Akcije u Evropi ostale su u zelenom pred odluku Federalnih rezervi SAD o kamatnim stopama. Analitičari uglavnom očekuju da promene neće biti, a pažnja će biti usmerena ka porukama predsednika Jeromea Powella.
Proizvodni sektor u Ujedinjenom Kraljevstvu može da malo odahne jer je PMI indeks za ovaj sektor napredovao za pola indeksnog poena u odnosu na septembar. S druge strane, ovaj rezultat je lošiji od preliminarnog izveštaja.
Od kompanijskih vesti izdvaja se kvartalni izveštaj Aston Martina, čije su akcije pale za blizu 20 odsto nakon što je proizvođač automobila naniže revidirao projekciju proizvodnje za godinu. I sami finansijski rezultati kompanije bili su gori od očekivanja analitičara.
Opširnije
Obim emisija novog duga u SAD rastao, ali manje od očekivanja
Iz ministarstva su saopštili da će sledeće nedelje na kvartalnoj aukciji za refinansiranje ponuditi hartije vredne 112 milijardi dolara.
01.11.2023
Štimovanje politike BOJ je vesnik viših prinosa širom sveta
Centralna banka je prilagodila politiku kontrole prinosa tako da dozvoli dugoročnijim obveznicama da imaju više prinose.
31.10.2023
Evropski ulagači u obveznice veruju da će inflacija naglo usporiti
Očekuje se da je inflacija pala na 3,1 odsto, na najniži nivo u više od dve godine.
31.10.2023
Farmaceutska kompanija GSK PLC zabeležila je prihode od prodaje za četiri odsto veće od istog kvartala prethodne godine, ali je rast još veći ako se ne uzme u obzir prodaja lekova za kovid 19 (10 odsto).
Poslovna dobit je tako porasla za 64 procenta i dostigla je dve milijarde funti, piše u finansijskom izveštaju britanske kompanije za treći kvartal.
Obveznice su i danas u centru pažnje investitora u SAD. Ministarstvo finansija SAD povećalo je obim prodaje dugoročnih hartija od vrednosti, doduše nešto manje nego što je većina učesnika na tržištu očekivala. Ovaj potez bi mogao da se shvati i kao signal da zvaničnike brine rast prinosa u poslednjih nekoliko meseci.
Iz ministarstva su saopštili da će sledeće nedelje na kvartalnoj aukciji za refinansiranje ponuditi hartije vredne 112 milijardi dolara, i sa dospećem za tri, 10 i 30 godina. Mnogi veliki brokeri su predviđali iznos od 114 milijardi dolara, što bi predstavljalo isti tempo povećanja prodaje kao u avgustu.
S druge strane, Evropa je zabeležila najgori oktobar od 2014. što se tiče novih emisija duga. Rast prinosa na američki dug, ali i rat između Izraela i Hamasa smanjili su obim prodaje, pa su u oktobru na nivou Evrope prodate dužničke hartije u vrednosti od oko 70 milijardi evra (u 2020. godini taj iznos je u oktobru bio dvostruko veći).
FTSE 100 je napredovao za 0,28 odsto, dok je francuski CAC 40 uvećao svoju vrednost za 0,68 odsto. Nemački DAX je na zatvaranju vredeo 0,76 odsto više u odnosu na prethodni dan.
- U pisanju teksta pomogli Liz Capo McCormick i Ronan Martin.