Tokom devedesetih godina ono što je danas poznato kao Yettel, u to vreme nosilo je naziv Mobtel Srbija (pun naziv: Mobilne telekomunikacije Srbija) i bilo je zajedničko preduzeće BK Trejda, braće Karić, i javnog preduzeća PTT saobraćaja Srbija. Kompanija je osnovana 1994. godine.
Karići su imali većinsko vlasništvo nad ovim telekomunikacionim preduzećem sa 51 odsto akcija, dok je ostatak pripadao javnom preduzeću.
U narednih desetak godina kompanija na tržište Srbije donosi prve inovacije u oblasti telekomunikacija, kao što su uvođenje prve mobilne mreže, prvih pozivnih brojeva za mobilne telefone, uvela GPRS mrežu, pustila prva 3G mrežu.
Opširnije
Yettelov novi vlasnik je najveći akcionar kompanije Vodafone
Iz e& objavili su da im je profit u drugom kvartalu porastao za 3,8 odsto na 681 milion dolara.
02.08.2023
Emiraćani preuzimaju većinski udeo u Yettelu
PPF-ove firme na prodaju su O2 i Cetin.
02.08.2023
Ko profitira u telco industriji kada se razdvoje biznisi?
Etisalat, telekom grupacija iz UAE, zainteresovana je za kupovinu vlasništva u Yettelu i Cetinu.
25.07.2023
Kvalitet telekomunikacionih usluga je ključan
U poslednjoj deceniji telko sektor je bio izložen različitim pritiscima. Pritisci su bili takvi da prinos na investirani kapital nikada nije bio bliži prosečnom ponderisanom trošku kapitala (WACC).
02.03.2023
Najviše brojeva mobilnih telefona preseljeno u mrežu A1
Operator je ostvario bolji rezultat nego u prethodnom kvartalu.
14.07.2022
Međutim, 2005. godine Vlada Srbije oduzima Mobtelu licencu zbog neisplaćenih dividendi državi, nakon čega država postaje većinski vlasnik ove kompanije (sa 70 odsto akcija), dok je ostatak kupio austrijski konzorcijum. Tada kompanija menja ime u Mobi 63.
Godinu dana kasnije, kompanija ponovo menja vlasnika. Potpuno je preuzima norveška kompanija Telenor za 1,5 milijardi evra na javnoj licitaciji. U to vreme to je bila najskuplje prodata kompanija u Srbiji. Kompanija i ovoga puta menja ime, iz Mobi 63 u Telenor - pod kojim je poslovala sve do prošle godine.
Nakon 12 godina, moglo bi se reći uspešnog poslovanja, Telenor je 2018. godine odlučio da proda Telenor Srbija češkoj kompaniji PPF Group. Iz Telenora je 2018. saopšteno da su oni najveći pojedinačni investitor u Srbiji sa ulaganjem od dve milijarde evra tokom deset godina poslovanja i sa više od tri miliona korisnika.
Tada je Telenor izašao ne samo sa teritorije Srbije, već i iz Crne Gore, Mađarske i Bugarske. Telenor je prepustio kompanije iz ove četiri zemlje u ruke PPF-a za 2,8 milijardi evra. Ovo je tada bilo najveće završeno preuzimanje u telekomunikacijskom sektoru Centralnoistočne Evrope od 2011. godine.
Prošle godine kompaniji je ponovo promenjeno ime i tada je postala Yettel.
Emiraćani preuzimaju većinski udeo u Yettelu
Yettel će ponovo dobiti novog vlasnika, a preuzeće je kompanija Emirates Telecommunication Group Company (e&), preuzeće većinsko vlasništvo u kompanijama PPF Telecom Groupa u Bugarskoj, Mađarskoj, Srbiji i Slovačkoj.
Ova firma iz Ujedinjenih Arapskih Emirata planira da ima 50 odsto plus jednu akciju u bivšim PPF-ovim firmama. PPF će za 50 odsto udela dobiti 2,15 milijardi evra, a preostalu jednu akciju će e& kupiti od isplata u vrednosti od 350 miliona evra u naredne tri godine ukoliko PPF Telecom bude ispunio finansijske ciljeve, naveli su iz kompanija.
Može doći i do povraćaja sredstava u vrednosti do 75 miliona evra ako se finansijski ciljevi ne ostvare.
Transakcija bi trebalo da bude finalizovana u prvom kvartalu 2024. godine ili pre toga.
Kako je poslovao Yettel
U poslednje tri godine kompanija Yettel uglavnom se nalazila na listi 10 najuspešnijih kompanija u zemlji.
Ukoliko se pogledaju finansijski izveštaji kompanije u poslednjih pet godina, za Yettel je najbolja bila 2019. godina, što je inače bila prva godina od kada su kompaniju od Telekoma preuzeli Česi. Tada je kompanija ostvarila neto dobit u iznosu od 89,3 miliona evra. U naredne tri godine, Yettel nije uspeo da ponovi uspeh iz 2019.
Najlošija godina za Yettel bila je 2021, kada je neto dobit kompanije iznosila 62,2 miliona evra.