Rast najvećih svetskih tehnoloških kompanija izbrisao je ovogodišnje gubitke na berzama, podstaknut očekivanjima da bi trgovinske tenzije koje izaziva Donald Trump mogle da popuste, dok najnoviji podaci o inflaciji pokazuju da su dosadašnji efekti zanemarljivi.
Akcije su porasle na najviši nivo od februara, meseca kada je indeks S&P 500 zabeležio istorijski maksimum. Indeks je ojačao gotovo jedan odsto, predvođen proizvođačima čipova nakon što su Nvidia i Advanced Micro Devices najavile isporuku poluprovodnika saudijskoj firmi Humain za ogromni projekat izgradnje data centra. Prinosi na obveznice su pali zbog spekulacija da će Federalne rezerve pauzirati sa povećanjem kamata, dok je dolar oslabio.
Popuštanje trgovinskih tenzija i neočekivano dobra sezona zarada podstakli su optimizam nakon perioda sumnje u sposobnost američkih kompanija da ispune visoka očekivanja profita. Berza će "otići mnogo više", rekao je Trump, pozivajući se na "eksploziju investicija i radnih mesta", te najavio da će Saudijska Arabija uložiti bilion dolara u SAD.
Opširnije

Američki predsednik: Saudijci će investirati bilion dolara u SAD
Predsednik SAD je u poseti Rijadu, gde se sastao sa saudijskim prestolonaslednikom Mohammedom bin Salmanom.
pre 17 sati

Cena pšenice pala na najniži nivo u devet meseci zbog žetve
Kiše se očekuju širom crnomorskog regiona tokom ove nedelje, saopštila je meteorološka kompanija Vaisala u belešci objavljenoj u petak. To bi poboljšalo vlažnost zemljišta i pogodovalo rastu pšenice od zime, nakon sušnog perioda i zahlađenja ranije tokom sezone.
12.05.2025

Berze rastu, zlato pada posle dogovora Amerike i Kine
"Apetit za rizikom se vraća na tržišta", rekao je za Bloomberg TV Raj Singh, portfolio menadžer u kompaniji Principal Asset Management. Iako očekuje da će pozitivan sentiment potrajati, upozorava da je "cela trgovinska situacija prilično promenljiva i da je neizvesnost veoma visoka".
12.05.2025

