Evropska unija je blizu odluke da kazni Apple Inc, što bi bila prva kazna protiv monopola, i da zabrani pravila App Storea za koje unija veruje da onemogućavaju konkurenciju, navodi Financial Times.
Očekuje se da će kazna od oko 500 miliona evra biti objavljena sledećeg meseca, rekao je FT, pozivajući se na pet izvora koje nije imenovao. Apple bi mogao biti kažnjen sa čak 10 odsto svoje godišnje globalne prodaje.
Istragu je pokrenula pritužba 2019. od strane švedske kompanije Spotify Technology SA, koja je tvrdila da je bila prinuđena da poveća cenu mesečne pretplate kako bi pokrila troškove nastale navodno zbog načina na koji App Store funkcioniše.
Opširnije
Hoće li napetosti između SAD i Kine konačno naštetiti Appleu u 2024?
Nijedna američka tehnološka kompanija nije se kladila toliko dobro u ekonomsku zavisnost između Kine i SAD kao Apple.
14.02.2024
Apple je prekinuo neslavni niz, nova briga je Kina
Tehnološki gigant Apple je u poslednjem kvartalu 2023. ostvario prihod od 119,6 milijardi dolara, što je za dva procenta više nego prethodne godine.
02.02.2024
Osam gedžeta koji bi mogli da obeleže 2024.
Ovo bi mogla da bude važna godina za potrošačke gedžete i usluge.
04.02.2024
Microsoft postao druga kompanija na svetu vredna tri biliona dolara
Optimizam oko veštačke inteligencije podstakao je naizgled nezaustavljiv napredak softverskog giganta.
24.01.2024
Evropska komisija se u februaru 2023. uključila u takozvana Appleova "pravila protiv upravljanja" (engl. anti-steering rules) u zvaničnoj optužnici, rekavši da su uslovi nepotrebni i da su kupci zbog toga bili suočeni sa višim cenama.
Početkom 2022. godine, Apple je počeo da dozvoljava Spotifyju i drugim muzičkim servisima da preusmeravaju korisnike sa aplikacija na veb da bi se prijavili za pretplatu. Ovo zaobilazi Appleovo pravilo da uzima čak 30 odsto prihoda i daje potrošačima više opcija za cene i pretplate. Ali Spotify je uzvratio, saopštivši u junu da ograničenja i dalje postoje i da su promene "samo za pokazivanje".
Osim što je napadala firme zbog zloupotreba, Komisija, antimonopolska ruka EU, takođe je progurala nova pravila kako bi sprečila kršenje konkurencije od strane tehnoloških firmi pre nego što se kršenje i desi. Zakon o digitalnim tržištima (Digital Markets Act - DMA) stupa na punu snagu u martu 2024. i navodi niz stvari koje treba i ne treba raditi.
Prema DMA, biće nezakonito da najmoćnije firme daju prednost svojim uslugama u odnosu na usluge rivala.