Zamislite da se budite uz šum talasa i pogled na beskrajno plavetnilo, na brodu koji više liči na plutajući hotel nego na klasičnu jahtu. Đakuzi kada, miris svežih kroasana i lični batler koji vam donosi doručak na palubu. Dobro došli u novu generaciju luksuznih doživljaja. Želite li da nastavim?
U svetu koji potresa inflacija, geopolitičke tenzije i nesigurna tržišta, superjahte — ultimativni statusni simbol — ne samo da opstaju, već su ponovo u usponu. Ova grandiozna plovila, duža od 30 metara, postala su plutajuće tvrđave za globalnu elitu, sve traženije uprkos spoljnim potresima.
Nedavni primer ekspanzije dolazi iz Holandije, gde je Heesen Yachts, proizvođač luksuznih jahti koji je ranije bio u vlasništvu ruskog oligarha, prešao u ruke holandskog milijardera Laurensa Lasta, magnata ambalažne industrije. Ovaj potez dolazi u trenutku kada tržište superjahti pokazuje znake stabilizacije nakon pada u 2023. godini. Prošle godine prodato je 76 jahti, u odnosu na 71 godinu ranije, a ukupna vrednost sektora sada dostiže 10 milijardi evra. Prosečna cena za plovila u vrhunskom segmentu? Više od 50 miliona evra.
Od Rolex Land-Dweller preko umetničkog Piaget Andy Warhol sata, do Chanel seta satova u bojama lakova za nokte, novi satovi postavljaju nove standarde u industriji.
Vintidž automobili stariji od 25 godina ipak neće podleći Trumpovoj carini od 25 odsto, na olakšanje kolekcionara i trgovaca širom sveta. Na snazi ostaje skromna carina od 2,5 odsto.
Sa 1.521 komponentom, 41 komplikacijom i 13 prijava za patente, novi ručni sat kuće Vacheron Constantin prevazilazi granice ne samo u pogledu komplikacija i inovacija već i u oblasti minijaturizacije.
05.04.2025
Autor: Natasha Davidov
Heesen, koji uglavnom pravi brodove po narudžbini, imao je promet prošle godine od 209 miliona evra. Foto: Chris Ratcliffe/Bloomberg
Luksuzne jahte sve češće ulaze u svet ultra-ekskluzivnog turizma. Brendovi poput LVMH i Kering SA, iza kojih stoje Bernard Arnault i François Pinault, predvode ovu (re)voluciju luksuza na moru.
Aranualtove ambicije za preuzimanjem brendova nosu zaobišle ni jahte. Prema
Prema navodima italijanskih medija, prošle godine, razmatrao je mogućnost preuzimanja legendarnog italijanskog brenda jahti Riva, koji je trenutno u vlasništvu Ferretti Grupe. Osnovan 1842. godine od strane Pietra Rive u Sarniku, Italija, Riva je postala sinonim za italijanski stil i vrhunsko zanatstvo. Od kada je 2000. godine postao deo Ferretti Grupe, ovaj brend dodatno je ojačao svoj globalni uticaj.
LVMH je još 2008. godine, preuzeo holandski Royal Van Lent, poznatog po svojim ekskluzivnim modelima. Te iste godine, L Capital – investicioni ogranak LVMH-a – kupio je 75odsto britanskog proizvođača jahti Princess Yachts, koji je 2023. prodat američkom fondu KPS Capital Partners, izveštava Prestige Yachts.
Jahta koju sada poseduje - Symphony, impresivno je luksuzno plovilo dužine 101 metar, izgrađeno upravo u brodogradilištu Royal Van Lent. Kada je isporučena 2015. godine, to je bila najveća jahta iz flote Feadshipa, najprestižnije firme za izradu jahti iz Holandije. namenjena privatna rezidencija na palubi, dok se do 16 gostiju može smestiti u osam luksuznih kabina. Za njih brine posada od 27 članova, spremna da ispuni svaku želju.
Ovakve jahte i kruzeri nude iskustva koja zvuče kao scene iz filma: šampanjac koji neprestano teče, tretmani lica sa dijamantskom prašinom i itinerari krojeni po meri putnika.
Prosečna početna cena od recimo 14.000 dolara nedeljno za par nije za svakoga — ali rastući broja rezervacija pokazuje da tržište i te kako postoji. Za one koji mogu da priušte, ovo nije samo odmor, već spektakl, dokaz statusa, i beg iz realnosti u svet u kome luksuz nema granice. Kao ni sloboda.