Warren Buffett naspram američkog kapitalizma
Warrenu Buffettu, jednom od najuspešnijih investitora svih vremena, teško se može osporiti postignuće. Međutim, njegova strast prema monopolima otvara brojna pitanja.
11.05.2025
Administracija Donalda Trumpa planira da iz korena promeni pravila za izvoz čipova za veštačku inteligenciju, ukidajući pristup iz vremena Joea Bidena koji je izazvao negodovanje među američkim saveznicima. SAD takođe razmatraju dogovor koji bi omogućio Ujedinjenim Arapskim Emiratima da uvezu više od milion naprednih Nvidia čipova, navode upućeni izvori.
Bloomberg
Investitori koji su propustili oporavak tržišta u aprilu sada će verovatno pohrliti za akcijama, ocenjuju analitičari Bank of America. Prema anketi sprovedenoj pre trgovinskih pregovora u Ženevi, menadžeri fondova su bili neto 38 odsto zastupljeni na američkim akcijama – najviše u poslednje dve godine.
Ta anketa je "dovoljno pesimistična da sugeriše umereni rast kao 'pain trade'“, napisao je Michael Hartnett, strateg iz BofA, dodajući da bi dogovor SAD i Kine mogao da spreči recesiju ili šok na kreditnim tržištima.
S&P 500 je porastao za 0,7 odsto, Nasdaq 100 za 1,6 odsto, dok je Dow Jones Industrial Average oslabio za 0,6 odsto. Indeks proizvođača čipova porastao je 3,15 odsto, a Bloomberg Magnificent Seven dodao je 2,2 odsto.
Prinos na desetogodišnje američke obveznice porastao je za jedan bazni poen na 4,48 odsto. Bloomberg Dollar Spot Index pao je za 0,7 odsto.
Bloomberg
Inflacija u SAD porasla je manje od očekivanog u aprilu, zahvaljujući stabilnim cenama odeće i novih automobila, što ukazuje na to da kompanije još ne prenose troškove viših carina na potrošače.
Privremeni dogovor o smirivanju trgovinskog rata sa Kinom umanjio je procene o tome koliko će carine oštetiti ekonomiju. JPMorgan Chase je podigao prognozu rasta SAD i povukao prethodnu procenu da će američka ekonomija ući u recesiju 2025.
Iako se i dalje očekuju dva smanjenja kamata po 0,25 odsto do kraja godine, sve više banaka sa Wall Streeta sada predviđa da će do prvog smanjenja doći tek u decembru.
"Kao i Fed, investitori će verovatno zanemariti današnji izveštaj, jer su potencijalni trgovinski sporazumi i budžetska pitanja relevantniji za tržišta u narednim nedeljama", rekao je Josh Jamner iz ClearBridge Investmentsa. "Ipak, činjenica da podaci nisu bili negativni dodatno podržava rizičnu imovinu jer se hedž pozicije zatvaraju."
Trump je iskoristio blaži izveštaj o inflaciji da još jednom pozove Jeromea Powella, predsednika Feda, da snizi kamate.
"Nema inflacije, a cene benzina, energije, namirnica i praktično svega drugog padaju", napisao je Trump na društvenim mrežama. "Fed mora da snizi kamatu, kao što su uradili Evropa i Kina. Šta nije u redu s 'Prekasnim Powellom'?"
Bloomberg
Rast akcija izazvan popuštanjem trgovinskih tenzija sa Kinom naveo je tehničke analitičare da očekuju nove rekorde S&P 500. Prema rečima Johna Kolovosa iz Macro Risk Advisors, više nema značajnih nivoa otpora do 6.144 poena, što je rekord od 19. februara.
"Trgovanje iznad 200-dnevnog proseka još je jedan znak pozitivne trendencije", rekao je Kolovos. "To povećava verovatnoću da će korekcije biti iskorišćene za kupovinu. Signal je da je period pesimizma završen."
Istovremeno, negativan trend u rastu zarada koji je mučio američke akcije poslednjih meseci sada se preokreće. Indeks revizije zarada Citigroupa, koji prati broj povećanja i smanjenja procena, prvi put je u plusu nakon šest meseci.
Prema Bloomberg Intelligenceu, 77 odsto kompanija iz S&P 500 koje su izvestile o rezultatima u prvom kvartalu prijavilo je bolje poslovanje od očekivanog – najviše još od drugog kvartala prošle godine. Rast zarada iznosi 13,1 odsto, dok je pre početka sezone očekivan rast od svega 6,6 odsto.
Bloomberg
Prošlog meseca su analitičari s Wall Streeta masovno snižavali prognoze za S&P 500 zbog Trampovih carina. Ali nakon što je administracija promenila kurs i dogovorila privremeno smanjenje carina s Kinom, isti ti analitičari su morali da revidiraju stavove.
Veterani sa Wall Streeta, Ed Yardeni i David Kostin iz Goldman Sachsa, sada predviđaju da će S&P 500 premašiti 6.000 do kraja godine. Obojica su ranije u aprilu bili među prvima koji su srezali prognoze usled panike izazvane carinama. Tada su se očekivanja snižavala najbrže još od kraha tokom pandemije u martu 2020.
U međuvremenu, Mark Haefele, glavni investicioni direktor UBS Global Wealth Managementa, snizio je rejting američkih akcija sa "atraktivnih" na "neutralne", uz obrazloženje da je odnos rizika i prinosa izbalansiran nakon snažnog oporavka.
"Ne radi se o negativnom stavu, niti pozivu na prodaju, već preporučujemo da investitori zadrže punu stratešku alokaciju prema američkom tržištu", naveo je Haefele.
Korporativne vesti:
- Microsoft otpušta 6.000 radnika radi smanjenja broja menadžerskih slojeva.
- Google predstavio najveću nadogradnju Android sistema poslednjih godina, tik pred Appleovu najavu novog softvera.
- UnitedHealth smenio generalnog direktora i povukao prognozu zarade, izazvavši zabrinutost investitora.
- Ministarstvo trgovine SAD upozorilo da korišćenje AI čipova Huawei Technologiesa "bilo gde u svetu" krši američke kontrole izvoza.
- Southwest Airlines traži dozvolu da leti ka svim zemljama s kojima SAD imaju "Open Skies" sporazume.
- Walt Disney otkrio da će nova sportska striming platforma nositi naziv ESPN i koštati 30 dolara mesečno.
- Kina ukinula zabranu isporuke Boeingovih aviona nakon trgovinskog pomaka sa SAD.
- Goldman Sachs razmatra lansiranje maloprodajne banke Marcus u Irskoj.
- EchoStar, firma Charlija Ergena, pala drugi dan zaredom zbog istrage o 5G obavezama.
- Akcije solarnih firmi porasle nakon nacrta poreskog zakona republikanaca, dok su akcije Plug Powera pale zbog ukidanja podsticaja za vodonik.
- Hertz potonuo nakon većeg gubitka od očekivanog.
- Robinhood kupuje WonderFi za 250 miliona kanadskih dolara.
- L’Oreal emitovao obveznice vredne milijardu dolara, prvi put na američkom tržištu.
Kretanja na tržištima:
Akcije
- S&P 500: +0,7 odsto
- Nasdaq 100: +1,6 odsto
- Dow Jones: -0,6 odsto
- MSCI World: +0,8 odsto
- Indeks čipova u Filadelfiji: +3,15 odsto
- Bloomberg Magnificent 7: +2,2 odsto
- Russell 2000: +0,5 odsto
Valute
- Bloomberg Dollar Spot: -0,7 odsto
- Evro: +0,9 odsto (1,1190 dolara)
- Funti: +1 odsto (1,3306 dolara)
- Jen: +0,7 odsto (147,43 jena za dolar)
Kriptovalute
- Bitcoin: +2,1 odsto (104.841,4 dolara)
- Ether: +8,3 odsto (2.692,47 dolara)
Obveznice
- SAD, 10-godišnje: +1 bazni poen (4,48 odsto)
- Nemačka, 10-godišnje: +3 bazna poena (2,68 odsto)
- Britanija, 10-godišnje: +3 bazna poena (4,67 odsto)
Robe
- Nafta WTI: +2,7 odsto (63,65 dolara po barelu)
- Zlato (spot): +0,4 odsto (3.249,86 dolara po unci)