti Apple, Amazon, Mastercard, Shell i Unilever.
Petak, 1. avgust
-
Trumpov carinski rok.
-
U Japanu će biti objavljeni podaci o nezaposlenosti.
-
U Nemačkoj, Francuskoj, SAD i Ujedinjenom Kraljevstvu će objaviti indekse PMI.
-
Eurostat će biti objavljeni podaci o inflaciji.
-
U SAD će biti objavljeni podaci o nezaposlenosti.
-
O poslovanju će izvestiti Exxon Mobil.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...