Kako je generativna veštačka inteligencija (engl. generative artificial intelligence - GenAI) privlačila sve više novca svetskih investitora poslednjih par godina, tako se paralelno razvijao očekivani narativ skeptika da pumpanje finansijskih sredstava u kompanije i projekte koje se bave ovom tehnologijom stvara balon koji će kad-tad pući. Ponajviše pažnje privukao je, naravno, OpenAI zahvaljujući svom četbotu ChatGPT. Međutim, pojedini izveštaji ukazuju na to da su investitori zapravo drastično više poverenja ukazali nekim drugim predstavnicima GenAI industrije.
Investicije privatnog i rizičnog kapitala u GenAI startapove premašile su 56 milijardi dolara u 2024, prema podacima S&P Global Market Intelligencea. To je skoro dvostruko više u odnosu na 2023, kada se u GenAI kompanije slilo oko 29 milijardi dolara.
"Ali dok je ukupna vrednost investicija rasla, rekordnim iznosom finansiranja podržan je zapravo manji broj firmi nego prethodne godine, što ukazuje na tendenciju konsolidacije investitora oko odabranih pobednika. Postojala je 171 runda ulaganja u GenAI u 2024, što je pad sa 273 u 2023. Osim toga, prosečna vrednost runde finansiranja u 2024. porasla je na 407 miliona dolara, u poređenju sa 133 miliona dolara u 2023. i 33 miliona dolara u 2022. godini", navodi se u njihovom izveštaju.
Opširnije

Ko su AI menadžeri i zašto njihova uloga u kompanijama postaje nezaobilazna
I Srbija je nedavno dobila prvu generaciju ovih menadžera, koji će pomoći srpskim kompanijama da idu u korak sa tehnološkim trendovima.
17.03.2025

Nvidia najavljuje saradnju sa General Motorsom i razvoj 6G mreže
Nvidia je najavila da će pomoći General Motorsu u razvoju vozila sa asistiranom vožnjom, kao i da će sarađivati sa telekom industrijom na novim 6G mrežama
18.03.2025

Ernie 4.5 protiv GPT-4.5 - Baidu podiže AI trku na viši nivo
Nadogradnja na Ernie 4.5 učinila je sve nivoe Baiduovih AI usluga besplatnim za korisnike čet servisa.
17.03.2025

Kako je Nvidia zagospodarila tržištem AI čipova i hoće li njena dominacija potrajati
Vrtoglavi rast akcija Nvidije, koji je kompaniju na neko vreme učinio najvrednijom na svetu, sada je zastao.
15.03.2025

Mladi i veštačka inteligencija - odnos koji će definisati budućnost
"Osim ako niste sveštenik ili možda sportista, vaš sektor se upravo menja pod uticajem tehnoloških inovacija", rekao je predavač na francuskoj obrazovnoj ustanovi Polytechnique Aleksandar Protić.
06.03.2025

Zašto investitori u AI ne treba da zanemare probleme sa autonomnim vozilima
Trebalo je da robotaksiji budu lakši deo procesa automatizacije. Neuspeh GM-a pokazuje koliko je ta industrija daleko od toga da ispuni nerealna obećanja
06.03.2025

