Raznovrsna berzanska dešavanja nastaviće se i ove nedelje. Razlog? Donald Trump je najavio carine na robu iz Meksika i Kanade i Kine. Trump obećava da će carinama udariti i na Evropsku uniju. Akcije pre otvaranja berze su obojene u crveno, vrednuju se i kriptovalute i sirovine, a cena nafte jača. Vreme će pokazati koliko bi stope mogle da padnu ove nedelje. Da li nas čeka rasprodaja kao što smo videli prošlog ponedeljka, kada je, na primer, Nvidia izgubila oko 600 miliona dolara tržišne kapitalizacije u samo jednom danu?
Pri otvaranju berzi američki tehnološki indeks Nasdaq Composite zabeležio je pad od čak 3,5 odsto. Tokom nedeljnog trgovanja nije uspeo da se vrati na prethodnu vrednost; na nedeljnom nivou registrovan je pad od 1,9 odsto.
Ni američki indeks S&P 500 nije izbegao pad, smanjivši se prethodne nedelje za 0,9 odsto. Industrijski indeks Dow Jones je na nedeljnom nivou ostvario rast od 0,7 odsto. Uspešniji su bili berzanski indeksi Starog kontinenta: panevropski STOXX 600 je zabeležio rast od 1,6 odsto, dok je nemački DAX porastao za 1,5 odsto.
Opširnije
Investitori uče da 'čitaju' Trumpa - pregled sa berze
Evropski i američki indeksi rastu zbog prognoza u vezi sa jačim ulaganjima u veštačku inteligenciju.
22.01.2025
Pregled berzi - tehnološke kompanije, 'Trumpov efekat' i rekordi ljubljanske berze
Inauguracija Donalda Trumpa obojila je američke berze u zeleno uprkos pretećoj retorici o carinama.
27.01.2025
24-časovna blokada Autokomande, Vučić obećao ispunjenje svih studentskih zahteva
Studentsku blokadu od 24 sata podržali građani, srednjoškolci, bajkeri, poljoprivrednici...
28.01.2025
Kripto-tržište krvari - ether pao za četvrtinu, bitcoin ispod 100 hiljada dolara
Nakon najavljenih Trumpovih carina, kripto-tržište je snažno reagovalo, a berzanski pokazatelji su u crvenom. U samo 24 sata iz kripto-tržišta je nestalo čak 188 milijardi dolara.
pre 4 sata
Analitičar Bloomberg Adrije Mihael Blažeković ističe da je američki tehnološki sektor već mesecima precenjen, "za 2025. godinu ostajemo 'neutralni' prema celom sektoru". Današnji hladan tuš ocenjuje kao dobar reset i otrežnjenje za tehnološki sektor: "Pored straha od novog igrača, razlog za drastičan pad Nasdaqa je što investitori masovno prodaju akcije da bi osigurali ostvarenu dobit – u tehnološkom sektoru su svi već dobro zaradili i sada ga delimično napuštaju."
Blažeković naglašava da je berzanski pad u ponedeljak bio prilika za kupovinu akcija u određenim sektorima, posebno onim povezanim sa tehnologijom i veštačkom inteligencijom. Iako se Nasdaq delimično oporavio, i dalje postoji zabrinutost da su valuacije kompanija na ovoj berzi previsoke i da su očekivanja investitora u pogledu profitabilnosti kompanija koje se bave veštačkom inteligencijom preterana.
„Godine 2025. očekuje se da će rast profita američkih kompanija u proseku iznositi 10 odsto, dok će evropskih biti samo četiri odsto, tako da ne iznenađuje što su evropske akcije po pokazateljima vrednovanja niže od američkih", kaže analitičar Bloomberg Adrije Mihael Blažeković.
Šta kineski AI može da nauči prosečnog investitora
"Da li je potres na finansijskim tržištima zbog dolaska kineskog modela veštačke inteligencije DeepSeek ugrozio potencijal američkih visokotehnoloških kompanija? Da li su visoke procene vrednosti akcija Nvidije precenjene? Gde se nalaze investicione prilike za ulagače na finansijskim tržištima?
