Kada je Donald Trump najavio i uveo dodatne carine od 25 odsto na uvoz automobila, kolekcionari oldtajmera su već zamišljali svoje retro alfe, BMW-ove i ferrarije kako bespomoćno skupljaju prašinu u garažama.
Dileri, kolekcionari, logističke firme i aukcijske kuće strahovali su da će nova regulativa ozbiljno ugroziti tržište klasičnih automobila, koje u SAD broji oko 43 miliona vozila i procenjuje se na preko trilion dolara. Delovalo je kao da će i oldtajmeri postati kolateralna šteta eksplozivnog trgovinskog sprinta, bez kočnica. A onda - zaokret.
Daimler SP250 iz 1959. Foto: Dhiraj Singh/Bloomberg
U poslednjem momentu, jedno suvoparno birokratsko saopštenje američke carine ostavilo je otvorena vrata: automobili stariji od 25 godina biće izuzeti iz nove carinske politike. I dalje ulaze po staroj stopi od 2,5 odsto. No, ovo nije stvar prestiža, ni nostalgije, kao ni uvažavanja kulturnog i istorijskog nasleđa koje ovi automobili nose - jednostavno, klasični automobili ne predstavljaju pretnju američkoj auto-industriji. Zato su prošli - kako bi rekli zaljubljenici u brzinu - kroz krivine nove carinske regulative kao kroz paraboliku na stazi u Monci.
Opširnije

Trump uvodi carinu od 25 odsto na uvoz automobila u SAD, troškovi veći
Iako je ova poslednja odluka donekle ublažila dodatni pritisak na industriju, proizvođači automobila i dalje se suočavaju sa značajnim povećanjem troškova i poremećajem u lancima snabdevanja zbog Trumpovih novih carina na uvoz vozila i delova.
03.04.2025

Šta promene uvoznih carina u SAD znače za luksuzne automobile, a šta za kupce
Rolls Royce, Aston Martin, Ferrari, Porsche, Maserati, Lamborghini, Volkswagen usko zavise od američkog tržišta koje je i dalje dominatno za plasman luksuznih automobila. Šta novi propisi uvoza u SAD znače za većinski evropske proizvođače, a šta za nas kupce?
02.04.2025

Novi talas Trumpovih carina ozbiljna je klackalica za luksuznu robu
Neke od najstrožih carina na uvoz koje je Trump najavio u sredu usmerene su na najveće proizvodne centre odeće i obuće u Aziji. Za EU uvedeno dodatnih 20, a za Švajcarsku 31 odsto. Šta to znači za modnu industriju i da li ćemo svi više plaćati za luksuznu robu?
03.04.2025

Sotheby's aukcije utiču na pop kulturu – sada nude i servis za satove
Od aukcija preko uticaja na popularnu kulturu do servisa i prestižnih nekretnina, Sotheby's redefiniše kako doživljavamo i cenimo stvari.
06.04.2025

Za one pak koji već poseduju oldtajmere u SAD, ali mlađe od 25 godina, ova odluka menja odnos snaga: ako će generalno uvoz da poskupi za četvrtinu, domaći primerci preko noći postaju traženiji - i skuplji. Jednim potezom, garaže sa oldtajmerima u SAD postale su potencijalno vrednije od portfolija na Wall Streetu, sa akcijama na četiri točka.
Imate fiću - imamo dobre vesti!
SAD nisu usamljene u posebnom tretmanu retro vozila. Evropska unija generalno priznaje status "istorijskih vozila" za automobile starije od 30 godina, uz uvoznu carinu između 5, 5 odsto i 10 odsto, i dodatni PDV koji varira po zemlji. Tržište oldtajmera u EU se procenjuje na više od 15 milijardi evra.
Rolls-Royce Wraith iz 1949. Foto: Dhiraj Singh/Bloomberg
U Velikoj Britaniji, vozila koja ispunjavaju uslov starosti i autentičnosti podležu tek pet odsto poreza, bez dodatne carine. Švajcarska odobrava oslobođenje od carine, ali se i dalje plaća PDV od 8, 1 odsto U Adria regionu, pravila variraju, ali većina zemalja zahteva homologaciju i ima carine i poreze, nekada bez specijalnog statusa za oldtajmere – osim ako nisu uvezeni kao "muzejski eksponat". U nekim zemljama, u Sloveniji, recimo, nema carine ako se auto po definiciji smatra oldtajmerom Ako je pak auto samo star (ali nije zvanično oldtajmer) carina je 10 odsto, a PDV je 22 odsto, objasnili su iz carinske kancelarije te države.
Prema podacima iz 2022. godine, u Sloveniji je, recimo, registrovano oko 10.000 vozila koja zadovoljavaju kriterijume za oldtajmere. Prosečna cena starog automobila u dobrom stanju može varirati, ali ako pretpostavimo da je prosečna vrednost takvih vozila oko 10.000 evra, možemo doći do procene vrednosti tržišta od oko 100 miliona evra.
1950 Jaguar XK120. Foto: Dhiraj Singh/Bloomberg
Slovenija je takođe popularna destinacija za izvoz oldtajmera, posebno zbog svoje blizine Italiji, Austriji i Nemačkoj, koji su razvijena tržišta za oldtajmere. Kolekcionari koji su orijentisani na izvoz i dalje mogu da računaju na nastavak interesovanja američkog tržišta za evropske klasike starije od 25 godina.

