Američka tržišta nedelju su završila između dobitaka i gubitaka, i ne može se reći da je dan doneo previše uzbuđenja. Statistički podaci objavljeni u petak nisu uspeli da promene stav učesnika na tržištu koji još uvek očekuju da će Federalne rezerve na sledećem sastanku odlučiti da naprave pauzu u ciklusu podizanja kamatnih stopa, ali još uveke neće proglasiti pobedu nad inflacijom.
Anketa Univerziteta u Mičigenu pokazuje da sada domaćinstva očekuju da će inflacija tokom sledeće godine iznositi 3,3 odsto, a ne 3,4 odsto, koliko su očekivali u julu. Desetogodišnja očekivanja inflacije iznose 2,9 odsto, što je za 10 baznih poena niže u odnosu na prošlomesečnu anketu. Odvojeni izveštaj pokazuje da su proizvođačke cene u julu blago porasle, najviše zbog uslužnog sektora.
"Sa podacima univerziteta koji su objavljeni danas, nemamo podatke koji bi ukazivali na promenu", napisao je Ian Lyngen, glavni strateg za američka tržišta u kompaniji BMO Capital Markets. "Dovoljno je reći da je petak po podne vreme poznato po ispresecanom trgovanju gde je teško da se ustanovi stalan trend. Stoga, treba se uzdržati od sudova dok vikend ne prođe", dodao je.
Opširnije
Proizvođačke cene u SAD nadmašile očekivanja, usluge jake
Indeks proizvođačkih cena za krajnju potražnju porastao je za 0,3 odsto prošlog meseca, prema podacima koje je u petak objavio Biro za statistiku rada.
11.08.2023
Bazna inflacija u SAD beleži najmanja uzastopna povećanja u dve godine
Ključna mera potrošačkih cena u SAD je samo skromno porasla drugi mesec, pojačavajući nadu da Federalne rezerve mogu ukrotiti inflaciju bez izazivanja recesije.
10.08.2023
Williams: Fed će tek sledeće godine smanjivati stope, ako inflacija dozvoli
Potreba za još povećanja stope ostaje otvoreno pitanje, rekao je Williams.
07.08.2023
CT10:GOV
97,59375 USD
cena na otvaranju
98,15625
prethodna cena na zatvaranju
98,1015625
dnevni raspon
0,00 - 0,00
raspon u 52 nedelje
97,58 - 99,44
Investitori su se poslednjih dana okrenuli gotovini i obveznicama, i izašli iz pozicija u akcijama američkih kompanija, rekli su ranije tokom dana stratezi kompanije Bank of America Corp.
Investicioni fondovi okrenuti gotovini u nedelji od drugog do devetog avgusta privukli su 20,5 milijardi dolara, a ulagači su u obveznice "sipali" još 6,9 milijardi dolara, rekao je tim analitičara predvođen Michaelom Hartnettom, pozivajući se na podatke kompanije EPFR Global. U međuvremenu, akcije u SAD zabeležili su prvi neto pad priliva u poslednje tri nedelje (1,6 milijardi).
Hartnett je rekao da je priliv gotovine od početka kvartala dostigao 145 milijardi dolara, a da je priliv u obveznice dostigao 127 milijardi dolara. Nastavak ovakvih kretanja rezultirao bi obaranjem godišnjeg rekorda od 206 milijardi dolara.
Investitori su krenuli da "beže" u tržišta novca još kada su Federalne rezerve krenule da podižu kamatne stope u sklopu najagresivnijeg ciklusa monetarnog zaoštravanja u poslednjih nekoliko decenija. Tržište obveznica je, s druge strane, beležilo trzavice, a glavni razlog je bio strah od recesije i od dužine trajanja režima visokih kamatnih stopa.
Vrednost indeksa Dow Jones Industrial Average u odnosu na četvrtak skočila je za 0,3 odsto, dok su indeksi S&P 500 i Nasdaq 100 nazadovali za po 0,1 i 0,67 odsto.
- U pisanju teksta pomogla Rita Nazareth.