"Uprkos visokim valuacijama, IT sektor i dalje predstavlja privlačnu investicionu priliku. Još uvek nismo u uslovima berzanskog balona kakav smo doživeli početkom milenijuma (takozvani dot-com balon)", ističe Rok Vrčkovnik, portfolio menadžer u NLB Skladi.
Velike fluktuacije vrednosti akcija su vredna pouka investitorima, poručuju iz NLB Skladi.
Microsoft i Tesla razočarali, Meta sa opreznim prognozama
U sredu su sezonu objava poslovnih rezultata započeli tehnološki giganti, poznati pod zvučnim imenom veličanstvenih sedam. O poslovnim rezultatima su u sredu izvestili Tesla, Meta i Microsoft, a u petak im se pridružio Apple.
Tehnološki giganti Microsoft i Meta nisu uspeli da oduševe investitore svojim rezultatima objavljenim u sredu. Obe kompanije su dale pesimistične prognoze. Microsoft je izvestio o sporijem rastu od očekivanog u svom ključnom sektoru usluga u oblaku Azure i dao prognozu koja je bila ispod tržišnih očekivanja. Iako je Microsoft premašio procene kvartalnih prihoda, zbog opreznih prognoza njegove akcije su u trgovanju nakon zatvaranja berze pale za više od četiri odsto.
I Tesla je predstavila finansijske rezultate za poslednji kvartal. Ukupni prihodi su porasli za dva odsto. U automobilskom sektoru prihodi su opali za osam odsto. Profit je u četvrtom kvartalu zabeležio međugodišnji pad od 71 odsto, uprkos većim prihodima od prodaje regulatornih kredita. EBITDA marža je u poslednjem kvartalu porasla za 3,4 odsto na 19,1 odsto. Prosečni troškovi po automobilu su u poslednjem kvartalu smanjeni na približno 34.700 dolara, saopštili su.
Apple je u prvom kvartalu ostvario rast ukupnih prihoda od četiri odsto, ali time nije ispunio očekivanja investitora u pogledu prodaje iPhona. Prodaja pametnog telefona u Kini opala je za 11,1 odsto, kako se vidi iz finansijskog izveštaja kompanije. Ukupni prihodi su u ovom periodu porasli na 124,3 milijarde dolara, čemu je doprineo rast prihoda od usluga. Analitičari su u proseku predviđali prihode od 124,1 milijarde dolara, navodi Bloomberg.
Uprkos optimističnoj oceni rukovodstva da je reč o "najboljem kvartalu do sada", tržišta su pokazala suzdržanost, naročito u pogledu Appleovih strategija razvoja veštačke inteligencije.
Svetla tačka nedelje bio je holandski ASML koji je u poslednjem kvartalu 2024. premašio prognoze, jer je ekspanzija veštačke inteligencije podstakla potražnju za njihovim mašinama za proizvodnju čipova, što bi moglo da ublaži zabrinutost koju je izazvao kineski startap DeepSeek.
DeepSeek u senci veličanstvenih sedam
Pojava kompanije DeepSeek je početkom nedelje potresla tržišta, ali investitori smatraju da će kineski AI startap imati samo mali uticaj na uspešnost kompanija iz grupe veličanstvenih sedam, pokazuje najnovija anketa Bloomberg Markets Live Pulse.
Hoće li rast DeepSeeka uticati na akcije veličanstvenih sedam sledećeg meseca?
Rezultati ankete među 260 ispitanika
Od 260 ispitanika, čak 88 odsto je izjavilo da će predstavljanje novog modela, koji je u ponedeljak sa indeksa S&P 500 izbrisao 784 milijarde dolara, imati mali ili nikakav uticaj na akcije američkih tehnoloških giganata u narednim nedeljama. Samo mali broj investitora smanjio je svoju izloženost indeksu S&P 500, kojim dominiraju velike tehnološke kompanije. Umesto toga, prema mišljenju 59 odsto učesnika istraživanja sprovedenog između 28. i 30. januara, volatilnost tržišta akcija će ove godine u većoj meri oblikovati politika Donalda Trumpa.