Superjahta Riana želi da postane novi simbol sofisticiranog odmora na Mediteranu. Foto: Riana Group
Jadran - dolazeći epicentar luksuza
I na Jadranu ovaj tip luksuza više nije samo trend — postaje strateški pravac. U regionu Adrije, a posebno u Crnoj Gori i Hrvatskoj, luksuzni nautički turizam sve više privlači poglede investitora, vizionara i svetske elite željne ekskluzivnosti, ali i autentičnosti. Sve više se ulaže u marine visoke klase, ali i prateće sadržaje — od vrhunskih restorana do bespoke concierge usluga i kreativnih ugođaja na superjahtama.
Taj potencijal video je i Romy Hawatt, međunarodni investitor i preduzetnik koji je izgradio karijeru prepoznajući talente i projekte u ranim fazama i pretvarajući ih u multimilionske uspehe. Njegova kompanija Riana Group, sa sedištem u Dubaiju, od ove godine, namerava da superjahta Riana, postane novi simbol sofisticiranog odmora na Jadranu.
"Jadran je pravi dragulj," kaže Hawatt. "Spektakularna obala, bogata i raznolika kultura, i — što je ključno — još uvek je autentičan i nije preizgrađen kao pojedini delovi Mediterana." U vremenu kada luksuz sve više znači doživljaj i identitet, a ne samo cenu, upravo ta autentičnost postaje ključna valuta.
Pravni okvir za strane investitore nije uvek tako privlačan kako se predstavlja, smatra međunarodni investitor Romy Hawatt. Foto: Riana Group
Ali Hawatt ne nosi 'ružičaste naočare' — naprotiv. On jasno identifikuje i prepreke koje usporavaju razvoj: "Infrastruktura je još uvek u razvoju, standardi usluga variraju, a pravni okvir za strane investitore nije uvek tako privlačan kako se predstavlja". Ipak, veruje da "uz pažljivo planiranje, pametno vođstvo i strateško pozicioniranje, region zaista može postati novi centar luksuza."
Njegov apel je jasan: treba se fokusirati na celokupan luksuzni ekosistem. "Obuka kadrova, strateško brendiranje destinacije, pametno planiranje — to su temelji na kojima se gradi dugoročni uspeh. Crna Gora, Hrvatska i Albanija zajedno mogu postati nova Azurna obala. Potencijal je ogroman, ali je vreme da se počne razmišljati kao svetski igrač."
Kako vlade mogu da oblikuju budućnost luksuznog turizma?
"Kada govorimo o Jadranskoj obali, trebalo bi da postoji više saradnje nego konkurencije", kaže Hawatt. U regiji koja deli osim mora, istoriju i prirodne lepote, ima smisla govoriti o zajedničkoj viziji umesto parcijalnih ambicija. Razume se, svaka zemlja će želeti da se pozicionira, da privuče investicije i da bude prepoznata kao sledeća velika destinacija, ali – kako Hawatt ističe – "razvoj ne bi smeo da se svede samo na dovođenje velikih luksuznih brendova".
"Potrebno je graditi strategiju – ne samo hoteli i marine, već i transparentne regulative, ulaganja u obrazovanje i razvoj veština lokalnog stanovništva. Javne politike, po njegovom mišljenju, moraju ići dalje od elaborata i power point prezentacija – potrebna su konkretna dela. "Prava sinergija između privatnih inicijativa i državne podrške je ono što gradi pravu vrednost."
Privlačnost jahti je u tome što nude privatnost i luksuz kao slobodu. Foto: Riana Group
Zašto superjahte odolevaju krizama?
Hawatt veruje da je odgovor psihološki koliko i finansijski. "Jahte dotiču nešto duboko u ljudskoj prirodi – potrebu za privatnošću, slobodom, osećajem kontrole nad sopstvenim svetom." U vreme kada su mnogi luksuzni hoteli postali samo još jedna stanica na globalnoj mreži previše poznatog luksuza, jahta i dalje nudi prostor koji je u potpunosti vaš – fizički, emocionalno i društveno.
"Nakon pandemije, postalo je jasno koliko je važno imati svoj prostor. Ljudi sa visokom neto vrednošću ne žele više samo raskoš – oni žele fleksibilnost i mogućnost izbora. Jahte upravo to nude: luksuz kao slobodu."
