Velika Britanija organizovala je prvi samit posvećen bezbednosnoj regulaciji veštačke inteligencije, a u Bletchley Parku nadomak Londona okupile su se desetine političara, akademika i predstavnika korporativnog sveta. Na marginama skupa, ali i na sastancima, ne može se pobeći od geopolitičkih tenzija - ali znak dobre volje Londona bila je i pozivnica Kini.
Britanska vlada označila je AI Safety samit kao prvu priliku da se na globalnom nivou otvori diskusija o dometu i rizicima ubrzanog razvoja veštačke inteligencije. Među zvanicama iz 27 država našla se čak i Kina, uprkos geopolitičkim tenzijama između Pekinga i zapadnih zemalja koje su ove godine naročito eskalirale upravo na polju naprednih tehnologija. Međutim, mnoge zvanice su preskočile skup, među njima i nemački kancelar i francuski predsednik, ali Evropsku uniju predstavljala je Ursula von der Leyen, a SAD potpredsednica Kamala Harris.
“Britanska vlada je zadovoljna što su uspeli da izdaju zajedničko saopštenje koje su potpisale Velika Britanija, SAD, EU, Japan, Saudijska Arabija i, što je posebno važno, Kina. Dakle, oko 28 nacija je potpisalo saopštenje kojim se prepoznaje potreba za zaštitom od “katastrofalnih rizika koji proističu iz generativne veštačke inteligencije”, kaže za Bloomberg Adria Connect novinar Bloomberga sa skupa u Bletchley Parku Tom Mackenzie.
AI bi mogla "da dovede u pitanje stabilnost finansijskih institucije ili finansijski sistem u celini".
11.10.2023
I dok Kina vodi na polju regulacije AI-ja, za njom idu i Sjedinjene Države, koje počinju da stežu zakonski obruč oko tehnoloških sektora - ali Evropa u tom pogledu ostaje uzdržana.
“Postoji tenzija između želje donosilaca odluka i vlada da dopusti inovacijama da se razvijaju, kako bismo svi imali benefit od veštačke inteligencije, i egzistencijalnih rizika povezanih sa naprednim AI modelima. EU radi na svom regulatornom okviru, EU AI Acts i nadaju se da će on stupiti na snagu 2024. godine”, kaže Mackenzie.
Vašu prijavu nije moguće sačuvati. Molimo vas, pokušajte ponovo.
Uspešno ste se prijavili.
U saopštenju uoči samita, potpredsednica SAD Kamala Harris posebno se osvrnula na tehnološki sektor, koji je od kraja 2022. godine značajno profitirao zahvaljujući ubrzanom razvoju generativne veštačke inteligencije.
"Istorija je pokazala da u odsustvu regulacije i nadzora, neke tehnološke kompanije prioritizuju profit u odnosu na dobrobit korisnika, bezbednost zajednice i stabilnost demokratije", rekla je Harris.
Uoči samita, britanska vlada naručila je i analize najavljenih sofisticiranih AI modela koji će izaći u narednih godinu dana, a u njihovom pisanju učestvovali su timovi iz šest tech kompanija, među kojima su OpenAI, Google i Meta, čiji predstavnici ujedno prisustvuju samitu.
Među zvanicama su i vlasnik Tesle, platforme X (ranije Twitter) i SpaceX-a, Elon Musk, osnivač Googlea, Demis Hassabis, kao i izvršni direktor OpenAI-ja Sam Altman.
“Oni su uključeni u ove diskusije, ali i tu postoji podela. Podeljeni su po pitanjima toga koliko daleko regulacija treba da ide i šta se uopšte može smatrati rizicima”, kaže Mackenzie.
O tome kakva atmosfera vlada na samitu, kako je dočekana Kina i šta su ključne teme diskusija, detaljnije u razgovoru u videu.
Od danas, korisnici Yettela moći će da svoj pripejd broj registruju i putem Portala za elektronsku identifikaciju (eID). Do sada korisnici su mogli da jednostavno i potpuno digitalno svoj broj registruju u Yettel aplikaciji, a sada na raspolaganju imaju još jednu mogućnost kojom će zaštiti svoj neregistrovani broj od isključenja.
Zeleni startapi poslednjih godina doživljavaju ubrzani rast širom sveta. Održivost i borba protiv klimatskih promena postali su prioriteti za mnoge zemlje, što je dovelo do povećanih investicija u zelene tehnologije.
Uz najavljene investicije koje će premašiti 200 milijardi dolara, velike tehnološke kompanije fokusiraju se na stvaranje (zajedničke) digitalne infrastrukture.
Svedočimo i učestvujemo, gotovo na dnevnom nivou, u tehnološkim transformacijama u kojima digitalna rešenja, veštačka inteligencija i inovacije preoblikuju naše životno i radno iskustvo, posebno u segmentu trgovine.
Od danas, korisnici Yettela moći će da svoj pripejd broj registruju i putem Portala za elektronsku identifikaciju (eID). Do sada korisnici su mogli da jednostavno i potpuno digitalno svoj broj registruju u Yettel aplikaciji, a sada na raspolaganju imaju još jednu mogućnost kojom će zaštiti svoj neregistrovani broj od isključenja.