Obnovljeni entuzijazam za oldtajmere podstaknut je i filozofijom Gen Z koji su počeli da obnavljaju starije modele, kako bi ih koristili za vožnju u slobodno vreme ili kao modni izraz. Nemačka kompanija Classic Data objavila je analizu koja pokazuje da je u poslednjih pet do deset godina, osim retro ferarrija, mercedesa, roll-roycea, takođe povećano interesovanje i za vozila iz bivšeg Istočnog bloka.
Unutrašnjost 1937 Mercedes-Benz 540K Special Roadster. Foto: David Paul Morris/Bloomberg
Rast ovog tržišta znak je značajne promene u percepciji ovih vozila, pre svega, prepoznavanje njihovog istorijskog značaja. Posledica je da ovi automobili postaju sve vredniji, a njihova cena raste. Tako su zastava 705 (legendarni fića), trabant, moskvitch, postali važan (i sve skuplji) izbor za entuzijaste, kolekcionare, ali i muzeje koji traže unikatna vozila sa istorijskim značajem.
Istorija na četiri točka drži se svog puta i pravca
Recimo, milioniti proizvedeni trabant, model 601 Deluxe iz 1973. godine, proizveden u Istočnoj Nemačkoj nalazi se u muzeju automobila August Horch u Cvikauu u Nemačkoj. Na 50-godišnjicu proizvodnje trabanta, koji su neki nazivali "automobilom od kartona", 2007. godine, desetine ovih ikona istočnonemačke automobilističke industrije koje su ispuštale dimove širom komunističkog bloka okupili su se u centru Berlina dok su vlasnici protestovali protiv tadašnjih novih zakona o emisiji gasova za koje tvrde da su mogli poslati njihove automobile u istoriju. Ali nisu.
Trabant 601 Deluxe u Muzeju August Horsch. Foto: Adam Berry/Bloomberg News
Ova vozila sve više privlače kupce iz Azije i Bliskog istoka i SAD koji imaju poreklo iz tih zemalja. Razlog: podsećaju ih na istorijsko razdoblje koje su lično doživeli i koje je ukorenjeno u njihovoj kulturi.
Još jedan dokaz da se odluka o kupovini oldtajmera, iako računica ima ulogu, zasniva na osećaju, te da je odluka često više emocionalna nego racionalna. Kod kolekcionarskih vozila, ali i drugih luksuznih predmeta, emocije su nekada vođene i nostalgijom, a često su ovi trofeji i način izražavanja i očuvanja identiteta.
Tatra 603 tokom dodele nagrada na Oberoi Concours d'Elegance u Udaipuru, Radžastan, Indija. Foto: Dhiraj Singh/Bloomberg
Nakon anksioznosti zbog carinskog uragana protekle nedelje, olakšanje je da možemo da se prepustimo zdravijem obliku adrenalina – onom koji dolazi uz zvuk hromiranih motora, miris benzina i starih dobrih vremena.
Ako želite da ostanete u toj atmosferi, pogledajte TV "Inspiracija" u nastavku.