Globalne obveznice približavaju se svom najgorem mesecu u istoriji dok se ulagači spremaju za nalet povećanja kamatnih stopa sledeće nedelje, uključujući i najagresivnije pooštravanje u SAD od maja 2000. godine.
Bloombergov globalni agregatni indeks ukupnog prinosa izgubio je 4,9 odsto u aprilu, što ga je stavilo na put za najveći mesečni pad od početka merenja 1990. godine. Trogodišnji prinosi Australije popeli su se čak sedam baznih bodova na 2,74 odsto, dok je dvogodišnja stopa duga Novog Zelanda skočila osam baznih bodova na 3,39 odsto.
Strahovi od ubrzanja inflacije torpedirali su obveznice širom sveta, uz smanjeno snabdevanje ruskim gasom Poljskoj i Bugarskoj i rastuću australijsku inflaciju, koja je podstakla očekivanja da bi se propast mogla nastaviti. Trgovci swap-om procenjuju porast stope od pola boda od strane Federalnih rezervi 4. maja, a takođe vide kako Banka za novčane rezerve Australije (Reserve Bank of Australia) i Engleske banke (Bank of England) sledeće nedelje povećavaju troškove pozajmljivanja.
Volatilnost na tržištima sa fiksnim dohotkom verovatno će ostati povišena jer ulagači procenjuju mogućnost da bi agresivno pooštravanje od strane velikih centralnih banaka moglo poremetiti globalni rast.
U univerziumu korporativnog duga, hartije od vrednsoti visokog kvaliteta do sada su ovog meseca izgubili 5,3 posto, prema Bloombergovom globalnom merilu za više valuta, što ih je dovelo na put za najveći mesečni pad od marta 2020. kada je pandemija potresla finansijska tržišta.
"Današnje tržište nudi vrlo ograničenu sigurnost i veliku neizvesnost", napisali su stratezi Bank of America Mark Cabana i Bruno Braizinha. "Trenutna neizvesnost podstaknuta je makro i inflacijskom pozadinom i geopolitičkim napetostima, za koje će biti potrebno vreme da se razreše. Svetske centralne banke takođe su odgovorne za povećanu neizvesnost".