Severna Makedonija izdvojila se kao predvodnik 5G telekomunikacija u Srednjoj i Jugoistočnoj Evropi, pokazuju podaci koje je ovih dana objavila Ookla, jedna od najpoznatijih svetskih platformi za merenje brzine telekomunikacija. Prema podacima za drugo tromesečje, medijalna brzina 5G mreža u Severnoj Makedoniji bila je 317,91 megabit u sekundi (Mbps). Još je jedino u Bugarskoj izmerena brzina veća od 200 Mbps, dok se na trećem mestu sa 192,13 Mbps našla Hrvatska.
Među državama za koje Ookla navodi podatke ne nalaze se Bosna i Hercegovina, Srbija i Albanija, ali objavljeno saopštenje svejedno daje prilično dobru sliku o stanju 5G tehnologije na istoku Evrope. Na dnu se, po izmerenim brzinama, nalaze Poljska i Mađarska.
"U Srednjoj i Istočnoj Evropi napredak i prepreke razvoja 5G tehnologije postaju sve očitiji", komentarišu u Ookli. Poljska, najveće tržište i država koja je s uvođenjem 5G mreža kaskala za drugima, nedavno je odlučila alocirati tzv. C-pojas radiofrekvencijskog spektra, što se ocenjuje kao "pozitivan korak napred". Druge države takođe prilagođavaju svoje mreže i realociraju frekvencije, a deo tog procesa je i gašenje 3G mreža. Time se oslobađaju radijske frekvencije za nove tehnologije.
Opširnije
Karići, Norvežani, Česi pa Emiraćani – kratka istorija Yettela
Tokom devedesetih godina ono što je danas poznato kao Yettel u to vreme nosilo je naziv Mobtel Srbija i bilo je zajedničko preduzeće BK Trejda i javnog preduzeća PTT saobraćaja Srbija.
02.08.2023
Yettelov novi vlasnik je najveći akcionar kompanije Vodafone
Iz e& objavili su da im je profit u drugom kvartalu porastao za 3,8 odsto na 681 milion dolara.
02.08.2023
Ericsson NT prodajom unutar grupe nadoknadio pad na stranom tržištu
Tokom 2022. godine 45,7 odsto prihoda odnosilo se na prodaju Ericssonu, dok za prvih šest meseci 2023. godine iznosi 52,4 odsto.
26.07.2023
Ko profitira u telco industriji kada se razdvoje biznisi?
Etisalat, telekom grupacija iz UAE, zainteresovana je za kupovinu vlasništva u Yettelu i Cetinu.
25.07.2023
Ericsson u drugom kvartalu izgubio 52 miliona evra
Rezultat je posledica troškova restrukturiranja i oštrog pada prodaje u Severnoj Americi.
14.07.2023
Tako je slovenački operater A1 svoju 3G mrežu ugasio krajem juna, dok ju je Telekom Slovenije isključio još prošle jeseni. Slovak Telekom takođe namerava isključiti 3G mrežu ove godine, a i operater Orange je još ranije najavio gašenje te usluge i u Slovačkoj i u Poljskoj. T-Mobile će takođe ugasiti 3G u Poljskoj do kraja ove godine, navodi Ookla.
Izmerene brzine po pojedinim operaterima potvrđuju severnomakedonsku dominaciju. Severna Makedonija jedina je država Srednje i Istočne Evrope s dva telekoma u vodećih pet po izmerenim brzinama. Uz njih, u vodećih deset po dva predstavnika imaju još Bugarska i Hrvatska. Pojedinačni podaci pokazuju kako pod istim brendom može biti priličnih razlika.
Na primer, A1 je vodeći telekom po 5G brzinama u Bugarskoj i pri samom vrhu u Severnoj Makedoniji, dok je u Hrvatskoj A1 onaj koji kvari prosek s najgorim rezultatima. To je još vidljivije unutar Deutsche Telekom grupe. Makedonski Telekom je pri samom vrhu po brzini, iako se njegov većinski vlasnik, Magyar Telekom, nalazi među najgorima. Obe kompanije, kao i Hrvatski Telekom, deo su Deutsche Telekom grupe. Isto tako, dve kompanije pod kapom bivšeg France Telecoma u Rumuniji i Poljskoj, danas pod brendom Orange, takođe se nalaze na suprotnim krajevima tablice brzina.
Ookla je objavila i podatke o brzini 5G mreža po glavnim gradovima država Srednje i Istočne Evrope. Očekivano, na samom vrhu je Skoplje, gde se medijalna brzina preuzimanja bliži 500 Mbps, a glavni grad Severne Makedonije ne dominira samo po brzini 5G mreže. Na globalnoj listi po rezultatima za jul ove godine Skoplje se nalazi na 25. mestu, odmah iza bugarske Sofije, ali i na višoj poziciji od nekih zapadnoevropskih metropola poput Pariza, Amsterdama, Lisabona, Berlina ili Rima.
Nakon Sofije, koja se po 5G brzinama u regionu smestila na drugo mesto, dolazi Zagreb s medijalnom brzinom preuzimanja od gotovo 250 Mbps. Slede Ljubljana, Bratislava, Bukurešt, Budimpešta, Prag i na kraju Varšava.
Prosečne brzine komunikacija će širenjem 5G tehnologija verovatno padati. Jedan razlog za to je veće zagušenje s porastom broja korisnika te tehnologije. Drugi razlog je obaveza operatera za pokrivanjem sve većih delova teritorija, za šta su povoljniji niži frekvencijski pojasevi, a to rezultira u manjim brzinama.