ChatGPT bira sportske vesti i čitaocima štedi vreme
Realni manjak vremena jedan je od najvećih ograničavajućih faktora u korišćenju medija, posebno u vremenu i društvenim grupama gde dominira stav da čovek ima više para nego vremena. Veštačka inteligencija može pomoći i u ovom problemu, a Bloomberg Adria je eksperimentisala sa sportskim vestima i ChatGPT-jem.
02.03.2025
Agencija je uočila povećanu zainteresovanost investitora za infrastrukturu koja podržava GenAI, što uključuje poluprovodnike, to jest grafičke procesore koji se koriste za rad u klaudu i softverske alate koji omogućavaju razvoj GenAI aplikacija. Ulaganja u segment infrastrukture su se gotovo učetvorostručila, sa 6,86 milijardi dolara u 2023. na skoro 26 milijardi dolara u 2024.
"Rastuće interesovanje za infrastrukturu prati i snažno ulaganje u deo ekosistema koji se bavi razvojem i primenom konkretnih aplikacija, a koji obuhvata kreatore i osnovnih modela aplikacija i vertikalne aplikacije (specifične aplikacije koje koriste ove osnovne za rešavanje konkretnih problema u određenim industrijama, prim. aut.). Ulaganja u aplikacije su porasla sa 22 milijarde dolara na više od 30 milijardi u 2024", kaže se u izveštaju S&P Globala.
AI firme koje se više vrednuju nego OpenAI
Prema Forbesovoj listi vodećih 50 AI kompanija u svetu, objavljenoj u četvrtak, pomenuti OpenAI prvi je po visini prikupljenih investicija, sa skoro 64 milijarde dolara, koliko se dosad slilo u ovu developersku firmu osnovanu 2015. godine, sa sedištem u San Francisku. Na osnovu toga mogao bi se izvući jednostavan zaključak da je reč o AI kompaniji koju investitori najviše cene, gledano u apsolutnim vrednostima. Međutim, ako se pogledaju neki relativni parametri, situacija je znatno drugačija.
Depositphotos
Prošlogodišnja analiza CB Insightsa pokazala je da ulagači vrednuju njujoršku kompaniju Hugging Face 150 puta više od njegove godišnje zarade, što je veliki pokazatelj poverenja u budući rast i uticaj firme. To je kompanija koja razvija računarske alate za pravljenje aplikacija korišćenjem mašinskog učenja.
"Hugging Face, platforma za AI infrastrukturu fokusirana na razvoj softvera otvorenog koda, ima jedan od najviših multiplikatora prihoda – 150 puta (na osnovu prihoda od 30 miliona dolara u 2023. godini i procenjene vrednosti od 4,5 milijardi dolara). Sledi je Perplexity, koji razvija alternativu tradicionalnim pretraživačima, sa multiplikatorom od 65 puta (na osnovu procene vrednosti od 520 miliona dolara u 2023. i godišnjeg periodičnog prihoda od osam miliona dolara u 2024)", navodi se u njihovom izveštaju.
Pojašnjenja radi, multiplikator prihoda (engl. revenue multiple) je, dakle, finansijski pokazatelj koji se obično koristi za obećavajuće kompanije u ranim fazama razvoja (kada neko preduzeće još nema značajan profit, ali ostvaruje brzi rast prihoda), a dobija se deljenjem iznosa procenjene vrednosti kompanije sa iznosom njenog godišnjeg prihoda.
Prema tom spisku, OpenAI zauzeo je tek sedmo mesto sa multiplikatorom prihoda od 18,1 puta.
Novija lista (sa podacima od početka 2025. godine) konsultantske firme za spajanja i preuzimanja Aventis Advisors poredila je AI firme prema nešto preciznijem parametru. Oni su posmatrali odnos ukupne vrednosti preduzeća (sve komponente kapitala, kao i dugove i gotovinu) i njihovih prihoda (engl. EV/revenue). Prema njihovoj računici, Cohere je ostvario još bolji rezultat od Hugging Facea, dok je OpenAI na šestoj poziciji. Cohere je, inače, kanadska tehnološka kompanija fokusirana na primenu AI-ja u preduzećima i specijalizovana za velike jezičke modele.
Srednja vrednost ovog pokazatelja za AI kompanije iznosila je 29,7 puta, pokazala je njihova analiza velikih rundi finansiranja, spajanja i preuzimanja. Do sličnog zaključka nedavno su došli i u konsultantskoj firmi za startapove Finro Financial Consulting - njihov izveštaj je pokazao da prosečan multiplikator prihoda (računat kao odnos ukupne vrednosti preduzeća i njihovih prihoda) za transakcije u oblasti spajanja i preuzimanja na polju AI-ja u 2025. godini iznosi 25,8 puta.
Poređenja radi, neke industrije koje nisu trenutno tako atraktivne za investitore beleže daleko niže vrednosti ovih parametara. Recimo, januarski podaci Poslovne škole Stern u okviru Univerziteta u Njujorku pokazuju da je odnos vrednosti i prihoda kompanija u sektorima poput proizvodnje auto-delova ili maloprodaje namirnica ispod jedan. Niske jednocifrene vrednosti beleže se u avio-transportu, poljoprivredi, segmentima hemijske industrije i drugim oblastima. Dvocifreni su parametri u sektorima kao što su proizvodnja poluprovodnika ili fondovi za ulaganje nekretnine, između ostalih.
Procvat AI startapova
Ulaganja u startapove koji se bave GenAI-jem su tokom 2022. godine eksplodirala, sa investicijama koje su se već tada vrednovale u milijardama dolara. Prema podacima CB Insightsa, 110 vodećih transakcija u tom domenu tada je bilo vredno preko 2,6 milijardi dolara. Najviše runde ulaganja otišle su kompanijama kao što su Anthropic, koji se bavi generalnim AI sisteme i jezičkim modelima i Inflection AI, koji radi na rešenjima za koje tvrde da značajno menjaju način interakcije ljudi i računara.
Za kompanije koje se fokusiraju na osnovne modele potrebne za pokretanje GenAI-ja potrebne su velike količine kapitala i računarske snage, pa se na ovom tržištu neretko viđaju primeri da se startapovi u ranim fazama razvoja udružuju sa tehnološkim gigantima poput Microsofta ili Googlea, koji im pomažu u obezbeđivanju resursa.
Bloomberg
Neke niše u ovoj grani, kao što je generisanje teksta, već beleže veliki broj startapova. Svu slavu u jednom trenutku je preuzeo planetarno popularni ChatGPT, koji je već u prvih nedelju dana od pokretanja pridobio milion korisnika.
Međutim, početkom ove godine paniku na Zapadu pokrenuo je kineski AI startap DeepSeek, kao potencijalna pretnja OpenAI-jevom modelu, od kojeg je inače višestruko jeftiniji. Dok su se posmatrači tržišta zabrinuto pitali da li su velike američke kompanije uložile previše novca u razvoj AI-ja, kineski predstavnik u jednom trenutku čak je i oborio tržišnu vrednost Nvidije. Uz to, kako je Bloomberg Adria već pisala, brojni su nagoveštaji i da se budućnost AI-ja iz Sjedinjenih Američkih Država sada seli na Bliski istok.
Utrkivanje u ovoj oblasti ostaje vrlo živo, budući da kvalitet sadržaja koji generiše AI još nije na dovoljno visokom nivou, neretko nudeći materijal koji ne zvuči prirodno, pristrastan je ili jednostavno nije tačan. Sa razvojem te tehnologije dolaze i određeni rizici, pa se sve više pažnje posvećuje sajber-bezbednosti i detektovanju lažnih sadržaja, uz očekivanje da će se te dve grane - AI i zaštita od zloupotrebe AI-ja - neizbežno u budućnosti zajedno unapređivati.