Google je pokrenuo novi fond AI Futures Fund, namenjen podršci startapovima koji razvijaju rešenja u oblasti veštačke inteligencije (AI). Inicijativu vodi odeljenje Google Labs u saradnji sa DeepMindom, a cilj je da ubrza razvoj ključnih generativnih modela, kao što su Gemini, Imagen i Veo, u inovativne proizvode. Prema podacima, koji su objavljeni na stranici Google Labs, fond će startapovima omogućavati rani pristup ovim alatima, direktnu saradnju sa Googleovim istraživačima i menadžerima proizvoda, kredit za korišćenje usluga Google Clouda, kao i mogućnost kapitalnih ulaganja.
Posebna pažnja posvećena je i geografskoj otvorenosti. Kako su napisali na zvaničnom blogu kompanije, fondu mogu pristupiti startapovi iz različitih zemalja širom sveta, bez ograničenja na američko tržište.
"Prijave prihvatamo globalno, uključujući i Evropu", potvrđuju iz Googlea. Za razliku od klasičnih akceleratora, program AI Futures Fund nema unapred određene rokove za prijavu ili strukturirane kohorte. Umesto toga, funkcioniše kao kontinuirani model, gde preduzeća u različitim fazama razvoja - od početnog finansiranja do širenja - mogu pristupiti bilo kada.
Opširnije

Upozorenje MMF-a - novi skok potrošnje energije zbog razvoja AI-ja
U posebnom poglavlju aprilskog izdanja izveštaja World Economic Outlook, stručnjaci IMF-a napisali su da "AI dobija sve veći makroekonomski značaj i kroz svoj uticaj na potrošnju električne energije".
15.05.2025

Bliski istok ulaže milijarde u AI, dok SAD forsiraju američke čipove
Nvidia, najveći proizvođač poluprovodnika na svetu, obezbediće najnaprednije AI čipove saudijskoj kompaniji Humain, osnovanoj da podrži razvoj AI infrastrukture u toj zemlji. Humain će u narednih pet godina dobiti "nekoliko stotina hiljada“ najnaprednijih Nvidia procesora, počevši od 18.000 čipova GB300 Grace Blackwell i mrežne tehnologije InfiniBand.
14.05.2025

VC fondovi radije ulažu u AI nego u ljude - zašto je to tako
U segmentu ulaganja u kompanije u njihovim najranijim fazama razvoja – pre seed i tokom seed faze – startapovi često još nemaju konkretne prihode, a podaci su ograničeni.
14.05.2025

Energetski paradoks - više AI-ja, više potrošnje struje
Izveštaj kompanije Deloitte: Kompanije ubrzano ulažu u veštačku inteligenciju, ali se takođe suočavaju sa sve većim strukturnim problemima.
13.05.2025
Program nije ograničen samo na rane faze. Preduzeća koja već imaju funkcionalan proizvod ili stečeni kapital, ali žele da implementiraju moćne AI modele u svoja rešenja, takođe spadaju u ciljnu grupu. Svrha inicijative je da identifikuje kompanije koje mogu da koriste Googleove tehnologije na netrivijalan, skalabilan način - u segmentima kao što su kreativna industrija, nauka, obrazovanje, zdravstvo ili poslovni softver.
Među prvim kompanijama koje su već izabrane su indijska Toonsutra, koja razvija interaktivne digitalne stripove, Viggle, alat za stvaranje AI-generisanih mimova, i Rooms, platforma za stvaranje interaktivnih 3D prostora. Ove kompanije već eksperimentišu sa multimodalnim modelima, kao što je Veo, Googleov odgovor na OpenAI-jev model Sora.
Cilj programa je, kako navode u Googleu, da podstakne razvoj "odgovorne upotrebe generativne veštačke inteligencije" i omogući kompanijama da grade proizvode koji "pomažu ljudima i organizacijama da stvaraju, komuniciraju i rešavaju kompleksne probleme".
Paralelno sa fondom AI Futures Fund, Google nastavlja i sa drugim inicijativama za podršku kompanijama izvan SAD. Program Google for Startups Accelerator: AI First, koji funkcioniše već od 2023. godine, posebno je osmišljen za evropske i izraelske startapove. Radi se o desetonedeljnom programu sa mentorskom podrškom, koji se odvija u hibridnom obliku. U njemu su do sada učestvovale kompanije iz više od deset evropskih zemalja, među njima i iz regiona centralne i istočne Evrope. Prijave za ovaj program otvorene su više puta godišnje, ali nisu u direktnoj vezi sa AI Futures Fund - iako se ciljevi i sadržaji mestimično preklapaju.
U Googleu naglašavaju da preduzeća za saradnju u bilo kom od ovih programa ne prenose vlasnički udeo (engl. equity-free), što znači da se radi pre svega o strateškom i tehničkom partnerstvu, a ne o preuzimanjima ili investicionim ciljevima. Međutim, AI Futures Fund pruža i mogućnost direktnog ulaganja, ako se pokaže podudaranje interesa i poslovnih ciljeva.
Za evropske startapove to predstavlja dodatnu priliku za pristup alatima, koji su često najpre dostupni samo izabranim američkim preduzećima. Istovremeno, program omogućava direktan kontakt sa ključnim timovima unutar DeepMinda i Google Labsa - što daje konkurentsku prednost pri kreiranju proizvoda, koji će brzo biti spremni za svetsko tržište.