Peto sniženje kamatnih stopa ECB, Fed suzdržan
Uzbudljiva nedelja je obeležila i monetarnu politiku vodećih centralnih banaka. Američka centralna banka Fed na zasedanju u sredu nije menjala kamatne stope. Nakon što je ciklus snižavanja kamatnih stopa tokom 2024. bio neprekinut od septembra i stope su smanjene za 100 baznih poena, sve ukazuje na predstojeću pauzu. Predsednik Feda Jerome Powell je saopštio da je privreda snažna i nastavlja "solidnim tempom" te da je u poslednjih nekoliko godina postigla "značajan napredak" ka Fedovim ciljevima.
Evropska centralna banka (ECB) dan nakon odluke Feda po peti put je snizila sve svoje ključne kamatne stope za 25 baznih poena. Od 5. februara ove godine, stopa na depozitne olakšice iznosiće 2,75 odsto, stopa na glavne operacije refinansiranja 2,90 odsto, dok će 3,15 odsto iznositi na marginalne kreditne linije. Stagnacija privrede primorala je Frankfurt da snizi kamatne stope, iako se inflacija već približila ciljanom nivou od dva odsto.
"Odluka se zasniva na ažuriranoj oceni inflatornih izgleda, dinamike bazne inflacije i jačine transmisije monetarne politike," naveli su u ECB. Proces dezinflacije teče prema očekivanjima. Inflacija je nastavila da se kreće u skladu sa projekcijama stručnjaka i trebalo bi da se ove godine vrati na srednjoročni cilj od dva odsto. "Većina pokazatelja ukazuje da će se inflacija trajno stabilizovati oko ciljanih dva odsto", izjavila je predsednica ECB Christine Lagarde.
SEC sa prvim odobrenjem kombinovanog ETF-a za bitcoin i ether
Dešavanja na kripto-tržištu su protekle nedelje zasenile centralne banke i tehnološke kompanije. Američka komisija za hartije od vrednosti i berzu (SEC) prošle nedelje je dala prvo odobrenje za kombinovani ETF za bitcoin i ether, izvestio je Bloomberg.
XBTUSD:CUR
XBT-USD Cross Rate
95.375,39 USD
-1.621,49 -1,67%
cena na otvaranju
96.998,11
prethodna cena na zatvaranju
96.996,87
ovogodišnja zarada
2,1997%
dnevni raspon
91.304,57 - 97.992,76
raspon u 52 nedelje
49.212,74 - 109.241,11
ETF društva Bitwise Asset Management omogućiće investitorima izloženost bitcoinu i etheru u skladu sa njihovom tržišnom kapitalizacijom. Struktura fonda će biti slična postojećim ETF-ovima koji direktno poseduju bitcoin ili ether, dodaje Bloomberg.
Vrednost bitcoina, najveće i najstarije kriptovalute, pala je početkom prošle nedelje ispod 100 hiljada dolara, da bi krajem nedelje ponovo porasla. U petak, u trenutku pisanja članka, bitcoin se trgovao po ceni od oko 104 hiljade dolara.
Šta se dešavalo na naftnim tržištima
Cene nafte su prošle nedelje porasle, dok tržišta analiziraju najave američkog predsednika o uvođenju carina na robu iz Meksika i Kanade, pri čemu ostaje otvoreno pitanje da li će nafta biti izuzeta.
Predsednik Trump želi niže cene nafte, što je jasno izrazio pre nekoliko dana na Svetskom ekonomskom forumu u Davosu, kada je od naftnog kartela OPEC zahtevao da snizi cene. Takođe, pre nekoliko dana američke komercijalne zalihe crnog zlata su povećane za 2,86 miliona barela, izjavili su za Bloomberg izvori upućeni u ocenu Američkog naftnog instituta.
Nafta je prošle nedelje pala, pri čemu je cena za barel (159 litara) severnomorske nafte brent opala za 1,8 odsto (76,9 dolara po barelu), a cena za barel zapadnoteksaške nafte WTI za 2,5 odsto (72,7 dolara po barelu).
