Planiranje letovanja odavno nije samo pitanje slobodnih dana i organizacije, već ozbiljna stavka u budžetu, čak i kod imućnijeg dela populacije. Višegodišnja inflacija je uticala na cene turističkih usluga, a samim tim i džepove turista, tako da većina njih sada pokušava da spoji lepo i pristupačno. Mada, nisu ni cene uvek presudne, menja se svest putnika o opreznijem upravljanju finansijama, klimatskim promenama i održivosti, uštedi vremena, a ne samo novca, te istraživanju novih oaza za uživanje i odmaranje.
U tom duhu, nastao je globalni fenomen "destination dupe", koji podrazumeva biranje manje popularnih, ali sličnih i znatno pristupačnijih destinacija. Na primer, umesto da provedete sedam dana na krcatim i skupocenim Havajima, za trećinu cene možete uživati na portugalskim Azorima.
Opširnije

Putovanje na Grenland - zavodljiva ledena privlačnost
Grenland, ostrvo koje nikoga ne ostavlja ravnodušnim, postaje sve popularnije destinacija.
02.07.2025

Koliko bi vas koštalo nedelju dana godišnjeg odmora u Hrvatskoj
Uprkos kasnom terminu za rezervaciju odmora i visokoj popunjenosti primorskih destinacija, pregledali smo aktuelnu ponudu i cene.
23.06.2025

Sport postaje zlatna karta svetskog turizma
Nekada povezan isključivo sa velikim događajima, sport danas oblikuje strategije nacionalnih turističkih zajednica, ulazi u urbanističke planove i postaje nosilac brendiranja destinacija.
15.06.2025

Odmor u lisicama u Americi
Pritvaranja na američkoj granici su postala neuobičajeno stroga i duga otkako se Trump vratio.
05.06.2025
Italijanska obala ima svoju konkurenciju u hrvatskim primorskim gradovima, dok sve više putnika po strani ostavlja London, otkrivajući čari Liverpula.
Zašto je 'destination dupe' toliko atraktivan
Prema podacima sa Tripadvisora i drugih turističkih platformi, šest od deset putnika koji su probali neku od duplikat destinacija tvrdi da im je to iskustvo bilo prijatnije nego na originalnoj destinaciji. Kao pozitivno su istakli manje gužve, autentičniju atmosferu i veću povezanost s lokalnom kulturom, što znači da nije posredi samo ušteda novca.
Osim toga, u vreme kada Venecija uvodi naplatu ulaska, a lokalne zajednice u Barseloni i Amsterdamu sve glasnije protestuju protiv masovnog turizma, putnici žele alternativu i lepši osećaj - žele da se osećaju dobrodošlo.
Nedavna anketa je pokazala da trenutno čak 63 odsto od hiljadu ispitanih Amerikanaca bira takozvane duplikat destinacije, što im u proseku donosi uštedu od 2.262 dolara (1.900 evra) po putovanju. Za 73 odsto njih, primarni motiv su troškovi, više od polovine želi da izbegne gužve, te bira manje posećene lokacije, a oko 60 odsto je reklo da im se duplikat destinacija dopala više od prvobitno planirane. Kada je reč o ovom globalnom hitu, treba istaći važno pravilo - duplikat destinacija mora biti najmanje 20-30 odsto povoljnija od originalne, da bi bila vredna zamene.
Šta je bolje - kopija ili original?
U svetu mode i luksuza "dupe" se najčešće povezuje sa povoljnijim verzijama skupih parfema, ili pak njihovim kopijama, a zahvaljujući TikToku, korisnici su preplavljeni video-snimcima u kojima se porede Zarini parfemi s mirisima kuća kao što su Armani, Dior, Tom Ford i Yves Saint Laurent. I dok se nastavlja debata da li su ove kopije verne i koliko su "dupe" mirisi postojani, isto se možemo zapitati u kontekstu duplikat destinacija - hoće li zadovoljstvo ispariti brzo, koliko su ove destinacije zaista atraktivne i koliki je kvalitet korisničkog iskustva.
U osnovi, fenomen duplikat destinacija i kopija parfema ima istu srž - cilj je dobiti što sličnije iskustvo (ili proizvod), ali za znatno nižu cenu. Kada je reč o destinacijama, ušteda na ukupnom budžetu je daleko značajnija, te može dostići i 70 odsto, posebno kada se uračunaju povoljnije cene smeštaja, avionskih karata i lokalnih usluga.
Ali, osim toga, duplikat destinacije donose još jedan važan kvalitet - autentičnije iskustvo, i tu prestaje sličnost sa parfemskim kopijama. Korisnici svedoče da manje poznata mesta često nude više lokalnog šarma, manje gužve i iskustvo "otkrivanja" koji turisti sve više cene.
Termin potiče od engleske reči 'dupe', što znači kopija ili imitacija, ali u ovom slučaju bez negativne konotacije. Radi se o destinacijama koje izgledom, atmosferom ili ponudom podsećaju na poznatije lokacije, ali su daleko pristupačnije.
Dakle, suština nije da se, zbog ograničenog budžeta, biraju bilo kakve destinacije, već one koje svojim ambijentom i sadržajem autentično podsećaju na prvobitno planirane ili željene, ali dolaze uz znatno povoljniju cenu.
I još nekoliko finansijskih saveta za letovanje...
Finansijski savetnici kažu da i male sume koje ostavljate sa strane kroz nekoliko meseci mogu postati ozbiljan "fond za putovanja". Štaviše, Investopedia govori o principu "set it and forget it", koji sugeriše da je dovoljno ostaviti svega pet dolara nedeljno. Usmeravanje novca na poseban račun odmah pošto primite platu - bez razmišljanja i predomišljanja - pokazalo se kao najefikasniji način da štednja zaista postigne efekte.
Prema nekim istraživanjima, u Srbiji prosečan trošak dnevnog boravka na putovanju kreće se između 20 i 60 dolara, u zavisnosti od nivoa komfora. To znači da je za sedmodnevni odmor moguće planirati budžet između 25.000 i 75.000 dinara. S obzirom na to da zakonski minimum godišnjeg odmora u Srbiji iznosi 20 radnih dana, većina zaposlenih ima dovoljno prostora da napravi pauzu - makar jednu tokom godine. |
Iako se želja za odmorom ne dovodi u pitanje, mnogi odustanu kada krenu da računaju troškove. Bankrate i Investopedia navode da čak polovina putnika poslednjih godina razmišlja da preskoči letovanje zbog finansijskih izazova. To, međutim, ne znači da je odmor rezervisan samo za one sa visokom platežnom moći. Pravilno planiran budžet, uz rano rezervisanje i odabir datuma, može doneti značajne uštede. Sezona odmora ne mora početi u julu - kraj avgusta ili početak septembra, po pravilu, obećava povoljniji smeštaj. A ni oktobar nije za zanemarivanje. Kao ni "last minute" ponude.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...