Meta je predstavila novu samostalnu aplikaciju sa veštačkom inteligencijom, kojom želi da konkuriše popularnim četbotovima, kao što je ChatGPT kompanije OpenAI. Asistent sa veštačkom inteligencijom, nazvan Meta AI, zasnovan je na sopstvenoj tehnologiji velikih jezičkih modela kompanije, nazvanoj Llama. Do sada je bio ugrađen u različite društvene aplikacije kompanije, kao što su Instagram, WhatsApp i Facebook. Sa novom samostalnom aplikacijom korisnici mogu pristupiti Meta AI bez potrebe za korišćenjem drugih proizvoda Mete.
"Meta AI dizajniran je kao vaš lični AI – što znači da je pre svega namenjen glasovnoj komunikaciji," rekao je izvršni direktor Mark Zuckerberg u video snimku objavljenom na Instagramu. Glasovno usmerenog digitalnog asistenta opisao je kao alat koji može pomoći korisnicima u praćenju vesti ili pri ličnim dilemama.
Opširnije

Mladi i veštačka inteligencija - odnos koji će definisati budućnost
"Osim ako niste sveštenik ili možda sportista, vaš sektor se upravo menja pod uticajem tehnoloških inovacija", rekao je predavač na francuskoj obrazovnoj ustanovi Polytechnique Aleksandar Protić.
06.03.2025

ChatGPT bira sportske vesti i čitaocima štedi vreme
Realni manjak vremena jedan je od najvećih ograničavajućih faktora u korišćenju medija, posebno u vremenu i društvenim grupama gde dominira stav da čovek ima više para nego vremena. Veštačka inteligencija može pomoći i u ovom problemu, a Bloomberg Adria je eksperimentisala sa sportskim vestima i ChatGPT-jem.
02.03.2025

ChatGPT, Claude, Grok, Le Chat, Gemini - koliko koštaju i koliko su dobri
ChatGPT, Claude, Grok, Le Chat i Gemini su trenutno najnapredniji AI modeli, svaki sa svojim prednostima.
27.02.2025

Borba AI modela - ko je vodeći u svetu veštačke inteligencije
Malo više od dve godine nakon debija ChatGPT-ja, AI scena je znatno razvijenija, a alati zasnovani na veštačkoj inteligenciji postaju uobičajeni. Čiji je najbolji?
17.02.2025

Da li je DeepSeek odgovor na rastuće energetske potrebe AI industrije
DeepSeek uzdrmao tržište energije, nakon što je njegov AI model doveo u pitanje dugogodišnje procene energetske potrošnje.
30.01.2025
ChatGPT kompanije OpenAI je nakon svog izdanja 2022. godine brzo postao kulturni fenomen. Izvršni direktor Sam Altman procenjuje da alat nedeljno koristi oko 800 miliona korisnika. Rukovodioci u Meti vide svoj četbot kao drugačije iskustvo – ne samo zbog glasovnih i funkcija za personalizaciju, već i zato što Meta AI crpi podatke iz sopstvenih društvenih mreža.
Korišćenjem podataka sa Meta platformi, nova aplikacija sa veštačkom inteligencijom će automatski posedovati znanje o interesovanjima svojih korisnika. "Meta AI će moći da sazna mnogo o vama i ljudima do kojih vam je stalo, ako to budete želeli da podelite – i to preko svih naših aplikacija," rekao je Zuckerberg. Nova samostalna aplikacija će sadržati i društveni tok objava, gde će korisnici moći da dele primere upotrebe veštačke inteligencije, a istovremeno će biti povezana i sa Metinim pametnim naočarima Ray-Ban Meta. "Ovo je tek početak dugoročnog razvojnog procesa koji je pred nama," dodao je Zuckerberg.
Meta je aplikaciju predstavila neposredno pre svoje prve konferencije posvećene veštačkoj inteligenciji, nazvane LlamaCon, koja se održava u Menlo Parku u Kaliforniji. Na događaju je kompanija predstavila i novu platformu za programere, nazvanu Llama API, zajedno sa inicijativama za poboljšanje brzine rada modela i bolje otkrivanje i sprečavanje zloupotreba veštačke inteligencije, kao što su prevare, obmane i phishing napadi.