AI (veštačka inteligencija) asistenti postaju neizostavni alati za preduzeća i pojedince, jer im znatno olakšavaju i unapređuju svakodnevicu - kroz predviđanja njihovih potreba i automatizovanje rutine. U pitanju su inteligentni sistemi koji automatizuju ponavljajuće zadatke, poboljšavaju donošenje odluka i pojednostavljuju radne tokove, omogućavajući profesionalcima da se fokusiraju na poslove koji zahtevaju viši nivo stručnosti, kreativnosti, strateškog razmišljanja ili ljudskog uvida.
Samo u oblasti kreiranja sadržaja, alati zasnovani na veštačkoj inteligenciji povećali su učinak za 58 odsto, pokazuju podaci, omogućivši bržu i efikasniju produkciju. Kako ova napredna tehnologija nastavlja da se razvija, očekuje se da će njena uloga u automatizaciji i optimizaciji dodatno rasti, zajedno sa prisutnošću ličnih AI asistenata.
Ipak, ono što se trenutno prepoznaje kao slaba tačka segmenta AI asistenata jeste njihova neravnomerna zastupljenost po raznim poslovnim sektorima. Drugim rečima, ne prilagođavaju se sve industrije jednakom brzinom ovoj tendenciji. Dok je 57 odsto programera već integrisalo veštačku inteligenciju u svoj rad na kodiranju, samo četiri odsto malih firmi trenutno koristi AI za kreiranje sadržaja. Uz predviđanja da će tržište inteligentnih personalnih asistenata dostići vrednost od 83,66 milijardi dolara do 2030. godine, preduzeća koja ulažu u AI rešenja verovatno će steći konkurentsku prednost u produktivnosti, marketingu i angažovanju korisnika.
Opširnije

Sa srpskim tagom i kroz Hrvatsku, stanovi se više prodaju u Nišu nego u Beogradu
Dok su Ukrajina i Rusija otpočele direktne pregovore o primirju u Istanbulu, Vašington i Peking ugovorili su smanjenje carina na 90 dana.
17.05.2025

AI menja pravila - šta ostaje od klasičnog VC ulaganja
"Neke naše najbolje firme rastu brže nego što su bilo koje firme prethodno u istoriji rasle i to je neverovatno. Potražnja je takva zato što svi počinju da razumeju da mogu biti dva, tri, četiri puta produktivniji ako nauče da koriste AI alate", ističe Rajko Radovanović.
16.05.2025

Trumpovi AI sporazumi sa zemljama Bliskog istoka izazivaju neslaganje u administraciji
Zabrinutost u vezi sa UAE odnosi se na G42, vodeću AI firmu sa sedištem u Abu Dabiju, koja ima istorijske veze sa Huaweijem.
16.05.2025

Razvijate AI? Google finansira - i srpske startapove
Paralelno sa fondom AI Futures Fund, Google nastavlja i sa drugim inicijativama za podršku kompanijama izvan SAD.
16.05.2025
Kako rade AI asistenti
Personalizovani AI sistemi na pametnim telefonima rade tako što uče iz navika i pretraga korisnika, lokacije, govora, poruka, kalendara i drugih podataka, kako bi mu ponudili relevantnije, brže i lakše iskustvo korišćenja uređaja. Bazirani su na mašinskom učenju i obradi prirodnog jezika i često se integrišu sa klaud servisima zarad dodatne snage i preciznosti.

10 primera iz prakse - kako vam mogu služiti AI asistenti
Simultano prevođenje (engl. live translate), Samsung Galaxy S24. U realnom vremenu prevodi govorni ili tekstualni razgovor tokom poziva, što je odlična opcija kada razgovarate sa nekim ko ne govori vaš jezik ili se obe strane ne služe engleskim, već svaka priča na svom maternjem jeziku.
Pametne sugestije (engl. smart suggestions), iPhone. Siri asistent predlaže aplikacije, kontakte, kalendarske stavke i rutine bazirane na vašoj svakodnevici - npr. ujutru vam nudi alarm, po podne podsetnik za trening i tome slično.
Pretraži krug (engl. circle to search), Google Pixel i Galaxy S24. Označite bilo koji deo ekrana (sliku, tekst), a veštačka inteligencija ima zadatak da pretraži šta je to - bez izlaska iz aplikacije, što je idealno za šoping, učenje, putovanja.
Glasovno kucanje (engl. voice typing) sa AI asistencijom, Google Pixel. Veštačka inteligencija razume kontekst, automatski ubacuje interpunkciju i čak menja stil pisanja na osnovu vaše prethodne komunikacije.
Transkript i sažetak sastanaka, Galaxy S24 Notes - Pixel Recorder. Automatski transkribuje sastanke i pravi AI sažetke - korisno za studente, novinare i poslovne korisnike.
Personalizovani pretraživač na iPhoneu (Siri + Spotlight). Appleov lični asistent prepoznaje navike korisnika u pretragama i na Spotlightu, te predlaže rezultate, kontakte ili aplikacije u skladu sa tim (najpribližnije), pre nego što korisnik otkuca ono što mu treba.
Depositphotos
AI obrada fotografija, Pixel i Galaxy AI. Funkcije kao što su Magic Editor (Pixel) ili Generative Edit (Samsung) koriste veštačku inteligenciju za uklanjanje objekata, menjanje pozadine ili izraza lica.
AI pomoć pri pisanju, Samsung Galaxy AI i Pixel. Kada korisnik piše imejl, poruku ili objavu, AI mu predlaže formulacije, prevod, čak i stil (formalno, opušteno, sažeto), nudi gramatički tačne izraze i tome slično, u zavisnosti od vrste poruke. Rezultat je pismenija i konkretnija formulacija.
Pametno planiranje putovanja, Google asistent i Siri. Na osnovu imejlova i lokacije, AI pravi itinerere (engl. roadbook), predlaže vreme polaska na aerodrom, proverava vremensku prognozu.
Lokacijski podsetnici, Google asistent i Siri. Na primer, korisnik izda komandu "Podseti me da kupim mleko kad budem blizu prodavnice", i asistent podseti na to. Vrlo korisno za sve koji neretko ne ponesu spisak za kupovinu ili, po pravilu, zaborave nešto da kupe.
Da li se isplati AI asistent
Iako nisu savršeni i morate ponekad mućnuti svojom glavom kako biste se uverili u tačnost nekih podataka ili radnji, ovi alati postaju sve integrisaniji i korisniji, posebno ljudima koji su često u pokretu, koriste tekst i slike u radu, dosta putuju i služe se raznim jezicima u poslu ili privatno.
Dakle, ako želite uštedu vremenu (a ko ne želi?!), pametnije pretrage i automatske preporuke, i bolju produktivnost, naročito uz nove AI alate za obradu teksta, prevoda, slika i glasa - onda se AI asistenti i te kako isplate.
Ukoliko vas brine pitanje privatnosti, budući da AI koristi vaše podatke, ili ako ne volite automatizaciju, već da držite konce u svojim rukama - onda biste mogli da razmislite dvaput o uvođenju AI personalnog asistenta u svoj život.