A još jedan od razloga je i ciljna grupa na koju je ova vrsta luksuza usmerena.
Hawatt ističe da dolazi novo bogatstvo – iz tržišta u razvoju, ali i kroz generacijsko nasledstvo. Ono što iznenađuje je način na koji mlađe generacije troše to bogatstvo. "Mislio sam da će biti površni", priznaje uz osmeh, "ali sve više ih zanima kvalitet, autentičnost, uticaj i značenje. Umesto logotipa – biraju zanat, umesto trofeja – biraju iskustva."
I što je možda najvažnije: nova generacija je digitalno pismena i luksuz sve više vidi kroz prizmu stila života, održivosti i lične povezanosti. "Više se ne radi samo o stvarima. Radi se o vrednostima. Luksuz je evoluirao – i to je zaista uzbudljivo."
Kada je u pitanju globalni sektor luksuza Hawatt smatra da će ostati privlačan određenom segmentu tržišta i da će, šta god da se dogodi na polju ekonomije, na tom tržištu i dalji postojati određeni nivo aktivnosti. "Generalno primećujem da je došlo do pomeranja od zapadnog sveta ka istoku i globalnom jugu, gde je sada mnogo više aktivnosti. Takođe je primetno udaljavanje od tradicionalnog luksuznog jahting tržišta. Jug Francuske, Azurna obala, je tradicionalno jako tržište, ali vidimo da se u poslednjih nekoliko godina, posebno nakon perioda kovida, trend pomera ka Turskoj, južnoj i jugoistočnoj Evropi, kao i Jadranskom moru, koje je dobro pozicionirano da postane jedan od ključnih jahting centara", rekao je Hawatt u intervjuu za emisiju "Sedam" Bloomberg Adrije.
Presonalizacija sa svrhom nova je mera luksuza, smatra Romy Hawatt. Foto: Riana Group
On predviđa da će tehnologija igrati ključnu ulogu u oblikovanju budućnosti luksuza, omogućavajući neprimetno i intuitivno iskustvo u kojem je održivost standard. "To je 'personalizacija sa svrhom' – luksuz koji ima dublje značenje", dodaje Hawatt. Poseban preokret u smislu korisnika usluga Hawatt vidi u činjenici da je reč o digitalno pismenim generacijima koje počinju da posmatraju luksuz kroz potpuno novu prizmu.
Tu na scenu stupaju inovacije u dizajnu jahti, naročito kada je reč o održivosti, što čini ova luksuzne plovila još privlačnijim. Hawatt, kao osnivački član Global Sustainability Network (GSN), organizacije koja okuplja više od 1.300 uticajnih pojedinaca posvećenih ostvarivanju ciljeva održivog razvoja, uverava da je sve ove elemente uneo u dizajn svoje superjahte, Riana. Veruje da će održivost postati ključna karakteristika luksuznih putovanja, a njegova jahta, kaže, savršeno se uklapa u ovaj trend. Riana Yacht, dugačka je 42 metra i teška 220 tona, pruža impresivan domet od oko 800 nautičkih milja pri prosečnoj brzini od 10 čvorova, uz efikasnu potrošnju od oko 75 litara goriva po satu, uključujući rad generatora. "Ovo je jahta koja ne samo da zadovoljava luksuzne standarde, već i po pitanju održivosti pokreće promene u industriji", kaže Hawatt.
Pored četiri regularne kabine sa queen size krevetima, Riana jahta ima i dvokrevetnu kabina, za dadilje, obezbeđenje, prateće osoblje ili neočekivane goste. Foto: Riana Group
Luksuz za lokalne zajednice i održivi turizam
Riana Yacht se nalazi među 30 odsto najdužih jahti na svetu, što je čini konkurentnom gotovo u poređenju sa svakim drugim plovilom u svojoj klasi. Nudi savršenu ravnotežu između brzine, efikasnosti, komfora, luksuza i prostranosti. Sa prostorima za obedovanje i zabavu, uključujući salon, bar i trpezariju za do 10 osoba, i smeštajnim kapacitetom za osam osoba, naš sagovornik očekuje dobru plovidbu ovog leta i takođe najavljuje dobru zabavu. Ova superjahta može primiti i do 80 osoba, što je čini idealnim mestom za proslave i dnevna krstarenja kada su u pitanju i veće grupe.