Šta je obeležilo region
Akcije hrvatske kompanije Dalekovod skočile su za 25 odsto u poslednjih mesec dana. Akcije kompanije, koja je u većinskom vlasništvu hrvatskog Končara, porasle su u prvom mesecu 2025. godine sa nivoa od 3,54 evra na sadašnjih 4,50 evra, izveštava Bloomberg Adria Hrvatska.
Čini se da se talas dekarbonizacije preliva i na Dalekovod. Društvo, koje je pre deset godina prolazila kroz predstečajno poravnanje, danas je u znatno boljoj poziciji, bar sudeći po očekivanjima investitora. Prosečan redovan dnevni promet akcija Dalekovoda na Zagrebačkoj berzi je u 2024. godini iznosio 31,5 hiljada evra, što je skočilo na ovogodišnjih 189 hiljada evra.
Berzanski pobednik nedeljnog trgovanja bila je Ljubljanska berza. Na nedeljnom nivou slovenački berzanski indeks SBITOP porastao je za 2,6 odsto, dok je hrvatski indeks CRO10 zabeležio rast od 0,9 odsto. Slovenački indeks SBITOP beleži izvanrednu godinu, s obzirom na to da je u januaru porastao čak za 13,9 odsto.
"Regionalno tržište i dalje beleži pozitivne stope rasta, naročito indeks SBITOP, koji nastavlja da raste na krilima dobrih rezultata većih vodećih kompanija, kao što su Krka, Petrol, NLB i Luka Koper", ističe analitičar Blažeković.
Poslovne rezultate je objavio i farmaceutski gigant Krka iz Novog Mesta, koji je u 2024. godini ostvario prihode od 1,91 milijarde evra, što je šest odsto više nego prethodne godine, izjavio je predsednik uprave Krke Jože Colarič i naglasio da je reč o proceni, jer revizori tek treba da završe svoj posao. "Približavamo se prodaji od dve milijarde evra", rekao je Colarič. Čak 94 odsto prodaje grupa je ostvarila van Slovenije. Procenjuje se da je neto dobit iznosila 353,4 miliona evra.
Šta ćemo pratiti naredne sedmice
Analitičar Blažeković navodi da će ove sedmice akcenat biti stavljen na poslovne rezultate četvrtog kvartala 2024. "U fokusu će biti evropske banke, kod kojih očekujemo nastavak dobrih rezultata zahvaljujući višim neto kamatnim maržama. Generalno, evropske akcije ostaju privlačne samo na osnovu vrednovanja, ali raspoloženje i geopolitički razlozi ne podržavaju veću izloženost portfolija", zaključuje.
Ponedeljak, 3. februar
• U Kini, evrozoni i SAD biće objavljeni podaci o indeksu PMI u proizvodnom sektoru
• Eurostat će objaviti podatke o inflaciji u januaru.
Utorak, 4. februar
• U SAD će biti objavljeni podaci o novim radnim mestima.
• O poslovnim rezultatima izveštavaće Alphabet.
• Surs će objaviti podatke o izvozu i uvozu robe za decembar.
Sreda, 5. februar
• U Kini, evrozoni i SAD biće objavljeni podaci o indeksu PMI u uslužnom sektoru.
• U Rusiji će biti objavljeni podaci o nezaposlenosti i porastu plata.
• O poslovnim rezultatima izveštavaće Novo Nordisk, Disney, Toyota i Cinkarna Celje.
Četvrtak, 6. februar
• U Nemačkoj će biti objavljeni podaci o fabričkim porudžbinama.
• Eurostat će objaviti podatke o maloprodaji.
• U SAD će biti objavljeni podaci o nadoknadama za nezaposlene.
• Bank of England će doneti odluku o kamatnim stopama.
• O poslovnim rezultatima izveštavaće Amazon.
• Surs će objaviti podatke o inflaciji.
Petak, 7. februar
• U Nemačkoj će biti objavljeni podaci o spoljnotrgovinskom bilansu.
• Izveštaj o zapošljavanju u SAD za januar.