Apple, nekada neprikosnoveni kralj tehnologije, sada je na udaru na mnogim frontovima, iako je to druga najvrednija kompanija na svetu, sa tržišnom valuacijom od 2,61 biliona dolara.
Kineska potražnja za njihovim proizvodima se hladi, App Store je na udaru kritika evropskih regulatora, a projekat automobila koji je trebalo da uđe na velika vrata je gotov, piše Bloomberg.
Nakon što je prošle godine dostigao vrednost od istorijskih tri biliona dolara, Apple je poslednjih nedelja je izgubio stotine milijardi dolara, što je kompaniju gurnulo ispod Microsofta.
Opširnije
EU izrekla antimonopolsku kaznu od 1,8 milijardi evra za Apple
Kazna veća od očekivane prva je koju će EU izreći Appleu.
04.03.2024
Kraj EV sna - da li se Apple plaši da je izgubio početnu prednost u AI trci?
Tehnološki div Apple odustaje od proizvodnje električnih automobila, napuštajući projekat nakon skoro decenije i više milijardi uloženih dolara.
28.02.2024
Apple Vision Pro: šta korisnici mogu da očekuju od revolucionarne tehnologije
Apple je uspeo da naelektriše kompletan svet tehnologije najavom naočara za pomešanu realnost koje je nazvao Vision Pro.
02.03.2024
FT: EU će kazniti Apple sa oko 500 miliona evra zbog muzičkih usluga
Evropska unija je blizu odluke da kazni Apple Inc, što bi bila prva kazna protiv monopola.
18.02.2024
Evo izazova sa kojima se Apple suočava širom sveta, prema pisanju Bloomberga:
1. Pritisak Evropske unije
Regionalni zakon o digitalnim tržištima stupa na snagu, što je pretnja za kompaniju čiji ekosistem podstiče one koji koriste Apple hardver da kupuju Appleove proizvode i usluge. Korisnici će prvi put moći da preuzimaju softver izvan App Storea.
Apple se dugo borio protiv toga, tvrdeći da će te promene pogoršati korisničko iskustvo i bezbednost softvera.
Ne samo to, već je EU nedavno kaznio Apple kaznom od dve milijarde dolara zbog istrage o navodima da je otežavao konkurenciji u polju striminga muzike, uključujući Spotify Technology.
2. Ministarstvo pravde SAD
Ministarstvo pravde već pet godina radi na slučaju protiv kompanije i sve je bliže podnošenju tužbe. Njegovi antimonopolski organi navode da je Apple nametnuo softverska i hardverska ograničenja na svoje iPhone i iPad uređaje koja otežavaju konkurentima da se takmiče.
3. Veštačka inteligencija
Otkako je OpenAI-jev ChatGPT eksplodirao u javnoj svesti 2022. godine, tehnološke kompanije se utrkuju da dodaju više generativnih funkcija veštačke inteligencije. Apple je upadljivo izostao iz ovog ludila, što je izazvalo zabrinutost da zaostaje u vitalnoj novoj oblasti. Kompanija je uverila investitore da je veštačka inteligencija odavno utkana u njen softver i usluge, ali je jasno da Apple treba da napravi veći zaokret.
4. Kina
Apple se već mesecima bori sa padom prodaje u Kini. Prema podacima Counterpoint Researcha, prodaja iPhonea u toj zemlji pala je za 24 odsto tokom prvih šest nedelja ove godine. Celo tržište pada, ali Apple sada pada brže od lokalnih konkurenata.
5. Apple Car
Kada su prošle nedelje prvi put izašle vesti da Apple gasi svoj projekat električnog automobila, investitori su bili zadovoljni. Na kraju krajeva, to je značilo da kompanija više ne troši milijarde dolara na to. Ali propast projekta na kraju ostavlja Apple bez velikog novca na vidiku. Koliko god da je bilo teško napraviti električno vozilo, Apple je mogao da naplati 100.000 dolara za takav proizvod.
6. Vision Pro
Apple je ušao u novu kategoriju proizvoda 2024. godine, a to je tržište mešovite stvarnosti (XR). Naočare Vision Pro, koje su debitovale 2. februara, oduševile su recenzente i privukle korisnike. Ali to je i dalje proizvod od 3.500 dolara. Naočare su preteške da se nose dugo, a mnogi programeri softvera su odustali od kreiranja namenskih aplikacija za njih.
7. Tableti
Više od decenije nakon što je iPad postao hit, mnogi potrošači su se odljubili od tableta. Ukupna prodaja uređaja pala je na najniži nivo prošle godine od 2011, prema istraživačkoj firmi IDC. To, naravno, nije problem samo za Apple, ali je kompanija dominantni prodavac tableta, i na nju otpada otprilike 40 odsto isporuka.
8. Pametni sat
Apple je nedavno morao da prestane da prodaje verziju sata sa senzorom za kiseonik u krvi, što je rezultat pravne borbe sa proizvođačem medicinskih uređaja Masimo. Satovi su centralni deo sektora za nosive uređaje, dom i dodatnu opremu, što je biznis koji je prošle godine ostvario više od 10 odsto prihoda, ili skoro 40 milijardi dolara.
9. Odliv talenata
Promena izvršnih direktora je redovna stvar u Appleu, ali proizvođač iPhonea izgubio je neke od svojih najuglednijih lidera poslednjih meseci, posebno u svom dizajnerskom timu.
10. Težak kvartal
Sledeći kvartalni izveštaj kompanije Apple trebalo bi da teško padne investitorima. Kompanija je već upozorila da će rezultati delovati loše kada se uporede sa istim periodom iz prethodne godine, pošto se tada Apple otresao poslednjih ograničenja u snabdevanju povezanim sa kovidom, a prodaja je rasla zbog nagomilane potražnje.