Budući da je i filantrop (direktor je organizacije Football for Peace, pod pokroviteljstvom princa Vilijama od Velsa i član savetodavnog odbora njujorške humanitarne platforme Charidy, koja godišnje prikupi više od 500 miliona dolara za kvalifikovane nevladine organizacije. Hawattu je ovaj projekat od izuzetnog značaja i zbog lokalnih zajednica zemalja gde će Riana poslovati. Ističe da ovakvi projekti mogu imati ogroman pozitivni uticaj na lokalne zajednice. "Luksuz ponekad koristi samo maloj grupi ljudi, ali ako se luksuzni turizam pažljivo razvija – koristeći domaće dobavljače, uključujući lokalne developere i zanatlije, ulažući u obrazovanje i infrastrukturu – to može značajno unaprediti ceo region", dodaje on.
Dok lično nadgleda poslednje detalje ulepšavanja svoje superjahte pre nego što bude puštena u more u marini Porto Montenegro, Hawatt sa očiglednim entuzijazmom i verom u budućnost luksuza na našoj obali, zaključuje: "Verujem da Jadran ima priliku da pokaže kako luksuz i lokalne zajednice mogu rasti zajedno".
Cena najma Riana superjahte varira od €8,000 do €12,000 dnevno, od €60,000 do €82,000 nedeljno, i od €260,000 do €350,000 mesečno, u zavisnosti od sezone.
Nova mera luksuza uskoro na Jadranskoj obali. Foto: Riana Group
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...
Američki predsednik Donald Trump obavestio je više država o novim carinama koje će stupiti na snagu 1. avgusta, pri čemu se Srbiji uvode carine od 35 odsto.
Tramp daje rok do 1. avgusta za trgovinske dogovore, pad stopa ECB posredno povlači i pad kamata kredita u evrima u Srbiji, a ChatGPT menja tržište rada.
Članice alijanse donele odluku da povećanje proizvodnje nafte bude više nego što se očekivalo. Ipak, pitanje je koliko će taj pad uticati na maloprodajne cene goriva u Srbiji.
Kraj jedne modne ere - Anna Wintour, ikona modne industrije i stroga čuvarka Vogueove estetike i brenda, najavila je da se povlači sa svojih svakodnevnih uredničkih dužnosti u američkom izdanju magazina Vogue, nakon gotovo četiri decenije na čelu najuticajnijeg modnog časopisa na svetu
Superjahte sve više osvajaju Jadransko more, a Riana Yacht — među najdužima na svetu — najavljuje glamurozno leto i podiže standard luksuznih iskustava na našoj obali. Šta njen vlasnik, Romy Hawatt kaže o potencijalu regiona da postane nova adresa svetske elite.
Prisustvo Bernarda Arnaulta na Trumpovoj inauguraciji nije bilo samo stvar prestiža već i strateškog poteza, i to samo nekoliko dana pre nego što je objavljen finansijski izveštaj za 2024. i ukupan rast prihoda LVMH od samo jedan odsto.
Povratak Oasisa na scenu ne znači samo novu šansu za braću Gallagher, već i za modne brendove željne kulturnog momentuma. Burberry koristi retro sjaj britpop ikona, Adidas lansira zajedničku kolekciju, dok Levi’s i Stone Island cilja publiku koja ponovo nosi parke i ribarske šešire
U eri algoritama i društvenih mreža, pitanje digitalnog identiteta posle smrti postaje sve važnije. Knjiga Dr Carl Öhmana "Zagrobni život podataka" otvara temu koja nas se svih tiče - čak i ako ne volimo da o tome razmišljamo.
Sa porastom prodaje i vrednosti akcija od preko dvadeset puta i ambicijama da se proširi van granica, kineski brend nakita Laopu izaziva lidere poput Cartiera i Van Cleef & Arpelsa na sopstvenom terenu
Pistać zelena i nijanse mente postale su nova opsesija u svetu luksuznih satova. Od Rolexa do Richard Millea, boje inspirisane prirodom preplavile su brojčanike, kaiševe i čak mehaničke komponente najtraženijih modela ove godine
Unesite svoju imejl adresu na koju ćemo Vam poslati link za obnovu lozinke.
Premašen je maksimalan broj uređaja. Ako ste vlasnik naloga, kliknite na "Pošalji prijavu putem e-pošte" da biste primili e-poštu s linkom za prijavu. Pratite link i moći ćete da upravljate uređajima povezanim s vašim nalogom.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...