Kineske akcije su nadoknadile sve gubitke nakon što je američki predsednik Donald Trump najavio uvođenje carina na takozvani Dan oslobođenja (termin se odnosi na ideju da se SAD "oslobađaju" od navodno nepravednih trgovinskih odnosa sa Kinom), zahvaljujući naznakama da trgovinske tenzije između dve najveće svetske ekonomije popuštaju.
Kopneni indeks CSI 300 porastao je u ponedeljak do 1,2 odsto, čime je povratio gubitke nastale nakon što su Sjedinjene Države 2. aprila uvele visoke carine glavnim trgovinskim partnerima. Referentni indeks Hongkonga - Hang Seng - skočio je do 1,6 odsto, kao i pokazatelj kineskih akcija koje kotiraju u tom gradu.
Pozitivan početak trgovanja usledio je nakon što su i Kina i SAD saopštile da je tokom vikenda ostvaren "značajan napredak" u pregovorima, što je do sada najjasniji znak da bi dalje zaoštravanje trgovinskog rata između dve zemlje mogla biti izbegnuta. Ipak, investitori i analitičari kažu da su i dalje oprezni, te ne žele da "prerano budu preterano optimistični", već čekaju više detalja o postignutom napretku.
Opširnije

Kina na ivici demografske krize . sve manje brakova i dece
Pad stope sklopljenih brakova u Kini produbljuje demografsku krizu u drugoj najvećoj ekonomiji sveta, a mere Pekinga za povećanje nataliteta ne daju očekivane rezultate.
11.05.2025

SAD i Kina za pregovaračkim stolom - traže rešenje za trgovinski rat
Vašington nudi smanjenje carina, ali analitičari ostaju skeptični u pogledu trajnog rešenja.
10.05.2025

Trump najavio moguće trgovinske sporazume već ove nedelje
Trump kaže da pregovori ulaze u završnu fazu i da će on lično odlučiti kada će se dogovor postići.
05.05.2025

Kako bi zaštitila ekonomiju, Kina tiho ukida carine na neke američke proizvode
Lista američkih bescarinskih proizvoda sadrži 131 artikal, uključujući farmaceutske i industrijske hemikalije.
02.05.2025
"Potrebno je da dobijemo konkretne informacije koje će omogućiti investitorima da procene koliki bi uticaj mogle imati na tržište", rekao je Nick Twidale, glavni tržišni analitičar kompanije AT Global Markets. Ipak, dodao je da su vesti od vikenda vrlo pozitivne za kineska tržišta u celini.
Američki ministar finansija Scott Bessent izjavio je da će Sjedinjene Države u ponedeljak podeliti više detalja. Potpredsednik kineske vlade He Lifeng rekao je da su se dve zemlje dogovorile da uspostave mehanizam za dalje pregovore i najavio objavljivanje zajedničkog saopštenja.
Juan je blago ojačao u odnosu na dolar na domaćem tržištu, dok su kineske referentne obveznice zabeležile pad.
'Totalno resetovanje'
Iako nijedna strana tokom vikenda nije objavila konkretne mere, obe su jasno poručile da je postignut napredak u smirivanju trgovinskog sukoba koji je uzdrmao globalna tržišta i pokrenuo talas bežanja ka sigurnim investicijama. U objavi na društvenim mrežama tokom vikenda, Trump je pregovore nazvao "potpunim resetovanjem, vođenim na prijateljski, ali konstruktivan način".
"Pošto je 'najgore' prošlo, svako dodatno popuštanje trgovinskih tenzija pružiće novi optimizam koji će podsticati kineske akcije", izjavio je Francis Tan, glavni strateg za Aziju u kompaniji Indosuez Wealth Management.
Tan je dodao da je šira perspektiva za kinesko tržište akcija pozitivna, uz domaće politike koje podržavaju stvarnu potrošnju i sentiment kao ključni pokretač daljeg rasta ove i narednih godina. Uspon kineskih akcija deo je šireg rasta na azijskim berzama, jer su trgovci odahnuli nakon višemesečnih turbulencija izazvanih carinskim merama. Fjučersi američkog S&P 500 indeksa takođe su porasli do 1,4 odsto tokom višesatnog trgovanja u Aziji.
Kineske akcije bile su ozbiljno pogođene Trumpovim najavama carina na Dan oslobođenja, što je pokrenulo čitav niz kontramera s obe strane. Indeks kineskih akcija u Hongkongu (HSCEI) potonuo je 14 odsto 7. aprila, a hongkonške berze zabeležile su najgori dan od 1997. godine.