Još od kraja 18. veka, kada je razvio svoj prvi sat sa prikazom datuma, Vacheron Constantin neprestano pomera granice mehaničkog časovničarstva, posebno u oblasti astronomskih komplikacija – što potvrđuje i njihov džepni sat sa 13 komplikacija izrađen 1929. godine za egipatskog kralja Fouada I. Kuća koja ove godine slavi 270 godina postojanja u slavu jubileja već je pre nekoliko meseci predstavila novu verziju modela Historiques 222, čiji je prvi model u vreme 70-ih godina prošlog veka bio najtanji automatski mehanizam sa punim rotorom na svetu. Sada ponovo radikalno pomeraju granice predstavljanjem najkompeleksnijeg sata na svetu - Les Cabinotiers Solaria Ultra Grand Complication. Tehnološko dostignuće koje je zahtevalo osam godina istraživanja i razvoja poseduje čak 41 komplikaciju, uključujući pet astronomskih funkcija. Sve je razvijeno, projektovano i sastavljeno od strane jednog majstora časovničara, čiji identitet Vacheron Constantin ne želi da otkrije.
Les Cabinotiers Solaria Ultra Grand Complication je dvostran. Foto: Vacheron Constantin
Za ovaj sat podneto je 13 patentnih prijava, a novi mehanizam, Caliber 3655, sadrži 1.521 ručno sklopljenu i finiširanu komponentu. Sam mehanizam meri 36 mm u prečniku, a debljine je nešto manje od 11 mm. Sat je napravljen od 18-karatnog belog zlata, prečnika je 45 milimetara i debljine 14,99 mm, što se smatra remek delom minijaturizacije. Sat je deo duge tradicije časovnika sa potpisom ove kuće posvećenih posebnostima Sunčevog sistema i fascinaciji koju izazivaju.
Sve što želite da znate o vremenu, Suncu, Mesecu, planetama, sada je na vašem zglobu. Foto: Vacheron Constantin
Više od tačnog vremena
Zamislite da pratite plime i oseke, položaj sunca i meseca tokom dana, pa čak i da imate mogućnost da pronađete određenu zvezdu noću—sve to na svom zglobu. Ovaj sat zauzima posebno mesto u horologiji, jer integriše astronomske funkcije povezane sa kretanjem Sunca i prikazuje različite vrste vremena. Standardno vreme – vreme koje svi koristimo svakodnevno, prikazano klasično, sa centralnim kazaljkama za sate i minute. Sideralno (stvarno vreme—23 sata, 56 minuta i 4 sekunde, koliko Zemlji treba da se potpuno okrene oko svoje ose dok kruži oko sunca) i solarno ili tropsko vreme (vreme potrebno da se Sunce vrati na određenu poziciju). Sva ova vremena variraju tokom godine. Diferencijal se naziva jednačina vremena, equation of time, koja je takođe prikazana na satu.
Opširnije

Ferrari na zglobu - novi sat Richard Mille, smeliji i skuplji od samog vozila
Želite Ferrari na ruci? Novi sat Richard Mille RM 43-01 Tourbillon Split-Seconds Chronograph Ferrari upravo je to! Samo ćete za njega morati da izdvojite mnogo više nego za moćnog četvorotočkaša!
26.03.2025

Tom Brady i 'White Lotus' postavili satove Jacob & Co u epicentar
Izbor Toma Bradyja da nosi sat Yellow Caviar na Super Bowlu bio je dokaz sposobnosti brenda da se istakne, nudeći nešto dinamično i drugačije od tradicionalnih luksuznih satova kao što su Rolex ili Patek Philippe. Sada se satovi kompanije Jacob&Co pojavljuju i u popularnom serijalu 'White Lotus'.
22.03.2025

Luksuzni brendovi lansiraju retke satove za velike jubileje
Godina velikih jubileja u svetu luksuznih satova prilika je da brendovi lansiraju retke modele koji su kolekcionarski san. Šta spremaju Rolex, Vacheron Constantin i Audemars Piguet?
02.03.2025

