Kineski investitori brzo kupuju ETF-ove koji prate obveznice, kladeći se na njihove niže troškove i diverzifikovanu izloženost, kako bi iskoristili okruženje trajne deflacije i političke podrške korporativnom sektoru.
Imovina pod upravljanjem u takvim ETF-ovima porasla je na više od 50 milijardi dolara krajem juna, u odnosu na 10 milijardi dolara početkom prošle godine, prema podacima Bloomberga. Broj onih koji ciljaju na korporativne obveznice povećao se šest puta od kraja prošle godine, što ih čini najbrže rastućim segmentom, čineći više od polovine svih obvezničkih ETF-ova.
Obveznički ETF-ovi privlačni su investitorima zbog nižih troškova, potencijalno većih prinosa i poželjne izloženosti nekim od brzorastućih tehnoloških firmi u zemlji. Takođe nude prednosti bolje likvidnosti i nižeg rizika od neplaćanja od direktnog ulaganja u korporativne obveznice, a neki su čak prikladni kao obezbeđenje za kratkoročne kredite.
Opširnije

Zašto je nemoguće ponoviti uspeh Warrena Buffetta u današnjem svetu investiranja
Uspeh 'proroka iz Omahe', kako nazivaju Buffetta, teško da iko može da ponovi, a fenomen 'novog Buffetta' već poprima mitski status u investitorskoj zajednici.
pre 7 sati

Pregled berzi - kriptomanija, moguća korekcija S&P, antidolarski balon
Ukupna tržišna vrednost kripto-sredstava je u petak prvi put premašila 4.000 milijardi dolara.
pre 13 sati

Rast akcija se nastavlja, dolar blago oslabio
Svetski rast akcija dobio je novi zamah zahvaljujući snažnim ekonomskim podacima koji su ublažili zabrinutost za zdravlje američke privrede.
18.07.2025

Wall Street procvetao zbog Trumpovih najava o carinama
Drugi mandat Donalda Trumpa doneo je procvat američkoj berzi, a carine i poreska politika dovele su do naglog porasta aktivnosti na tržištima.
17.07.2025
Proizvod je doživeo rast popularnosti jer investitori traže zaštitu od neizvesnih izgleda za drugu najveću svetsku privredu, usred nerešenih trgovinskih sporova sa Sjedinjenim Državama i trajnih deflacijskih pritisaka zbog slabe potrošnje. Brzi rast, koji može podstaći volatilnost, podstakli su učesnici koji uključuju fondove privatnog kapitala, banke i odeljenja brokerskih kuća za sopstveno trgovanje.
"Potražnja kineskih investitora za imovinom s fiksnim prihodom niskog rizika nastavlja da raste, što ETF-ove s obveznicama čini idealnim izborom, jer nude likvidnost i diverzifikovanu izloženost", rekla je Rachel Sun, direktorka istraživanja za Kinu u Morningstaru. "Širenje tržišta i inovacije proizvoda pružile su bogatu mešavinu osnovne imovine."
Iako se kineska centralna banka obavezala da će monetarne uslove održavati labavim, takođe je više puta upozorila na rizike prekomerne aprecijacije obveznica. S prinosima koji su već blizu rekordno niskih nivoa, državni dug se smatra prenatrpanom i manje profitabilnom klasom imovine.
U poređenju s tim, ETF-ovi s fiksnim prihodom nude investitorima ne samo kapitalne dobitke već i pristup korporativnim obveznicama s višim prinosom, koje su povećale svoju prisutnost u mešavini osnovne imovine proizvoda.
Kina je ove godine dodala 18 ETF-ova fokusiranih na kreditni sektor, uključujući 10 samo ovog meseca koji prate tehnološke obveznice, a čije je izdavanje naglo poraslo nakon inicijative centralne banke za podršku finansiranju sektora. Od osam takvih ETF-ova pokrenutih početkom godine, pet ih je bilo među 10 najboljih azijskih fondova s najvećim prilivima u junu, a ChinaAMC SSE Market-Making Corporate Bond ETF je privukao najviše sredstava u iznosu od dve milijarde dolara, prema Bloomberg Intelligenceu.
Bloomberg Mercury
"Ulagači su retko govorili o obvezničkim ETF-ovima pre 2024, ali onda su počeli da primećuju porast potražnje", rekao je Qiu Wenzhu, analitičar u Huatai Securitiesu. "Ove godine obveznički ETF-ovi su postali pravi prolazni trend."
Fondovi rizičnog kapitala koriste te proizvode kako bi proširili svoja ulaganja na međubankarsko tržište, banke se diverzifikuju u korporativne i konvertibilne obveznice, a odeljenja brokerskih kuća za sopstveno trgovanje cene njihovu fleksibilnost i niske troškove, rekao je Qiu, dodajući da je veća likvidnost ETF-ova privukla i interesovanje malih ulagača.
Osim prednosti koje investitorima omogućuju kupovinu i prodaju istog dana, neki obveznički ETF-ovi mogu poslužiti i kao obezbeđenje za kratkoročno zaduživanje, nakon pokretanja pilot-programa koji je započet u junu. Jedan takav ETF, ChinaAMC SSE Market-Making Corporate Bond ETF, dosegao je rekordni volumen trgovanja od 17,7 milijardi juana (2,5 milijarde dolara) 8. jula, najveći među svim vrstama hartija od vrednosti uvrštenih na kinesku berzu.
"Osim toga, investitori preuzimaju samo prosečne tržišne kreditne rizike putem ETF-ova", rekao je Li Jun, zamenik glavnog direktora Fortune & Royal Asset Managementa. "Čak iako jedna od obveznica u portfelju ne uspe da ispuni uslove, to neće biti katastrofalno za vlasnike."
Naravno, ako sami ETF-ovi zasnovani na obveznicama postanu previše "vruća" trgovinska roba, to može pojačati cenovne oscilacije osnovne imovine, što bi moglo dovesti do preterane prodaje ili kupovine. "Ekspanzija ETF tržišta verovatno će dovesti do veće volatilnosti na celokupnom tržištu kredita", napisali su analitičari kompanije Caitong Securities, uključujući Sun Binbin, u izveštaju od 8. jula.
Ipak, čini se da je entuzijazam investitora za pasivne investicione proizvode zasad nezaustavljiv. Wang Haochuan, direktor ulaganja u obveznice u Shenzhen Kaifeng Investment Managementu, rekao je da firma za privatni kapital povećava alokaciju imovine u obvezničke ETF-ove.
"Obveznički ETF-ovi i dalje će biti naše glavno sredstvo za ulaganja u fiksni prihod i upravljanje gotovinom", rekao je, dodajući da aktivno ulaganje više nije isplativo zbog niskih prinosa obveznica i uskih kreditnih raspona.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...