Inflacija proizvođačkih cena u SAD ubrzala se u julu, pretežno zbog jačanja određenih kategorija usluga, nakon revidiranja naniže podataka za prethodni mesec. Indeks proizvođačkih cena za krajnju potražnju porastao je za 0,3 odsto prošlog meseca, prema podacima koje je u petak objavio Biro za statistiku rada. Proizvođačke cene su se povećale za 0,8 odsto u odnosu na prethodnu godinu, što je manje poželjno u poređenju sa indeksom od pre godinu dana.
Normalizacija globalnih lanaca snabdevanja, slabija tražnja u inostranstvu i širi prelaz potrošačkih troškova sa roba na usluge su generalno pomogli da se ublaže inflacioni pritisci na nivou proizvođača tokom protekle godine. Međutim, sada se ponovo stvaraju nepovoljni faktori kako cene nafte rastu.
Troškovi usluga su porasli najviše u skoro godinu dana, što odražava povećanja u kategorijama kao što su upravljanje portfoliom, ambulantna nega i prevoz putnika.
Opširnije
Bazna inflacija u SAD beleži najmanja uzastopna povećanja u dve godine
Ključna mera potrošačkih cena u SAD je samo skromno porasla drugi mesec, pojačavajući nadu da Federalne rezerve mogu ukrotiti inflaciju bez izazivanja recesije.
10.08.2023
Bazna inflacija u SAD verovatno je usporila i u julu
Ukupna inflacija je porasla za 0,3 odsto, a bazna za 0,2 odsto, predviđaju ekonomisti.
10.08.2023
Fed pojačava kontrolu nad bankama koje imaju veze s kriptom
Ovo je najnoviji potez američkih regulatora u naporima da ograniče dodir banaka s kriptom.
09.08.2023
Williams: Fed će tek sledeće godine smanjivati stope, ako inflacija dozvoli
Potreba za još povećanja stope ostaje otvoreno pitanje, rekao je Williams.
07.08.2023
Meko sletanje u SAD? Čak ni Fed ne veruje u to
Meko sletanje - inflacija pada na dva odsto i ekonomija bez recesije.
01.08.2023
Fjučersi na akcije su pali, dok su prinosi državnih obveznica SAD i dolar porasli nakon objavljivanja ovih podataka.
Cene dobara su blago porasle, uz snažan rast cena hrane od novembra. Cena osnovnih dobara, isključujući hranu i energiju, ostala je nepromenjena nakon pada u junu. Slabije cene dobara u proteklim mesecima su se prelile na potrošače u obliku nižih cena – što je poznato kao deflacija.
Ovi podaci dolaze nakon svežih podataka o inflaciji objavljenih u četvrtak, koji su pokazali da ključna mera potrošačkih cena, isključujući hranu i energiju, beleži najmanje uzastopne mesečne dobitke u više od dve godine. To će verovatno sprečiti američku centralnu banku da poveća kamatne stope na svom sastanku u septembru.
- U pisanju pomogla Molly Smith.