Vodič za kupovinu sata od momaka iz Silicijumske doline
Direktori iz srca tehnološkog sveta opsesivno tragaju za retkim satovima avangardnih brendova i spremni su za njih da plate pozamašne sume. Evo koji su to brendovi i gde ih nabavljaju..
22.02.2025
Ovakva konstrukcija zahteva diferencijaciju u sklopovima zupčanika kako bi se uzeli u obzir specifični aspekti Sunčevog sistema – što nije prvi put za klasične satove. Recimo, astronomski sat u Pragu ("Praški Orloj"), takođe pokazuje sideralno vreme, ali jeste revolucionarno dostignuće za mehanički ručni sat.
Osam godina istraživanja i razvoja pod majstorskim vođstvom samo jednog časovničara. Foto: Vacheron Constantin
Tu je i Gregorijanski večiti kalendar, tri lunarne indikacije, uključujući astronomsku mesečevu fazu sa prikazom Mesečevih faza, turbijon (koji kompenzuje greške u merenju vremena uzrokovane gravitacijom kada je sat u određenim položajima na ruci), kao i prikaz druge vremenske zone i svetskog vremena.
Treća astronomska komplikacija povezana je sa funkcijom hronografa sa dvostrukim sekundarom i prikazana na poleđini sata, omogućava određivanje trenutka kada će se odabrana zvezda pojaviti u vidnom polju.
Pored pet astronomskih komplikacija koje nikada ranije nisu bile kombinovane u ručnom satu, poseduje i posebno osmišljeni minutni repetitor sa Vestminsterskim zvonom (koji zvoni na zahtev koristeći četiri čekića i četiri gonga različitih tonova), za koji je podneto sedam od ukupno 13 patenata.
Najkomplesniji sat na svetu na prvi pogled deluje veoma jednostavno. Foto: Vacheron Constantin
Unikatan plug & play sistem za servisiranje
Glavni zahtev upućen časovničaru od strane rukovodstva brenda bio je da „napravi nešto izuzetno, ali u kompaktnom ručnom satu“, kaže Christian Selmoni, direktor stila i nasleđa u Vacheron Constantin.
„Uspeti uklopiti toliko komplikacija i komponenti je fantastično dostignuće“, kaže Selmoni. Staviti 41 komplikaciju u sat „bez potpunog redefinisanja cele strukture značilo bi imati prilično veliki, prilično debeo sat. Napraviti ga što kompaktnijim bio je ključni pokretač inovacije.“
Još jedan patent se odnosi na ono što brend naziva „plug and play“ sistem, koji je bio godinama u razvoju. Iako se ne računa kao jedna od 41 komplikacije, to je genijalna inovacija dizajnirana da pojednostavi servisiranje sata.
„Ovaj sistem u srcu mehanizma je kreiran tako da kada vlasnik treba da servisira časovnik, časovničar ne mora da uklanja više kazaljki, brojčanika ili komplikacija. To je neka vrsta modula koji može da se isključi“, kaže Selmoni. „Osmišljen je da uštedi dane i dane rada prilikom servisiranja.“
Časovničar, koji je ujedno i inženjer, dizajnirao je svaki brojčanik i svaku indikaciju tako da budu vrlo lako čitljive, a to je vrlo teško postići. Foto: Vacheron Constantin
Prema Selmoniju, jedan od najimpresivnijih aspekata ovog najkomplikovanijeg ručnog sata na svetu je čitljivost njegovih funkcija. „Naš časovničar, koji je ujedno i inženjer, dizajnirao je svaki brojčanik i svaku indikaciju tako da budu vrlo lako čitljive. To apsolutno nije lako postići. Morao je da iznova osmisli raspored funkcija, kreira novi sistem bregova i čak dizajnira novu kućište kako bi se mehanizam uklopio na način koji je zamislio.“
Mehanizam Caliber 3655, sadrži 1.521 ručno sklopljenu i finiširanu komponentu. Foto: Vacheron Constantin
To je samo nastavak tradicije Vacheron Constantin da spaja vrhunsku mehaniku sa umetničkim zanatima. Métiers d'Art radionice negovali su tehnike poput graviranja, emajliranja, guillochéa i umetničkog setovanja dragog kamenja.
Jedan od prvih primera ovog spoja tehnike i umetnosti bio je džepni sat iz 1812. sa repetitorom i emajliranim brojčanikom. Takođe, model Reference 4261 iz 1943. imao je ultratanak repetitorski mehanizam od samo 3,2 mm.
Abraham i François Constantin, suosnivači brenda. Foto: Vacheron Constantin
Poslednjih godina kreirano je više izuzetno kompleksnih ručnih satova, poput Les Cabinotiers Celestia Astronomical Grand Complication 3600 iz 2017. sa 23 komplikacije i Les Cabinotiers Grand Complication Split-Seconds Chrono Tempo iz 2020. sa 24 komplikacije. Svaki od tih satova imao je prečnik od 50 mm i debljinu od 20 mm ili više.
Međutim, sa Les Cabinotiers Solaria prevazišli su sami sebe a i oborili rekorde drugih vodećih brendova. Ovaj sat je unikatan primerak. Selmoni kaže da se nada da će biti napravljena još neka verzija u drugačijem kućištu ili sa drugačijim bojama brojčanika. Švajcarski proizvođač ne želi da otkrije cenu, ali ako imamo u vidu njihove prethodne izuzetno komplikovane ručne satove sa ipak manje komplikacija i patenata, često su imali cenu od preko 2 miliona dolara.